Tagi:

Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Zdjęcie z artykułu: Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO] Odkryte na Cmentarzu Rakowickim szczątki należą do żołnierzy wyklętych?; Paweł Chudzio
Ilustracja do artykułu Odkryte szczątki należą do żołnierzy wyklętych? [AUDIO, WIDEO]

Na Cmentarzu Rakowickim odnaleziono szczątki prawdopodobnie żołnierzy wyklętych. Na kości natrafili członkowie Fundacji Niezłomni, którzy prowadzili badania przy płocie wojskowej części cmentarza. Mogą to być fragmenty kości żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

- To obszar około 500 metrów kwadratowych. Ujawniliśmy szczątki, a także to, że w tym miejscu została nawieziona ziemia. Szczątki rozrzucone były w bezładzie - mówi prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak. 

Zanim przystąpiono do prac archeologicznych obszar został przebadany za pomocą georadaru. Miejsce, gdzie odkryto szczątki wskazała anonimowa osoba podczas jednej z kwest fundacji na Cmentarzu Rakowickim w listopadzie 2015 roku. - Podszedł do nas starszy pan, powiedział, że jest Powstańcem Warszawskim i ma informację gdzie byli pochowani żołnierze wyklęci, niezłomni. Powiedział, że wie to od znajomego, który był ubekiem. Nie chciał się przedstawić, ani dać żadnych namiarów na siebie. Powiedział, że się boi, gdyż jak stwierdził ubecja nadal czuwa - mówi Maria Szlezynger z Fundacji Niezłomni.


Śledztwo w tej sprawie przejął Instytut Pamięci Narodowej. Na razie nie ma pewności, że szczątki należą do żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Proces ustalania tożsamości potrwa. Szczątki mogą jednak należeć do trzech żołnierzy drugiego zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanych przez komunistów po drugiej wojnie światowej.
Fundacja Niezłomni w ciągu 2 lat w różnych częściach Polski odnalazła miejsca pochówków 22  żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Posłuchaj materiału Pawła Chudzio, dziennikarza radia Eska:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Imagine Dragons – EVOLVE. Premiera nowego albumu

Imagine Dragons – EVOLVE. Premiera nowego albumu

Imagine Dragons - EVOLVE - najnowszy album grupy zapowiadany przez przebojowe single Believer i Thunder trafił właśnie do sklepów.

3 godz. 31 min.
POLSAT: Wyspa przetrwania - prowadzący program ujawniony

POLSAT: Wyspa przetrwania - prowadzący program ujawniony

Polsat ujawnił, kto poprowadzi przygodowe reality show Wyspa przetrwania, które pojawi się w jesiennej ramówce stacji. Sprawdź na ESKA.pl, kim jest gospodarz programu.

3 godz. 45 min.
Tauron Life Festiwal Oświęcim 2017: relacja z pierwszego dnia LFO 2017

Tauron Life Festiwal Oświęcim 2017: relacja z pierwszego dnia LFO 2017

Tauron Life Festival Oświęcim 2017 22.06 - tego dnia miłośnicy teatru obejrzeli Edukację Rity z Piotrem Fronczewskim, zaś w festiwalowym kinie odbył się koncert Petera J. Bircha, poprzedzony pokazem filmu Sugar Man. Jak było pierwszego dnia na LFO 2017?

4 godz. 4 min.
Katy Perry zabiera nas za kulisy One Love Manchester [VIDEO]

Katy Perry zabiera nas za kulisy One Love Manchester [VIDEO]

Chcesz wiedzieć, co się działo na backstage'u wypełnionego gwiazdami koncertu One Love Manchesteru? Zobacz wyjątkowe nagranie zza kulis od Katy Perry!

4 godz. 24 min.

Przedstawiamy Idealne Miejsce Do Życia! Poznaj OZON!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy