"Apelujemy, prosimy, błagamy". Dramatyczny wpis krakowskiego MPK [AUDIO]

Kraków: 20-letnia dziewczyna wpadła pod tramwaj przy przystanku Rzebika 3 Kraków: 20-letnia dziewczyna wpadła pod tramwaj przy przystanku Rzebika
Kraków: 20-letnia dziewczyna wpadła pod tramwaj przy przystanku Rzebika / Paweł Kowalski
Ilustracja do artykułu: "Apelujemy, prosimy, błagamy". Dramatyczny wpis krakowskiego MPK [AUDIO]

We wtorek (11 kwietnia) w Krakowie doszło do dwóch potrąceń pieszych przez tramwaj. - Apelujemy, prosimy, błagamy - nie przebiegajcie na czerwonym świetle przez jezdnie i torowiska. Nie warto dla kilku minut oszczędzenia czasu stracić zdrowie, a nawet życie - przestrzega MPK we wpisie na Facebooku.

Apel został opublikowany na fanpage'u. - Rzeczywiście może jest dramatyczny, ale ma swoje uzasadnienie - mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. - We wtorek, 11 kwietnia, mieliśmy dwa bardzo trudne przypadki, gdzie osoby młode biegnąc na czerwonym świetle wpadały wprost pod jadące tramwaje - dodaje.


Pierwsze wtorkowe zdarzenie miało miejsce z samego rana na rondzie Matecznego. Jak mówi Gancarczyk, pieszemu na szczęście nie stało się nic poważnego. Dramatyczny w skutkach był jednak wypadek, do którego doszło po południu w rejonie przystanku Rzebika. 20-latka straciła stopę. - Najgorszą rzeczą jaką może zrobić osoba piesza, to jest to co zrobiła ta dziewczyna: wybiegła zza stojącego na przystanku tramwaju na czerwone światło, pod jadący z naprzeciwka tramwaj - mówi rzecznik MPK.

- Piesi przelatują gdzie tylko popadnie. Zza tramwaju, zza autobusu, nie patrząc na nic - mówi pan Jerzy, motorniczy z 30-letnim stażem pracy. - Jadąc z szybkością 30 km/h, tramwaj potrzebuje minimum 20 metrów hamowania, i to awaryjnego, podczas którego mogą ucierpieć pasażerowie - tłumaczy.

Jak mówi pan Jerzy, sam w swojej pracy spotkał się z pewną trudną sytuacją. - Na pętli w Bronowicach Starych paręnaście lat temu ruszałem z przystanku dla wysiadających. Na pętli jest łuk, nie wszystko widać. Tramwaj ruszył, okazało się że z tyłu leciał pieszy pod wpływem alkoholu. Stopą nie trafił na chodnik, weszła mu obok, w torowisko. Złapało go za sandała, pociągnęło jakieś 10 metrów. Nie ucięło mu stopy, ale zmiażdżyło - opowiada.

- W ubiegłym roku takich potrąceń było 31, z czego trzy sytuacje zakończyły się niestety śmiercią pieszego. W każdym z tych przypadków winna była właśnie ta osoba piesza - mówi Marek Gancarczyk.

Motorniczowie przypominają, że nie warto ryzykować zdrowia i życia. - Każdy się spieszy. A teraz tramwaje jeżdżą co pięć minut w godzinach szczytu. A oni się spieszą, bo muszą zdążyć na ten jeden tramwaj - mówi pan Jerzy.

>>> 20-letnia dziewczyna wpadła pod tramwaj przy przystanku Rzebika


Posłuchaj materiału Marcela Wandasa, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Koncerty 2017 w Polsce: kto wystąpi? Zagrają u nas największe gwiazdy!

Koncerty 2017 w Polsce: kto wystąpi? Zagrają u nas największe gwiazdy!

Koncerty 2017 - pełna lista na ESKA.pl. Kto wystąpi w Polsce w 2017 roku? Już teraz sprawdźcie spis najważniejszych koncertów w 2017 roku. Wszystkie wydarzenia w jednym miejscu! Wśród muzycznych gwiazd, które przyjadą do Polski, znajdują się m.in. Ariana Grande, Coldplay, Alan Walker czy The Weeknd!

2 godz. 35 min.
Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Walka Władimir Kliczko - Anthony Joshua to niesamowite emocje w wadze ciężkiej. Czy transmisja będzie dostępna? Gdzie obejrzeć walkę?

2 godz. 59 min.
Pogoda długoterminowa - jaki będzie maj 2017?

Pogoda długoterminowa - jaki będzie maj 2017?

Prognozy pogody na maj 2017 ciekawią każdego. Ile stopni na termometrach? Gdzie będzie najcieplej? Szczegóły pogodowe przybliżamy Wam na ESKA.pl!

3 godz. 40 min.
Kim jest Mandee? #EMA2017

Kim jest Mandee? #EMA2017

Mandee to jeden z nominowanych do prestiżowej nagrody ESKA Music Awards 2017. Kim jest? Sprawdź na ESKA.pl, co wiemy o kandydacie do EMA2017.

4 godz. 19 min.

"Zaczytana" Galeria Kazimierz - weź udział!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy