Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO] Mieszkania w Krakowie podrożały; jarmoluk / pixabay.com
Ilustracja do artykułu Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO]

Z raportu firmy Emmerson Evaluation monitorującej rynek nieruchomości, wynika że mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie zdrożały w zeszłym roku o 5 proc. To największy wzrost wśród miast wojewódzkich.

- Nasz raport dotyczy całej Polski, głównie jednak koncentrujemy się na większych miastach. Analizą objęty był także Kraków - mówi Dariusz Książek, prezes Emmerson Evaluation. - W ubiegłym roku był obserwowany powolny wzrost cen - dodaje.

Jak mówi Magdalena Kliś-Suwała, dyrektor oddziału krakowskiego Emmerson Evaluation, zmiany cen wynikają między innymi ze zmian wielkości mieszkań dostępnych w sprzedaży. - Mieszkania się kurczą, w związku z tym te ceny jednostkowe są troszeczkę wyższe - wyjaśnia.

- Średnie ceny rzeczywiście wzrastają. Wynika to z tego, że odchodzi nam program Mieszkanie dla Młodych, w związku z tym część tego segmentu deweloperskiego, która byłą nastawiona na budowanie tanich mieszkań pod ten program, odeszła od tego kierunku. Po prostu buduje teraz mieszkania w standardzie wyższym, dostosowane do obecnego zapotrzebowania - uważa Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Mediana cen mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie w 2016 roku to 6563 zł za metr kwadratowy. Na rynku wtórnym to 5988 zł - tutaj cena wzrosła w zeszłym roku nieznacznie, bo o 1 proc. Według prognoz Emmerson Evaluation, w 2017 roku krakowski rynek mieszkaniowy czeka stabilizacja.

Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Pink - What About Us: kiedy premiera nowego singla?

Pink - What About Us: kiedy premiera nowego singla?

Pink powraca z nowym singlem What About Us, do którego nakręciła już teledysk! Kiedy nastąpi premiera nowej piosenki Pink? Znamy dokładną datę premiery!

23 lipca 2017, 14:58
Blue Ivy tańczy - córka Beyonce odziedziczyła talent po mamie? [VIDEO]

Blue Ivy tańczy - córka Beyonce odziedziczyła talent po mamie? [VIDEO]

Do sieci wyciekło nagranie z tanecznymi popisami Blue Ivy. Beyonce i JAY-Z chyba już powoli przygotowują swoją córkę do kariery w show-biznesie!

23 lipca 2017, 14:12
Justin Bieber ma zakaz występów w Chinach. Dlaczego?

Justin Bieber ma zakaz występów w Chinach. Dlaczego?

Justin Bieber otrzymał oficjalny zakaz występów w Chinach. Czym tak podpadł tamtejszym władzom?

23 lipca 2017, 13:25
One Direction: 7. rocznica powstania najsłynniejszej grupy świata

One Direction: 7. rocznica powstania najsłynniejszej grupy świata

23 lipca 2017 roku fani One Direction świętują siódmą rocznicę powstania jednej z najpopularniejszych grup w historii muzyki.

23 lipca 2017, 11:28
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy