W Krakowie ma powstać prywatna... linia tramwajowa! [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: W Krakowie ma powstać prywatna... linia tramwajowa! [AUDIO] W Krakowie powstanie prywatna linia tramwajowa?; Sylwia Adamczyk, ESKAINFO.pl
Ilustracja do artykułu W Krakowie ma powstać prywatna... linia tramwajowa! [AUDIO]

Prywatna linia tramwajowa w Krakowie? To możliwe! Miałaby powstać najwcześniej w połowie 2021 roku. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Kraków będzie pierwszym w Polsce miastem, w którym budowa linii tramwajowej będzie sfinansowana z prywatnych środków. Mowa o inwestycji łączącej ulicę Meissnera z Mistrzejowicami. Taka inwestycja to koszt nawet 300 milionów złotych.

- Chodzi tutaj o dużą formę partnerstwa publiczno-prywatnego. Jesteśmy w takim projekcie ministerialnym, w ramach którego mamy być pierwszym z podmiotów, który zrealizowałby dużą inwestycję infrastrukturalną, w ramach której prywatna firma wykłada pieniądze, buduje coś, a potem dostaje środki z eksploatacji - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Ponieważ mamy być pierwsi w Polsce, mamy wsparcie ministerialne. Została wyłoniona specjalna firma doradcza, która ma nam powiedzieć w jaki sposób należałoby skonstruować umowę z taką firmą, jak tej firmy szukać, na co się z nią umówić, żeby to było dla miasta najbardziej opłacalne. Jeżeli ten model przetestowany w Krakowie się sprawdzi, to będzie podawany jako przykład dla innych miast - dodaje. 

Inwestycja byłaby zintegrowana z krakowską komunikacją miejską, w związku z czym nie powodowałaby jakichkolwiek utrudnień czy komplikacji dla pasażerów. - Dla mieszkańców będzie wszystko jedno czy to firma prywatna czy nieprywatna, tak jak teraz jest im wszystko jedno czy jadą autobusem dostarczonym przez MPK czy Mobilis - mówi Pyclik. 

Niektórzy krakowianie już nie mogą się doczekać nowej linii tramwajowej. - Powiem to w imieniu mieszkańców Mistrzejowic: na tę linię czekamy bardzo długo. Obiecywana była na 2019 rok. Już wiemy że się to przesunęło nawet do 2022 roku. Obecnie pojawiła się wizja, że może być to linia prywatna. Mamy nadzieję, że to dojdzie do skutku - mówi Grażyna Janawa, przewodnicząca rady dzielnicy Mistrzejowice. 

>>> Po Krakowie jeżdżą mobilne... sauny. Prawie co trzeci tramwaj lub autobus MPK nie ma klimatyzacji [AUDIO]

Posłuchaj materiału Kasi Kasprzyk, reporterka Radia ESKA: 

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real Madryt - FC Barcelona 16.08 to drugi mecz o Superpuchar Hiszpanii. Pierwsze starcie wygrali Królewscy. Kto okaże się lepszy tym razem? Odpowiedź poznamy w trakcie transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz ONLINE i w TV?

16 sierpnia 2017, 23:36
Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing ma już 30 lat. Już teraz na ESKA.pl znajdziecie najważniejsze ciekawostki dotyczące muzyki z filmu! 

16 sierpnia 2017, 15:43
Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce może liczyć na swoich fanów. Sprawdź, co szykują oni na koncert swojej idolki w Krakowie.

16 sierpnia 2017, 15:43
Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy nowej edycji rozpoczęli promocję India Express i zaprezentowali się w tradycyjnych indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

16 sierpnia 2017, 15:26

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkoła ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy