Synchrotron działa w budynku Solaris na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

i

Autor: fot. Wikipedia Synchrotron działa w budynku Solaris na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najnowocześniejszy synchrotron w Krakowie. To droga do Nobla dla naukowców? [AUDIO]

2018-10-07 21:30

Polscy naukowcy czekali na tę chwilę latami. W Krakowie rozpoczął działalność innowacyjny i pierwszy w Polsce ośrodek badawczy, którego sercem jest synchrotron. Urządzenie dzięki przyspieszeniu cząstek emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Badacze mogą przeprowadzać eksperymenty, które przyczynią się do rozwoju technologii.

Budowa otwartego synchrotronu to największa polska inwestycja naukowa od 1972 r., kiedy powstał reaktor jądrowy Maria. Koszt budowy Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris" w Krakowie wyniósł 50 mln euro i został w całości pokryty ze środków unijnych. Teraz z centrum mogą korzystać grupy naukowców.

Działający w Kampusie Uniwersyteckim synchrotron to urządzenie generujące promieniowanie elektromagnetyczne - od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Jego właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i wykonać badania, których nie da się przeprowadzić, stosując inne metody badawcze.

Dostępność promieniowania synchrotronowego doprowadziła do powstania przełomowych metod diagnostycznych w medycynie i w archeologii. Z badań synchrotronowych chętnie korzystają także firmy farmaceutyczne oraz laboratoria kryminalistyczne.

Posłuchaj o synchrotronie:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki