Naukowcy zaangażowani w projekt

i

Autor: agh.edu.pl Naukowcy zaangażowani w projekt

Kosmiczne wyzwanie naukowców z AGH: Pomogą wylądować na księżycu Marsa! [AUDIO]

2018-02-16 17:35

- Naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk rozpoczęli realizację projektu „LOOP – Landing Once on Phobos”. Wyniki prac naukowców zostaną wykorzystane do planowanej misji lądownika na jednym z księżyców Marsa - informuje AGH. 

Naukowcy z AGH uczestniczą w wyjątkowym projekcie. Badania, które prowadzą, są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Celem całego projektu "LOOP" jest pierwsze lądowanie na satelicie Marsa. Fobos jest jednym z dwóch księżyców tej planety. Jego powierzchnia wynosi ponad 6 tys. kilometrów kwadratowych. - Zadanie utrudniają warunki panujące na tym marsjańskim księżycu, które do tej pory nie zostały szczegółowo poznane. Naukowcy zakładają, że przyspieszenie grawitacyjne jest na satelicie ponad tysiąc razy mniejsze niż na Ziemi, a temperatura waha się w przedziale od -4 do -112 stopni Celsjusza. Sprawę utrudnia również ograniczona wiedza na temat gruntu, z którego zbudowany jest Fobos (tzw. regolitu). Przy lądowaniu kluczowy będzie zatem moment zetknięcia stopy lądownika z powierzchnią księżyca. Wyznaczenie różnych wariantów budowy nawierzchni Fobosa jest jednym z zadań zespołu badawczego z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii - informuje AGH. 

Naukowcy będą szukać materiału zbliżonego składem do podłoża ciała niebieskiego. Oprócz tego zespół badaczy opracuje  model matematyczny kontaktu stopy lądownika z powierzchnią Fobosa.

Zespół AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN mają dwa lata na realizację projektu.

Zobacz też: 

>>> W czerwcu w Krakowie I Wodecki Twist Festiwal [AUDIO]

>>> Tymi zdjęciami Nowej Huty zachwyca się cała Polska! [GALERIA ZDJĘĆ]

Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki