Dziewczyna-informatyczka? Dlaczego nie!

i

Autor: Crew / Unsplash Dziewczyna-informatyczka? Dlaczego nie!

Dziewczyny za słabe na programistki? A może branża IT nie jest dla kobiet?

2017-06-29 11:25

Informatyka to męska sprawa? Wcale nie! Choć w tej branży kobiety nadal stanowią mniejszość, coraz częściej pokazują na co je stać. Na drodze do sukcesu napotykają jednak nie tylko ogromne szanse, ale i pewne trudności. Przygotowaliśmy dla Was listę trzech korzyści i trzech wyzwań, jakie stoją przed dziewczynami-informatyczkami. Sprawdźcie!

3 rzeczy, które powstrzymują dziewczyny przed studiowaniem informatyki

Presja otoczenia

Zdanie rodziców, przyjaciół, bliskich… Kto z nas się nie zniechęcał i nie zbaczał z własnej drogi pod wpływem poglądów bliskich? Jeszcze parę lat temu to była ogromna bariera dla kobiet marzących o karierze w branży IT.  Panowało przekonanie, że kobiety to humanistki, albo że najlepszym zawodem dla pań jest zawód nauczyciela, farmaceuty czy sekretarki. A czy nie lepiej być szczęśliwą programistką niż nieszczęśliwą nauczycielką, dziennikarką, psychologiem? Na szczęście z biegiem czasu, wraz z rozwojem nowych technologii, społeczeństwo odchodzi już od stereotypowego myślenia o tym, który zawód jest dla kobiety, a który dla mężczyzny.

Szkoła

Lekcje informatyki to wciąż problem zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich. Często kobiety są na nich wyjątkowo dyskryminowane. Nie mogą się wykazać bo walczą ze stereotypami, że to płeć przeciwna lepiej programuje, lepiej tworzy aplikacje. Programy nauczania w szkołach nie są realizowane tak jak być powinny. Wyobrażacie sobie, że pracujecie całą podstawówkę na Wordzie albo Paincie? Niestety rzeczywistość bardzo często tak wygląda.

Lęk

Lęk przed opinią rówieśników i lęk, że zawiedzie się samego siebie - to niewątpliwie dwie silne bariery, które trzeba przełamać w drodze do sukcesu. - Pierwszy miesiąc w nowej szkole w klasie o profilu informatycznym był strasznym przeżyciem. Byłam przekonana, że sobie nie poradzę. Koledzy z klasy i jedna koleżanka wydawali się dużo lepsi i zdolniejsi ode mnie. Sprawnie programowali, często popisywali się przed całą klasą, zbierając świetne oceny i nagrody. To był moment przełomowy dla mnie… po tym miesiącu postanowiłam się wybić - powiedziała kiedyś pewna studentka informatyki, dziś kobieta z dużymi sukcesami na zawodowym koncie.

Teraz trochę liczb, statystyk i faktów.  Kobiety stanowią tylko 27 procent wśród kierowników ds. systemów informatycznych. Kiepsko, prawda? Zwłaszcza, że jest ich więcej na tym świecie. Słyszeliście o "kobiecie komputer"? Tak nazywano Betty Jean Jennings (Bartik) - kobietę, która w 1945 roku pracowała przy tajnym projekcie Stanów Zjednoczonych, który miał pomóc wygrać wojnę. Jej biografia powinna być dla każdej kobiety inspiracją. Jeżeli lubisz walczyć o swoje marzenia, kochasz wszystko co związane z informatyką, programowaniem, nie boisz się wychodzić przed szereg i ten tekst chociaż trochę Cię, zainspirował - pomyśl o studiach informatycznych.

3 najważniejsze korzyści, które osiągniesz wybierając studia informatyczne

Stabilna praca

Informatycy, programiści, twórcy aplikacji i gier komputerowych, zarządzający systemami informatycznymi- to zawody na które zapotrzebowanie na rynku pracy jest ogromne.

Co roku udowadnia nam to "Barometr zawodów". To prognoza, która opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie.

W najnowszej prognozie wśród zawodów deficytowych znaleźli się m.in. analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych. Absolwenci informatyki z pewnością nie będą więc narzekać na brak ofert zatrudnienia.

Kariera i pieniądze

Branża IT to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Zapotrzebowanie na fachowców sprawia, że płace idą w górę. Według danych "Raportu płacowego 2017", opracowanego przez Hays Poland, wynagrodzenia specjalistów IT i telekomunikacji wynoszą nawet 40 tys. zł brutto miesięcznie.

Podróże i znajomi na całym świecie

Branża IT nie musi oznaczać wyłącznie tradycyjnego etatu. Coraz częściej spotykamy specjalistów wybierających drogę wolnych strzelców. A kontrakty można realizować na całym świecie! Rzym? Berlin? Barcelona, Wiedeń, Tokio? To naprawdę możliwe.

Studia informatyczne dla dziewczyn

i

Autor: Materiały prasowe Studia informatyczne dla dziewczyn

Od dwóch lat kampanię "Dziewczyny, chodźcie na informatykę" prowadzi Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Wszystkim kobietom, które zdecydują na podjęcie studiów na Informatyce WSEI, uczelnia daje bonus na start: 1. semestr na pierwszym roku na studiach dziennych dziewczyny dostają za darmo! Mają wtedy czas na to, żeby przekonać się, że dadzą radę, a jeśli jednak stwierdzą, że to nie dla nich - nie będą żałować, że niepotrzebnie wydały pieniądze na czesne. Dla tych, które czują w sobie informatyczny potencjał i dla tych, które chcą po prostu spróbować - szczegóły tutaj.

Uczelnia stworzyła własne otoczenie biznesowe. Strategicznym partnerem kierunku Informatyka jest firma Microsoft. Studenci realizują kursy IT dostosowane do międzynarodowych standardów, po których mają możliwość zdawania egzaminów Microsoft MOS/MTA/MCP. Uczelnia już w czasie studiów oferuje możliwość zdobycia doświadczenia dzięki współpracy z potencjalnymi pracodawcami. Więcej szczegółów dotyczących studiów nw WSEI znajdziesz na stronie internetowej www.wsei.edu.pl.


Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki