Dzięki tej mapie możesz śledzić trasę tramwajów w Krakowie na żywo! [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Dzięki tej mapie możesz śledzić trasę tramwajów w Krakowie na żywo! [AUDIO] Mapa już działa; Screen mpk.jacekk.net / Sylwia Adamczyk, ESKAINFO.pl
Ilustracja do artykułu Dzięki tej mapie możesz śledzić trasę tramwajów w Krakowie na żywo! [AUDIO]

Dla pasażerów komunikacji miejskiej to swego rodzaju rewolucja. Od teraz mogą śledzić na żywo trasę tramwajów w Krakowie! Wszystko dzięki prywatnej inicjatywie Jacka Kowalskiego.

Autor mapy, dając mieszkańcom dostęp do takiego narzędzia, zawstydził miejskich urzędników. Przyznaje jednak, że korzystał z danych które urzędnicy udostępnili już w sieci, choć w innej formie. - Mamy tu dwie rzeczy: po pierwsze tablicę z odjazdami z przystanków, która była już wcześniej dostępna na stronie ZIKiT-u. Druga rzecz to nowość: mapka z zaznaczonymi pozycjami prawie wszystkich tramwajów w Krakowie. Powiedzmy, że ZIKiT udostępnia stronę, na której te dane można pobrać, tylko że są one schowane. Ja je po prostu wyciągnąłem na wierzch - mówi Jacek Kowalski.

Na mapie można też sprawdzić, jaki rodzaj tramwaju kursuje akurat na konkretnej linii. Na zielono oznaczono tramwaje w pełni niskopodłogowe, na niebiesko wozy niskowejściowe, czyli z przynajmniej jednym niskopodłogowym wejściem, a na pomarańczowo wagony z wyłącznie wysoką podłogą.

- Jest to trochę wstyd, że musiała się tym zająć prywatna osoba - komentuje Jacek Mosakowski z Platformy Komunikacyjnej Krakowa - grupy miłośników komunikacji. Co na to ZIKiT? - Wychodzimy z założenia, że rolą ZIKiT-u, jak każdej jednostki miejskiej, która dysponuje danymi, nie jest budowanie gotowego narzędzia do wykorzystania, bo na rynku są pasjonaci i firmy, które są w stanie to zrobić dużo lepiej od nas. Naszym celem jest udostępnienie danych, tak aby wszyscy którzy chcieliby zbudować jakąś usługę w oparciu o dane będące w posiadaniu miasta, mogli to zrobić - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT-u.

Strona Jacka Kowalskiego jest dostępna tutaj, a samą mapę możecie podglądać tu.

>>> Kraków: Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu! [ZDJĘCIA]


Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Dzień Ojca 2017 - animacje, gify i memy idealne na Facebooka znajdziecie już teraz na ESKA.pl. Zaskoczcie swoich ojców i złóżcie im najbardziej oryginalne życzenia w sieci.

3 godz. 3 min.
Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia na Dzień Ojca już teraz na ESKA.pl Sprawdźcie najlepsze wierszyki dla każdego taty!

3 godz. 9 min.
Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Zakończenie roku szkolnego 2017 już 23 czerwca. Nie wiesz jak świętować? Sprawdź nasze pomysły na ESKA.pl

3 godz. 30 min.
Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Kto wystąpi na Electrocity 2017 w Lubiążu? Poznajcie wszystkie gwiazdy festiwalu już teraz na ESKA.pl i przekonajcie się, że warto tam być! 

22 czerwca 2017, 19:00

Przedstawiamy Idealne Miejsce Do Życia! Poznaj OZON!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy