Dzięki tej mapie możesz śledzić trasę tramwajów w Krakowie na żywo! [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Dzięki tej mapie możesz śledzić trasę tramwajów w Krakowie na żywo! [AUDIO] Mapa już działa; Screen mpk.jacekk.net / Sylwia Adamczyk, ESKAINFO.pl
Ilustracja do artykułu Dzięki tej mapie możesz śledzić trasę tramwajów w Krakowie na żywo! [AUDIO]

Dla pasażerów komunikacji miejskiej to swego rodzaju rewolucja. Od teraz mogą śledzić na żywo trasę tramwajów w Krakowie! Wszystko dzięki prywatnej inicjatywie Jacka Kowalskiego.

Autor mapy, dając mieszkańcom dostęp do takiego narzędzia, zawstydził miejskich urzędników. Przyznaje jednak, że korzystał z danych które urzędnicy udostępnili już w sieci, choć w innej formie. - Mamy tu dwie rzeczy: po pierwsze tablicę z odjazdami z przystanków, która była już wcześniej dostępna na stronie ZIKiT-u. Druga rzecz to nowość: mapka z zaznaczonymi pozycjami prawie wszystkich tramwajów w Krakowie. Powiedzmy, że ZIKiT udostępnia stronę, na której te dane można pobrać, tylko że są one schowane. Ja je po prostu wyciągnąłem na wierzch - mówi Jacek Kowalski.

Na mapie można też sprawdzić, jaki rodzaj tramwaju kursuje akurat na konkretnej linii. Na zielono oznaczono tramwaje w pełni niskopodłogowe, na niebiesko wozy niskowejściowe, czyli z przynajmniej jednym niskopodłogowym wejściem, a na pomarańczowo wagony z wyłącznie wysoką podłogą.

- Jest to trochę wstyd, że musiała się tym zająć prywatna osoba - komentuje Jacek Mosakowski z Platformy Komunikacyjnej Krakowa - grupy miłośników komunikacji. Co na to ZIKiT? - Wychodzimy z założenia, że rolą ZIKiT-u, jak każdej jednostki miejskiej, która dysponuje danymi, nie jest budowanie gotowego narzędzia do wykorzystania, bo na rynku są pasjonaci i firmy, które są w stanie to zrobić dużo lepiej od nas. Naszym celem jest udostępnienie danych, tak aby wszyscy którzy chcieliby zbudować jakąś usługę w oparciu o dane będące w posiadaniu miasta, mogli to zrobić - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT-u.

Strona Jacka Kowalskiego jest dostępna tutaj, a samą mapę możecie podglądać tu.

>>> Kraków: Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu! [ZDJĘCIA]


Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Pink - What About Us: kiedy premiera nowego singla?

Pink - What About Us: kiedy premiera nowego singla?

Pink powraca z nowym singlem What About Us, do którego nakręciła już teledysk! Kiedy nastąpi premiera nowej piosenki Pink? Znamy dokładną datę premiery!

23 lipca 2017, 14:58
Blue Ivy tańczy - córka Beyonce odziedziczyła talent po mamie? [VIDEO]

Blue Ivy tańczy - córka Beyonce odziedziczyła talent po mamie? [VIDEO]

Do sieci wyciekło nagranie z tanecznymi popisami Blue Ivy. Beyonce i JAY-Z chyba już powoli przygotowują swoją córkę do kariery w show-biznesie!

23 lipca 2017, 14:12
Justin Bieber ma zakaz występów w Chinach. Dlaczego?

Justin Bieber ma zakaz występów w Chinach. Dlaczego?

Justin Bieber otrzymał oficjalny zakaz występów w Chinach. Czym tak podpadł tamtejszym władzom?

23 lipca 2017, 13:25
One Direction: 7. rocznica powstania najsłynniejszej grupy świata

One Direction: 7. rocznica powstania najsłynniejszej grupy świata

23 lipca 2017 roku fani One Direction świętują siódmą rocznicę powstania jednej z najpopularniejszych grup w historii muzyki.

23 lipca 2017, 11:28
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy