Tagi:

Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Zdjęcie z artykułu: Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO] Odkryte na Cmentarzu Rakowickim szczątki należą do żołnierzy wyklętych?; Paweł Chudzio
Ilustracja do artykułu Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Na Cmentarzu Rakowickim odnaleziono szczątki prawdopodobnie żołnierzy wyklętych. Na kości natrafili członkowie Fundacji Niezłomni, którzy prowadzili badania przy płocie wojskowej części cmentarza. Mogą to być fragmenty kości żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

- To obszar około 500 metrów kwadratowych. Ujawniliśmy szczątki, a także to, że w tym miejscu została nawieziona ziemia. Szczątki rozrzucone były w bezładzie - mówi prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak. 

Zanim przystąpiono do prac archeologicznych obszar został przebadany za pomocą georadaru. Miejsce, gdzie odkryto szczątki wskazała anonimowa osoba podczas jednej z kwest fundacji na Cmentarzu Rakowickim w listopadzie 2015 roku. - Podszedł do nas starszy pan, powiedział, że jest Powstańcem Warszawskim i ma informację gdzie byli pochowani żołnierze wyklęci, niezłomni. Powiedział, że wie to od znajomego, który był ubekiem. Nie chciał się przedstawić, ani dać żadnych namiarów na siebie. Powiedział, że się boi, gdyż jak stwierdził ubecja nadal czuwa - mówi Maria Szlezynger z Fundacji Niezłomni.


Śledztwo w tej sprawie przejął Instytut Pamięci Narodowej. Na razie nie ma pewności, że szczątki należą do żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Proces ustalania tożsamości potrwa. Szczątki mogą jednak należeć do trzech żołnierzy drugiego zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanych przez komunistów po drugiej wojnie światowej.
Fundacja Niezłomni w ciągu 2 lat w różnych częściach Polski odnalazła miejsca pochówków 22  żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Posłuchaj materiału Pawła Chudzio, dziennikarza radia Eska:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Gran Derbi 23.04.2017: Real Madryt - FC Barcelona ONLINE i w TV za darmo? [TRANSMISJA]

Gran Derbi 23.04.2017: Real Madryt - FC Barcelona ONLINE i w TV za darmo? [TRANSMISJA]

Real Madryt - FC Barcelona na żywo w internecie i ogólnodostępnej telewizji? Gdzie i o której oglądać Gran Derbi 2017? Przekonajcie się już teraz na ESKA.pl

23 kwietnia 2017, 19:26
Pogoda na majówkę 2017 - jaki będzie długi weekend?

Pogoda na majówkę 2017 - jaki będzie długi weekend?

Jakie są prognozy pogody na majówkę 2017? Będzie ciepło czy zimno i deszczowo? O tym, jaka będzie pogoda 1, 2 i 3 maja piszemy na ESKA.pl!

23 kwietnia 2017, 13:34
Talizman vs Królowa łez - dla kogo tytuł hitu i teledysku roku? #EMA2017

Talizman vs Królowa łez - dla kogo tytuł hitu i teledysku roku? #EMA2017

Talizman i Królowa łez - to dwa hity, które walczą w tych samych kategoriach! Który przebój okaże się lepszy i otrzyma nagrodę na ESKA Music Awards 2017? Informacje o tych utworach podrzucamy na ESKA.pl

23 kwietnia 2017, 10:39
Orlen Warsaw Marathon 2017 - TRASA i utrudnienia na drodze

Orlen Warsaw Marathon 2017 - TRASA i utrudnienia na drodze

Orlen Warsaw Marathon już w niedzielę 23 kwietnia 2017. Tego dnia w centrum miasta będą duże utrudnienia w ruchu. Które ulice będą zamknięte? Jak przebiega trasa OWM 2017? Przekonajcie się na ESKA.pl

23 kwietnia 2017, 10:35

JODO GYM. To jedyna taka siłownia na świecie. Sprawdź! Zapraszamy!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy