Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO] Mieszkania w Krakowie podrożały; jarmoluk / pixabay.com
Ilustracja do artykułu Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO]

Z raportu firmy Emmerson Evaluation monitorującej rynek nieruchomości, wynika że mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie zdrożały w zeszłym roku o 5 proc. To największy wzrost wśród miast wojewódzkich.

- Nasz raport dotyczy całej Polski, głównie jednak koncentrujemy się na większych miastach. Analizą objęty był także Kraków - mówi Dariusz Książek, prezes Emmerson Evaluation. - W ubiegłym roku był obserwowany powolny wzrost cen - dodaje.

Jak mówi Magdalena Kliś-Suwała, dyrektor oddziału krakowskiego Emmerson Evaluation, zmiany cen wynikają między innymi ze zmian wielkości mieszkań dostępnych w sprzedaży. - Mieszkania się kurczą, w związku z tym te ceny jednostkowe są troszeczkę wyższe - wyjaśnia.

- Średnie ceny rzeczywiście wzrastają. Wynika to z tego, że odchodzi nam program Mieszkanie dla Młodych, w związku z tym część tego segmentu deweloperskiego, która byłą nastawiona na budowanie tanich mieszkań pod ten program, odeszła od tego kierunku. Po prostu buduje teraz mieszkania w standardzie wyższym, dostosowane do obecnego zapotrzebowania - uważa Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Mediana cen mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie w 2016 roku to 6563 zł za metr kwadratowy. Na rynku wtórnym to 5988 zł - tutaj cena wzrosła w zeszłym roku nieznacznie, bo o 1 proc. Według prognoz Emmerson Evaluation, w 2017 roku krakowski rynek mieszkaniowy czeka stabilizacja.

Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Koncerty 2017 w Polsce: kto wystąpi? Zagrają u nas największe gwiazdy!

Koncerty 2017 w Polsce: kto wystąpi? Zagrają u nas największe gwiazdy!

Koncerty 2017 - pełna lista na ESKA.pl. Kto wystąpi w Polsce w 2017 roku? Już teraz sprawdźcie spis najważniejszych koncertów w 2017 roku. Wszystkie wydarzenia w jednym miejscu! Wśród muzycznych gwiazd, które przyjadą do Polski, znajdują się m.in. Ariana Grande, Coldplay, Alan Walker czy The Weeknd!

2 godz. 32 min.
Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Walka Władimir Kliczko - Anthony Joshua to niesamowite emocje w wadze ciężkiej. Czy transmisja będzie dostępna? Gdzie obejrzeć walkę?

2 godz. 56 min.
Pogoda długoterminowa - jaki będzie maj 2017?

Pogoda długoterminowa - jaki będzie maj 2017?

Prognozy pogody na maj 2017 ciekawią każdego. Ile stopni na termometrach? Gdzie będzie najcieplej? Szczegóły pogodowe przybliżamy Wam na ESKA.pl!

3 godz. 37 min.
Kim jest Mandee? #EMA2017

Kim jest Mandee? #EMA2017

Mandee to jeden z nominowanych do prestiżowej nagrody ESKA Music Awards 2017. Kim jest? Sprawdź na ESKA.pl, co wiemy o kandydacie do EMA2017.

4 godz. 16 min.

"Zaczytana" Galeria Kazimierz - weź udział!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy