Sosna z Sokolicy

i

Autor: M. Lempa/Pieniński Park Narodowy Sosna z Sokolicy

Złamana sosna z Sokolicy w Pieninach trafi na wystawę. Trwa zabezpieczanie konaru 500-letniego drzewa

2018-10-15 13:28

Przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego przygotowują złamany konar sosny z Sokolnicy na eksponat. Jedno z najcenniejszych drzew w Polsce ponad miesiąc temu uległo zniszczeniu podczas akcji GOPR.

6 września na szczycie Sokolicy w Pieninach doszło do wypadku. Młoda kobieta upadła i straciła przytomność. Na pomoc ruszył jej GOPR, a udział w akcji brał również śmigłowiec ratunkowy TOPR. Niestety, w trakcie działań, od podmuchu wiatru wywołanego przez śmigłowiec złamała się górna gałąź sosny reliktowej znajdującej się na szczycie. Drzewo jest jednym z najcenniejszych zabytków dendrologicznych w Polsce. Jego wiek szacuje się na ponad 500 lat.

>>> Kraków: Niezwykłe znalezisko w szkolnej bibliotece. Uczniowie znaleźli kenkartę [AUDIO]

Po dokładnych oględzinach okazało się, że stan drzewa jest poważniejszy niż spodziewali się tego przyrodnicy. Podjęli decyzję o usunięciu zniszczonego konara, gdyż zagrażał on bezpieczeństwu żywej, ocalałej gałęzi. Złamany konar trafił do siedziby Pienińskiego Parku Narodowego.

Gałąź została poddana dokładnym badaniom, które przeprowadzał zespół pod kierownictwem dr hab. inż. Jana Bodziarczyka z Zakładu Bioróżnorodności Leśnej Wydziału Leśnego w Krakowie. Naukowcy badali m.in. wiek bocznego rozgałęzienia uszkodzonej sosny, a także podjęli się identyfikacji zasiedlających ją organizmów:  porostów, mszaków, grzybów patogenicznych. Konar został tez zabezpieczony przed odwodnieniem.

Sosna z Sokolicy

i

Autor: K. Karwowski/Pieniński Park Narodowy Sosna z Sokolicy

11 października przyrodnicy poinformowali o podjęciu próby konserwacji gałęzi, która w przyszłości trafi na wystawę w Pienińskim Parku Narodowym. Prowadzona będzie ona w dwóch etapach:

  • Etap I – nasączanie pędu w wodnym roztworze z gliceryny przez okres około 3 tygodni.
  • Etap II – przywrócenie naturalnych barw eksponatu oraz jego utrwalenie i zabezpieczenie przed infekcjami grzybicznymi oraz szkodnikami owadzimi. Jednak wykonanie tej części konserwacji będzie uzależnione od efektów uzyskanych w pierwszym etapie.

Czytaj także: Słynna sosna z Sokolicy zniszczona przez śmigłowiec

Oglądaj "Policjantki i Policjantów"!:

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki