Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

wystawa plakatów 10 Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę.
wystawa plakatów / Agnieszka Kucjas
Ilustracja do artykułu: Propaganda w plakacie. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na nową wystawę [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

Podczas II Wojny Światowej i w okresie PRL-u propaganda była stosowana na szeroką skalę. Dzięki plakatom władza próbowała przekonać ludność do swoich racji. Techniki perswazji, z których korzystali twórcy propagandowych ulotek czy plakatów wykorzystywane są do dziś w świecie reklamy. 

Wernisaż wystawy pt. „Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” rozpoczął się od inscenizacji sceny z dawnych lat. Z okien wyrzucone zostały ulotki z hasłami: "Tylko świnie siedzą w kinie!" i "Każdy dom winien się stać twierdzą nie do przebycia dla wroga". Pierwsze z nich nawiązywało do lat powojennych, kiedy w kinach można było zobaczyć tylko filmy propagandowe. Drugie to cytat z gazety wydawanej przez podziemie. Na zakończenie inscenizacji harcerze rozdawali widzom reprodukcję "Gońca Krakowskiego" z 1 grudnia 1943 roku. 

Wystawa podzielona została na pięć tematycznych działów. W pierwszym z nich można zobaczyć plakaty z zakresu polskiej propagandy wojennej. Miały one jednocześnie uspokoić polaków i zmobilizować ich do walki. W drugim dziale znalazły się plakaty zachęcające polaków do wyjazdu do pracy w Rzeszy czy płacenia w terminie kontyngentów. Trzeci dział to propaganda propolska na zachodzie. W kolejnych pojawiają się wątki walki ramię w ramię z Armią Czerwoną, utrwalania "władzy ludowej" w Polsce, a także wykorzystywania pamięci o wojnie w propagandzie okresu PRL.

Posłuchaj naszego materiału:

Wystawę można oglądać do końca września. 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Męskie Granie 2017: Nieboskłon - premiera nowej piosenki

Męskie Granie 2017: Nieboskłon - premiera nowej piosenki

Męskie Granie 2017 to już ósma ogólnopolska trasa tych wyjątkowych muzycznych wydarzeń. Sprawdź, kiedy będzie miała miejsce premiera nowego singla Męskiego Grania.

23 maja 2017, 22:40
Kuba Wojewódzki 23.05: goście to...

Kuba Wojewódzki 23.05: goście to...

Kuba Wojewódzki 23.05: kto będzie gościem w ostatnim odcinku tego sezonu? Tego dowiemy się dopiero we wtorkowy wieczór.

23 maja 2017, 22:17
Rodzice nadal szukają dzieci po zamachu w Manchesterze. Najmłodsze ma 8 lat

Rodzice nadal szukają dzieci po zamachu w Manchesterze. Najmłodsze ma 8 lat

Rodzice szaleńczo poszukują swoich dzieci, które nadal nie wróciły z koncertu Ariany Grande w Manchesterze, podczas którego doszło do zamachu, w którym zginęły 22 osoby.

23 maja 2017, 18:14
Piotr Gąsowski o Wodeckim: 'Jestem jedną z sierot po Tobie…'

Piotr Gąsowski o Wodeckim: 'Jestem jedną z sierot po Tobie…'

Zbigniew Wodecki nie żyje - ta smutna informacja trafiła do polskich mediów w poniedziałek, 22 maja. Artystę bardzo przejmującym wpisem pożegnał Piotr Gąsowski. Zobaczcie, co napisał...

23 maja 2017, 16:40

28 maja Gru, Dru i Minionki w Krakowie! Odwiedź imprezę! ZapraszamyAkcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy