Tagi:

Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Zdjęcie z artykułu: Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO] Odkryte na Cmentarzu Rakowickim szczątki należą do żołnierzy wyklętych?; Paweł Chudzio
Ilustracja do artykułu Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Na Cmentarzu Rakowickim odnaleziono szczątki prawdopodobnie żołnierzy wyklętych. Na kości natrafili członkowie Fundacji Niezłomni, którzy prowadzili badania przy płocie wojskowej części cmentarza. Mogą to być fragmenty kości żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

- To obszar około 500 metrów kwadratowych. Ujawniliśmy szczątki, a także to, że w tym miejscu została nawieziona ziemia. Szczątki rozrzucone były w bezładzie - mówi prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak. 

Zanim przystąpiono do prac archeologicznych obszar został przebadany za pomocą georadaru. Miejsce, gdzie odkryto szczątki wskazała anonimowa osoba podczas jednej z kwest fundacji na Cmentarzu Rakowickim w listopadzie 2015 roku. - Podszedł do nas starszy pan, powiedział, że jest Powstańcem Warszawskim i ma informację gdzie byli pochowani żołnierze wyklęci, niezłomni. Powiedział, że wie to od znajomego, który był ubekiem. Nie chciał się przedstawić, ani dać żadnych namiarów na siebie. Powiedział, że się boi, gdyż jak stwierdził ubecja nadal czuwa - mówi Maria Szlezynger z Fundacji Niezłomni.


Śledztwo w tej sprawie przejął Instytut Pamięci Narodowej. Na razie nie ma pewności, że szczątki należą do żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Proces ustalania tożsamości potrwa. Szczątki mogą jednak należeć do trzech żołnierzy drugiego zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanych przez komunistów po drugiej wojnie światowej.
Fundacja Niezłomni w ciągu 2 lat w różnych częściach Polski odnalazła miejsca pochówków 22  żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Posłuchaj materiału Pawła Chudzio, dziennikarza radia Eska:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Alicja Ruchała wystąpiła niedawno na festiwalu w Sopocie. O piosenkarce, która wcześniej rzadko pojawiała się w mediach wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Informacji o niej postanowiliśmy szukać na Instagramie.

23 sierpnia 2017, 17:10
Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski to jeden z uczestników Azja Express 2, który wspólnie z Michałem Pirógiem będzie walczył o zwycięstwo w programie. Kim jest i czym się zajmuje przystojniak?

23 sierpnia 2017, 16:59
Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron - tego nie pokazano w ostatnim odcinku! Sceny, których nie zobaczyliśmy w serialu znalazły się w filmiku zamieszczonym przez stację HBO na kanale serialu na YouTube.

23 sierpnia 2017, 16:47
Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry wystąpili w Gwiezdnych Wojnach? Taką informację zdradził aktor wcielający się w jedną z głównych ról w filmie. Kogo zagrali królewscy potomkowie?

23 sierpnia 2017, 16:21

Sprawdź, kto wystąpi nad Zalewem Kryspinów! Letnia Scena ESKI zaprasza!!Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkoła ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy