Trzeci stopień ostrzeżenia pogodowego dla Małopolski! Termometry pokażą nawet 37 stopni

Zdjęcie z artykułu: Trzeci stopień ostrzeżenia pogodowego dla Małopolski! Termometry pokażą nawet 37 stopni Będzie naprawdę gorąco!; Jason Blackeye / Unsplash
Ilustracja do artykułu Trzeci stopień ostrzeżenia pogodowego dla Małopolski! Termometry pokażą nawet 37 stopni

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia dla całej Małopolski w związku z upałami. 

Tropikalne upały w Małopolsce 

Alert będzie obowiązywał do soboty, 5 sierpnia. - Prognozuje się w tym okresie temperaturę maksymalną od 30°C do 33°C, tylko we wtorek, środę i czwartek od 34°C do 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 20°C do 22°C - zapowiadają synoptycy IMGW. 

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności." Zalecana jest najwyższa ostrożność, a także częste śledzenie komunikatów komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podczas upałów najlepiej przebywajmy w chłodnych pomieszczeniach, nośmy lekką, luźną odzież, pijmy więcej wody niż zwykle i unikajmy alkoholu. Dobrze zrobią nam chłodzące prysznice lub kąpiele. Pracując na zewnątrz, stosujmy kremy do opalania i chrońmy głowę przed słońcem, a przerwy spędzajmy w chłodniejszych miejscach.

W Krakowie w upalne dni możemy korzystać z kurtyn wodnych. Działają w godz. 11.00 - 18.00. O lokalizacjach kurtyn pisaliśmy tutaj. Przy wejściu do parku Jordana i na płycie Rynku Głównego (obok Wieży Ratuszowej) funkcjonują także ogólnodostępne pitniki z czystą wodą.

Pamiętajmy o zwierzakach!

Właściciele psów i kotów powinni zadbać o ochronę swoich pupili. Zwierzęta muszą mieć dostęp do wody. W upalne dni lepiej nie wychodzić z nimi na świeże powietrze między godz. 10:00 a 16.00. Jeśli zdecydujemy się na spacer, warto zabrać ze sobą wodę i mokry ręcznik, którym można schłodzić czworonoga.

Zwierząt nie należy zostawiać w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Temperatura w nagrzanym aucie może przekroczyć 60°C.

Jeśli zauważymy zwierzę przebywające w złych warunkach, bez dostępu do wody, zgłośmy sprawę do straży miejskiej (numer 986), do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (ul. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85) lub pod numer alarmowy 112.

Czytaj też: Boa dusiciel w autobusie! Jechał wśród 30 pasażerów [GALERIA ZDJĘĆ]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real Madryt - FC Barcelona 16.08 to drugi mecz o Superpuchar Hiszpanii. Pierwsze starcie wygrali Królewscy. Kto okaże się lepszy tym razem? Odpowiedź poznamy w trakcie transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz ONLINE i w TV?

16 sierpnia 2017, 23:36
Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing ma już 30 lat. Już teraz na ESKA.pl znajdziecie najważniejsze ciekawostki dotyczące muzyki z filmu! 

16 sierpnia 2017, 15:43
Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce może liczyć na swoich fanów. Sprawdź, co szykują oni na koncert swojej idolki w Krakowie.

16 sierpnia 2017, 15:43
Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy nowej edycji rozpoczęli promocję India Express i zaprezentowali się w tradycyjnych indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

16 sierpnia 2017, 15:26

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkoła ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy