Przetarg MPK rozstrzygnięty. Nowe tramwaje dla Krakowa dostarczy... PESA!

Zdjęcie z artykułu: Przetarg MPK rozstrzygnięty. Nowe tramwaje dla Krakowa dostarczy... PESA! Krakowiak; Ewa Sas, Radio ESKA
Ilustracja do artykułu Przetarg MPK rozstrzygnięty. Nowe tramwaje dla Krakowa dostarczy... PESA!

Krakowskie MPK poinformowało o rozstrzygnięciu przetargu na zakup kilkudziesięciu niskopodłogowych tramwajów. Wagony dostarczy... PESA Bydgoszcz, czyli ta sama firma, która pod koniec 2015 roku z opóźnieniem zrealizowała dostawę 36 Krakowiaków. 

W ostatnich dniach grudnia 2015 roku do Krakowa dotarł ostatni z tramwajów zamówionych w firmie PESA. Dostawa była opóźniona i niewiele brakowało, żeby Kraków stracił środki z Unii Europejskiej przeznaczone na ten zakup. Krakowiaki dotarły więc na tyle wcześnie, by MPK nie straciło dofinansowania, ale PESA tak czy inaczej nie dotrzymała umowy. Firma musiała przelać na konto MPK ponad 20 mln zł kary - gwarancji ubezpieczeniowej. W dodatku okazało się, że przez pierwszych 14 miesięcy eksploatacji, MPK zgłosiło aż 1700 usterek w Krakowiakach.

W przetargu na dostawę kolejnych tramwajów wpłynęły cztery oferty: od firmy PESA Bydgoszcz, Newagu, Skody oraz konsorcjum firm Stadler Polska i Solaris. MPK starało się wykluczyć ofertę bydgoskiej firmy, ta jednak zwróciła się do Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała przywrócenie PESY. MPK odwołało się od tej decyzji, jednak nic to już nie zmieniło. Ostatecznie najtańszą ofertę złożyła właśnie firma PESA i to ona wygrała przetarg. 

W uzasadnieniu wyboru czytamy: "Oferta uzyskała najwyższą łączną liczbę punktów w kryteriach: cena, koszt eksploatacji, gwarancja na każdy tramwaj ponad 36 miesięcy, podatność do przemieszczenia się elementów ramy wózka, szerokość światła otwartych drzwi dwuskrzydłowych, ukształtowanie ściany czołowej dla podniesienia bezpieczeństwa przechodniów i parametry techniczne: wózki jezdne, silnik trakcyjny, przekładnia mechaniczna, koła, podłoga w przedziale pasażerskim, system ogrzewania i schładzania powietrza w tramwaju, otwory okienne w przedziale."

Koszt inwestycji to ponad 427 mln zł. Od momentu podpisania umowy PESA będzie miała 30 miesięcy na dostawę 35 wagonów. 

Czytaj też: W Krakowie ma powstać prywatna... linia tramwajowa! [AUDIO]

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real Madryt - FC Barcelona 16.08 to drugi mecz o Superpuchar Hiszpanii. Pierwsze starcie wygrali Królewscy. Kto okaże się lepszy tym razem? Odpowiedź poznamy w trakcie transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz ONLINE i w TV?

16 sierpnia 2017, 23:36
Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing ma już 30 lat. Już teraz na ESKA.pl znajdziecie najważniejsze ciekawostki dotyczące muzyki z filmu! 

16 sierpnia 2017, 15:43
Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce może liczyć na swoich fanów. Sprawdź, co szykują oni na koncert swojej idolki w Krakowie.

16 sierpnia 2017, 15:43
Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy nowej edycji rozpoczęli promocję India Express i zaprezentowali się w tradycyjnych indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

16 sierpnia 2017, 15:26

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkoła ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy