Radny Wantuch o rozdawaniu zupy w centrum miasta: "Teraz Planty pełne są śpiących, pijanych, brudnych i śmierdzących osób"

Zdjęcie z artykułu: Radny Wantuch o rozdawaniu zupy w centrum miasta: "Teraz Planty pełne są śpiących, pijanych, brudnych i śmierdzących osób" Łukasz Wantuch przeciwko rozdawaniu zupy w centrum miasta; Leroy_Skalstad, pixabay / Screen Facebook
Ilustracja do artykułu Radny Wantuch o rozdawaniu zupy w centrum miasta: "Teraz Planty pełne są śpiących, pijanych, brudnych i śmierdzących osób"

Radny Łukasz Wantuch odniósł się na swoim profilu na Facebooku do akcji pomocy bezdomnym "Zupa na Plantach". - Czy nie lepiej wyznaczyć odpowiednie miejsce ("oczywiście" jak najdalej do centrum) i tam rozdawać jedzenie? - pyta w swoim poście. Wpis wywołał burzę.

Od kilku miesięcy dwa razy w tygodniu na Plantach pojawia się gigantyczny gar ciepłej zupy. To inicjatywa mieszkańców, którzy w ten sposób chcą nieść pomoc bezdomnym. Chętnych do korzystania z takiej pomocy nie brakuje. - Nie ma lepszej zupy na stołówkach, jak tutaj na Plantach. Dziękujemy bardzo. Szacun dla tych ludzi, którzy nam pomagają - mówili niedawno bezdomni reporterce Radia ESKA.


Do akcji odniósł się ostatnio radny Łukasz Wantuch. - Wiem, że to zabrzmi okropnie, ale czy ta akcja musi być prowadzona na Plantach? Jest tyle parków w Krakowie, a rozdając jedzenie na Plantach przyciągamy bezdomnych (napisałem "ich", ale skasowałem) z innych części miasta. Albo może nawet z innych części Małopolski czy nawet południa Polski - napisał na swoim profilu na Facebooku.


Radny podkreśla, że chodzi o wizerunek centrum miasta. - Chciałbym, żeby Planty były pięknym miejscem, które może być naszą dumą. Ozdobą, którą pokazujemy znajomym i turystom. A teraz Planty pełne są śpiących, pijanych, brudnych i śmierdzących osób a rozdawanie jedzenia w tym miejscu przyciąga "ich" jeszcze więcej - pisze.

Wpis wywołał burzę. Internauci są podzieleni. Jedni popierają zdanie radnego, inni zupełnie się z nim nie zgadzają. Pod wpisem głos zabrał także Błażej Strzelczyk, jeden z organizatorów akcji "Zupa na Plantach". - Planty mogą być dumą, i są dumą miasta, właśnie dlatego, że 150 osób „domnych”, spotyka się ze 150 osobami bezdomnymi i tam razem jedzą, rozmawiają, dzielą się swoimi troskami - pisze. - Jesteśmy w ścisłym centrum Krakowa, dlatego że są tam osoby wykluczone, słabe, biedne i głodne. To my wyszliśmy do nich, a nie oni do nas, i to oni sugerowali, żebyśmy spotykali się w tym miejscu, a nie my. Nie chcę tu nikogo szantażować emocjonalnie. Rozumiem wrażliwość nosa, oczu i uszu. Choćby na tym poziomie, może warto zastanowić się w mieście nad większą dostępnością łaźni dla osób wykluczonych, na którą w Krakowie, na ulicy Smoleńsk, osoby w kryzysie bezdomności czasem muszą czekać nawet do trzech dni - dodaje.


A Wy co sądzicie o wpisie radnego? Czekamy na Wasze opinie!


>>> Kraków: Bezdomni brutalnie pobili młodego mężczyznę
 

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Harry Potter: 2 nowe książki J.K. Rowling jesienią

Harry Potter: 2 nowe książki J.K. Rowling jesienią

Już jesienią 2017 w sprzedaży pojawią się dwie nowe książki z magicznego świata Harry'ego Pottera.

3 godz. 26 min.
OPUS: 19-latek z Polski zebrał pół miliona na konkurencję dla Spotify

OPUS: 19-latek z Polski zebrał pół miliona na konkurencję dla Spotify

Nastolatek z Polski zebrał pół miliona złotych w dwa dni na rozwój swojej platformy muzycznej OPUS. Mateusz Mach chce przeprowadzić rewolucję streamingową, która wyprze Spotify!

3 godz. 44 min.
Lech - Haugesund 20.07.2017: TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Lech - Haugesund 20.07.2017: TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Lech Poznań - Haugesund w drugiej rundzie eliminacji do Ligi Europy! Gdzie i o której oglądać transmisję na żywo? Szczegóły przybliżamy na ESKA.pl

3 godz. 59 min.
Pogoda na sierpień 2017 - długoterminowa prognoza. Ciepło czy zimno?

Pogoda na sierpień 2017 - długoterminowa prognoza. Ciepło czy zimno?

Jaka będzie pogoda w sierpniu 2017? Po deszczowym lipcu wiele osób zastanawia się, jak będzie w ostatni miesiąc wakacji. Czy sierpień upłynie pod znakiem wysokich temperatur? Dowiecie się - na ESKA.pl

3 godz. 59 min.

29 lipca zapraszamy na wyjątkowy koncert. 1 rok po ŚDM! Wstęp wolny :)Akcja partnerska

Poznaj program i świętuj z nami 70 lat KS PIAST Wołowice!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy