Wojska Obrony Terytorialnej

i

Autor: minnamoira / CC0 / pixabay.com Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej. Kiedy powstanie brygada w Krakowie? [ZAROBKI, JAK SIĘ DOSTAĆ?]

2016-08-24 13:38

Pierwsze nabory do Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną się we wrześniu w kilku rejonach Polski. Wiemy, jak będzie wyglądać rekrutacja i na jaki zarobek może liczyć kandydat.

Docelowo w Polsce ma zostać utworzonych 17 brygad obrony terytorialnej. 1 lipca 2016 powstało Biuro ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, przed końcem 2017 roku przekształci się ono w Dowództwo Obrony Terytorialnej z siedzibą w Warszawie, równolegle powstaną 3 brygady obrony terytorialnej skoncentrowane kolejno w rejonach: Rzeszowa, Białegostoku i Lublina. 

Przed końcem 2017 roku powstaną trzy kolejne brygady obrony terytorialnej (dwie na terenie woj. mazowieckiego i jedna w rejonie Olsztyna). Przed końcem 2018 roku zostanie utworzone pięć kolejnych brygad obrony terytorialnej (Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź). W 2019 roku nastąpi utworzenie ostatnich sześciu brygad obrony terytorialnej (jedna na terenie woj. śląskiego, pozostałe w rejonach: Opola, Poznania, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry).

Sformowanie ostatnich brygad nie jest równoznaczne z zakończeniem rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Szacuje się, że cały system zostanie ostatecznie zbudowany do 2021 roku.   

Wojska Obrony Terytorialnej - kto może się zgłosić?

Kandydaci chcący przystąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej będą zgłaszać się do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz do Wojskowych Komend Uzupełnień. Będą mogły to być osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, a także ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat. Wojsko poszukuje przede wszystkim tych, którzy do tej pory interesowali się obroną terytorialną. 

Jeśli spełni się wymogi związane z kwalifikacją wojskową, przede wszystkim zdrowotne, można się ubiegać o skierowanie na szkolenie na żołnierza obrony terytorialnej. Będzie się odbywało raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu. Kilkanaście dni szkolenia w ciągu kilku miesięcy, a na zakończenie złożenie przysięgi wojskowej.

Co będzie robił żołnierz WOT?

W czasie pokoju żołnierze obrony terytorialnej mają być angażowani w sytuacjach klęsk żywiołowych, m.in. akcjach przeciwpowodziowych. Natomiast w czasie wojny członkowie tych oddziałów będą bronili razem z wojskami operacyjnymi swojej okolicy.

Zarobki w Wojskach Obrony Terytorialnej

Za służbę w obronie terytorialnej szeregowy może otrzymać około 450 zł miesięcznie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki