Tagi:

Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Zdjęcie z artykułu: Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO] Odkryte na Cmentarzu Rakowickim szczątki należą do żołnierzy wyklętych?; Paweł Chudzio
Ilustracja do artykułu Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Na Cmentarzu Rakowickim odnaleziono szczątki prawdopodobnie żołnierzy wyklętych. Na kości natrafili członkowie Fundacji Niezłomni, którzy prowadzili badania przy płocie wojskowej części cmentarza. Mogą to być fragmenty kości żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

- To obszar około 500 metrów kwadratowych. Ujawniliśmy szczątki, a także to, że w tym miejscu została nawieziona ziemia. Szczątki rozrzucone były w bezładzie - mówi prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak. 

Zanim przystąpiono do prac archeologicznych obszar został przebadany za pomocą georadaru. Miejsce, gdzie odkryto szczątki wskazała anonimowa osoba podczas jednej z kwest fundacji na Cmentarzu Rakowickim w listopadzie 2015 roku. - Podszedł do nas starszy pan, powiedział, że jest Powstańcem Warszawskim i ma informację gdzie byli pochowani żołnierze wyklęci, niezłomni. Powiedział, że wie to od znajomego, który był ubekiem. Nie chciał się przedstawić, ani dać żadnych namiarów na siebie. Powiedział, że się boi, gdyż jak stwierdził ubecja nadal czuwa - mówi Maria Szlezynger z Fundacji Niezłomni.


Śledztwo w tej sprawie przejął Instytut Pamięci Narodowej. Na razie nie ma pewności, że szczątki należą do żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Proces ustalania tożsamości potrwa. Szczątki mogą jednak należeć do trzech żołnierzy drugiego zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanych przez komunistów po drugiej wojnie światowej.
Fundacja Niezłomni w ciągu 2 lat w różnych częściach Polski odnalazła miejsca pochówków 22  żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Posłuchaj materiału Pawła Chudzio, dziennikarza radia Eska:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Męskie Granie 2017: Nieboskłon - premiera nowej piosenki

Męskie Granie 2017: Nieboskłon - premiera nowej piosenki

Męskie Granie 2017 to już ósma ogólnopolska trasa tych wyjątkowych muzycznych wydarzeń. Sprawdź, kiedy będzie miała miejsce premiera nowego singla Męskiego Grania.

23 maja 2017, 22:40
Kuba Wojewódzki 23.05: goście to...

Kuba Wojewódzki 23.05: goście to...

Kuba Wojewódzki 23.05: kto będzie gościem w ostatnim odcinku tego sezonu? Tego dowiemy się dopiero we wtorkowy wieczór.

23 maja 2017, 22:17
Rodzice nadal szukają dzieci po zamachu w Manchesterze. Najmłodsze ma 8 lat

Rodzice nadal szukają dzieci po zamachu w Manchesterze. Najmłodsze ma 8 lat

Rodzice szaleńczo poszukują swoich dzieci, które nadal nie wróciły z koncertu Ariany Grande w Manchesterze, podczas którego doszło do zamachu, w którym zginęły 22 osoby.

23 maja 2017, 18:14
Piotr Gąsowski o Wodeckim: 'Jestem jedną z sierot po Tobie…'

Piotr Gąsowski o Wodeckim: 'Jestem jedną z sierot po Tobie…'

Zbigniew Wodecki nie żyje - ta smutna informacja trafiła do polskich mediów w poniedziałek, 22 maja. Artystę bardzo przejmującym wpisem pożegnał Piotr Gąsowski. Zobaczcie, co napisał...

23 maja 2017, 16:40

28 maja Gru, Dru i Minionki w Krakowie! Odwiedź imprezę! ZapraszamyAkcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy