Gdzie na studia?

i

Autor: StockSnap / pixabay.com Gdzie na studia?

Co i gdzie studiować, żeby podbić rynek pracy? Sprawdzamy!

2017-06-26 13:13

- Nauka to potęgi klucz - pisał Ignacy Baliński. Odpowiednie studia otwierają drogę do kariery i pewnej przyszłości. Współczesny rynek pracy wymaga jednak więcej niż tylko dyplomu: konieczne jest wykazanie się wiedzą i umiejętnościami. Jednak nie wszystkie uczelnie odpowiedziały na potrzebę praktycznego wymiaru nauki. Jeśli chcecie, by studia stały się przepustką do wymarzonej pracy, trzeba wybierać mądrze.

Profil praktyczny vs profil ogólnoakademicki

Rozróżnienie na profil ogólnoakademicki i profil praktyczny kształcenia wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 11.07.2015 roku. Pierwszy profil zakłada, że ponad połowa programu studiów obejmuje zajęcia służące temu, by student zdobywał pogłębioną wiedzę. Z kolei drugi kładzie nacisk na zajęcia praktyczne, o charakterze warsztatowym. W tym wypadku dydaktycy muszą posiadać doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią. Co to oznacza? Że o ile kształcenie ogólnoakademickie daje przede wszystkim wiedzę, o tyle kształcenie praktyczne zorientowane jest na umiejętności i kompetencje. Student kierunku praktycznego ma zupełnie inne kwalifikacje, zdobywa liczne doświadczenia i nawiązuje współpracę z instytucjami biznesowymi jeszcze w czasie studiów. Jest to szczególnie istotne w obszarze nauk ekonomicznych czy technicznych, gdzie znajomość regułek nie gwarantuje umiejętności ich praktycznego wykorzystania. Decydując się na konkretną uczelnię, nie warto kierować się jedynie jej prestiżem – zawsze należy sprawdzić, co taka instytucja może nam faktycznie zaoferować.

Studia, studia - i co po studiach?

To pytanie, które należy sobie zadać zanim przystąpi się do rekrutacji. Nauka jako cel sam w sobie to idea szczytna, ale na dyplom nie wynajmie się mieszkania ani nie zrobi zakupów. Człowiek spędza w pracy jedną trzecią życia – warto już na etapie wyboru studiów zastanowić się, jak chcemy, by ta część naszego życia wyglądała. Praktyczne umiejętności i zdobyte w czasie studiów kwalifikacje uczynią nas świetnymi kandydatami do pracy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dzisiejszy rynek potrzebuje przede wszystkim doskonale przygotowanych specjalistów o wąskiej specjalizacji.

Gdzie na studia?

i

Autor: Materiały prasowe Gdzie na studia?

Programowanie? Informatyka!

Znajdujemy się w takim momencie rewolucji informatycznej, w którym zapotrzebowanie na specjalistów IT wciąż rośnie.  W Krakowie poszukiwani są głównie programiści Java, w Warszawie .Net, C#, C++ .

Firmy z branży IT walczą o dobrych programistów. Co więcej, współpracując z uczelniami, realizują programy partnerskie i już na etapie studiów kształcą kadry tak w zakresie informatyki jak i zarządzania. Dobrym przykładem takiej uczelni może być SAN Kraków, gdzie zajęcia z zakresu programowanie prowadzone są przez reprezentantów rozpoznawalnych na rynku firm z branży IT.

Tłumaczenie? Filologia angielska!

Umiędzynarodowienie gospodarki sprawiło, że rośnie zapotrzebowanie na osoby wykazujące się doskonałą znajomością języka angielskiego. Warto połączyć studia z filologii angielskiej z innym kierunkiem, co uczyni nas nie tylko specjalistami w zakresie języka, ale też w danej dziedzinie rynku. Połączenie studiów II stopnia i podyplomowych (na przykład na kierunku zarządzanie czy pedagogika) jest możliwe na Społecznej Akademii Nauk w Krakowie - można zrobić 2 dyplomy w 2 lata i kończy się studia z tytułem oraz uprawnieniami z tytułu studiów podyplomowych. Pozwala to oszczędzić pieniądze i czas, a przede wszystkim zyskać lepszą pozycję na rynku.

Jeśli studiować to z głową

Wybierając uczelnię i kierunek studiów często kierujemy się opiniami znajomych, czy też marzeniami z dzieciństwa. Co więcej, obserwuje się też że uczelnie bardzo mocno ze sobą konkurują. Jak mówi dr Ewelina Jurczak, warto zastanowić się, czy po wybranym kierunku, uczelni, będziemy atrakcyjni dla rynku pracodawców. Wskazanym jest zwrócić uwagę na to, czy na moich studiach będę się uczyć tylko teorii, czy jak w SAN Kraków będę mieć także kontakt z ekspertami z biznesu.

Materiał powstał we współpracy z Barbarą Cyrek

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki