Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO] Mieszkania w Krakowie podrożały; jarmoluk / pixabay.com
Ilustracja do artykułu Rosną ceny mieszkań w Krakowie. Będzie jeszcze drożej? [AUDIO]

Z raportu firmy Emmerson Evaluation monitorującej rynek nieruchomości, wynika że mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie zdrożały w zeszłym roku o 5 proc. To największy wzrost wśród miast wojewódzkich.

- Nasz raport dotyczy całej Polski, głównie jednak koncentrujemy się na większych miastach. Analizą objęty był także Kraków - mówi Dariusz Książek, prezes Emmerson Evaluation. - W ubiegłym roku był obserwowany powolny wzrost cen - dodaje.

Jak mówi Magdalena Kliś-Suwała, dyrektor oddziału krakowskiego Emmerson Evaluation, zmiany cen wynikają między innymi ze zmian wielkości mieszkań dostępnych w sprzedaży. - Mieszkania się kurczą, w związku z tym te ceny jednostkowe są troszeczkę wyższe - wyjaśnia.

- Średnie ceny rzeczywiście wzrastają. Wynika to z tego, że odchodzi nam program Mieszkanie dla Młodych, w związku z tym część tego segmentu deweloperskiego, która byłą nastawiona na budowanie tanich mieszkań pod ten program, odeszła od tego kierunku. Po prostu buduje teraz mieszkania w standardzie wyższym, dostosowane do obecnego zapotrzebowania - uważa Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Mediana cen mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie w 2016 roku to 6563 zł za metr kwadratowy. Na rynku wtórnym to 5988 zł - tutaj cena wzrosła w zeszłym roku nieznacznie, bo o 1 proc. Według prognoz Emmerson Evaluation, w 2017 roku krakowski rynek mieszkaniowy czeka stabilizacja.

Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Dzień Ojca 2017 - animacje, gify i memy idealne na Facebooka znajdziecie już teraz na ESKA.pl. Zaskoczcie swoich ojców i złóżcie im najbardziej oryginalne życzenia w sieci.

3 godz. 4 min.
Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia na Dzień Ojca już teraz na ESKA.pl Sprawdźcie najlepsze wierszyki dla każdego taty!

3 godz. 10 min.
Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Zakończenie roku szkolnego 2017 już 23 czerwca. Nie wiesz jak świętować? Sprawdź nasze pomysły na ESKA.pl

3 godz. 31 min.
Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Kto wystąpi na Electrocity 2017 w Lubiążu? Poznajcie wszystkie gwiazdy festiwalu już teraz na ESKA.pl i przekonajcie się, że warto tam być! 

22 czerwca 2017, 19:00

Przedstawiamy Idealne Miejsce Do Życia! Poznaj OZON!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy