Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

2016-04-04 1:44

Podczas II Wojny Światowej i w okresie PRL-u propaganda była stosowana na szeroką skalę. Dzięki plakatom władza próbowała przekonać ludność do swoich racji. Techniki perswazji, z których korzystali twórcy propagandowych ulotek czy plakatów wykorzystywane są do dziś w świecie reklamy. 

Wernisaż wystawy pt. „Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” rozpoczął się od inscenizacji sceny z dawnych lat. Z okien wyrzucone zostały ulotki z hasłami: "Tylko świnie siedzą w kinie!" i "Każdy dom winien się stać twierdzą nie do przebycia dla wroga". Pierwsze z nich nawiązywało do lat powojennych, kiedy w kinach można było zobaczyć tylko filmy propagandowe. Drugie to cytat z gazety wydawanej przez podziemie. Na zakończenie inscenizacji harcerze rozdawali widzom reprodukcję "Gońca Krakowskiego" z 1 grudnia 1943 roku. 

Wystawa podzielona została na pięć tematycznych działów. W pierwszym z nich można zobaczyć plakaty z zakresu polskiej propagandy wojennej. Miały one jednocześnie uspokoić polaków i zmobilizować ich do walki. W drugim dziale znalazły się plakaty zachęcające polaków do wyjazdu do pracy w Rzeszy czy płacenia w terminie kontyngentów. Trzeci dział to propaganda propolska na zachodzie. W kolejnych pojawiają się wątki walki ramię w ramię z Armią Czerwoną, utrwalania "władzy ludowej" w Polsce, a także wykorzystywania pamięci o wojnie w propagandzie okresu PRL.

Posłuchaj naszego materiału:

Wystawę można oglądać do końca września. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki