Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

wystawa plakatów 10 Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę.
wystawa plakatów / Agnieszka Kucjas
Ilustracja do artykułu: Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

Podczas II Wojny Światowej i w okresie PRL-u propaganda była stosowana na szeroką skalę. Dzięki plakatom władza próbowała przekonać ludność do swoich racji. Techniki perswazji, z których korzystali twórcy propagandowych ulotek czy plakatów wykorzystywane są do dziś w świecie reklamy. 

Wernisaż wystawy pt. „Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” rozpoczął się od inscenizacji sceny z dawnych lat. Z okien wyrzucone zostały ulotki z hasłami: "Tylko świnie siedzą w kinie!" i "Każdy dom winien się stać twierdzą nie do przebycia dla wroga". Pierwsze z nich nawiązywało do lat powojennych, kiedy w kinach można było zobaczyć tylko filmy propagandowe. Drugie to cytat z gazety wydawanej przez podziemie. Na zakończenie inscenizacji harcerze rozdawali widzom reprodukcję "Gońca Krakowskiego" z 1 grudnia 1943 roku. 

Wystawa podzielona została na pięć tematycznych działów. W pierwszym z nich można zobaczyć plakaty z zakresu polskiej propagandy wojennej. Miały one jednocześnie uspokoić polaków i zmobilizować ich do walki. W drugim dziale znalazły się plakaty zachęcające polaków do wyjazdu do pracy w Rzeszy czy płacenia w terminie kontyngentów. Trzeci dział to propaganda propolska na zachodzie. W kolejnych pojawiają się wątki walki ramię w ramię z Armią Czerwoną, utrwalania "władzy ludowej" w Polsce, a także wykorzystywania pamięci o wojnie w propagandzie okresu PRL.

Posłuchaj naszego materiału:

Wystawę można oglądać do końca września. 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Eurojackpot w Polsce - kiedy i jak grać?

Eurojackpot w Polsce - kiedy i jak grać?

Eurojackpot w Polsce! Wszyscy fani gier losowych będą mieli teraz szanse wygrać dużo więcej niż w słynnej 'szóstce' Lotto. Kiedy i jak grać? Sprawdzamy na ESKA.pl. 

22 sierpnia 2017, 18:28
Eurojackpot - zasady. Jak grać w nową loterię?

Eurojackpot - zasady. Jak grać w nową loterię?

Eurojackpot - największa europejska gra liczbowa niedługo trafi do Polski! Do wygrania ogromne sumy pieniędzy! Sprawdzamy zasady opisujące jak grać w nową loterię!

22 sierpnia 2017, 16:57
Festiwale 2017: najciekawsze muzyczne debiuty!

Festiwale 2017: najciekawsze muzyczne debiuty!

Najlepsze festiwalowe debiuty już teraz na ESKA.pl. Sprawdź, kto porwał publiczność do zabawy.

22 sierpnia 2017, 16:37
Mayweather vs McGregor - o której? Karta walk

Mayweather vs McGregor - o której? Karta walk

Mayweather vs Mcgregor. Ta walka będzie starciem tytanów, na które czekają fani sportów walk z całego świata! Utytułowani zawodnicy już niedługo zmierzą się w ringu. Sprawdźcie kiedy i o której godzinie odbędzie się pojedynek.

22 sierpnia 2017, 15:50

Sprawdź, kto wystąpi nad Zalewem Kryspinów! Letnia Scena ESKI zaprasza!!Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkoła ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy