Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

wystawa plakatów 10 Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę.
wystawa plakatów / Agnieszka Kucjas
Ilustracja do artykułu: Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

Podczas II Wojny Światowej i w okresie PRL-u propaganda była stosowana na szeroką skalę. Dzięki plakatom władza próbowała przekonać ludność do swoich racji. Techniki perswazji, z których korzystali twórcy propagandowych ulotek czy plakatów wykorzystywane są do dziś w świecie reklamy. 

Wernisaż wystawy pt. „Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” rozpoczął się od inscenizacji sceny z dawnych lat. Z okien wyrzucone zostały ulotki z hasłami: "Tylko świnie siedzą w kinie!" i "Każdy dom winien się stać twierdzą nie do przebycia dla wroga". Pierwsze z nich nawiązywało do lat powojennych, kiedy w kinach można było zobaczyć tylko filmy propagandowe. Drugie to cytat z gazety wydawanej przez podziemie. Na zakończenie inscenizacji harcerze rozdawali widzom reprodukcję "Gońca Krakowskiego" z 1 grudnia 1943 roku. 

Wystawa podzielona została na pięć tematycznych działów. W pierwszym z nich można zobaczyć plakaty z zakresu polskiej propagandy wojennej. Miały one jednocześnie uspokoić polaków i zmobilizować ich do walki. W drugim dziale znalazły się plakaty zachęcające polaków do wyjazdu do pracy w Rzeszy czy płacenia w terminie kontyngentów. Trzeci dział to propaganda propolska na zachodzie. W kolejnych pojawiają się wątki walki ramię w ramię z Armią Czerwoną, utrwalania "władzy ludowej" w Polsce, a także wykorzystywania pamięci o wojnie w propagandzie okresu PRL.

Posłuchaj naszego materiału:

Wystawę można oglądać do końca września. 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Wianki nad Wisłą 2017: masa atrakcji i genialne koncerty. Tak bawiła się Warszawa!

Wianki nad Wisłą 2017: masa atrakcji i genialne koncerty. Tak bawiła się Warszawa!

Wianki nad Wisłą 2017 w Warszawie przeszły do historii i to w wielkim stylu. Już teraz zobaczcie relację z wydarzenia na ESKA.pl

31 min
Pogoda na wakacje 2017 - jakie będzie lato w Polsce?

Pogoda na wakacje 2017 - jakie będzie lato w Polsce?

Jaka będzie pogoda w wakacje 2017? Więcej deszczu czy słońca? Najświeższa długoterminowa prognoza pogody do sprawdzenia w jednym miejscu - na ESKA.pl

1 godz. 6 min.
Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 - WYNIKI walk 24.06

Polsat Boxing Night 2017 to wydarzenie, które fani boksu śledzili z wypiekami na twarzy. Na ESKA.pl znajdziecie wyniki walk, które zobaczyliśmy 24 czerwca podczas gali.

1 godz. 36 min.
Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 - MAPA ATRAKCJI. Gdzie koncerty, wicie wianków i inne

Wianki nad Wisłą 2017 już 24 czerwca! Czego nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej? Dokładna mapa atrakcji do sprawdzenia na ESKA.pl!

24 czerwca 2017, 19:00
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy