Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Wstrząsąjący grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA] 7 Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA]
Wstrząsąjący grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA] / kl. Arkadiusz Niewęgłowski SP
Ilustracja do artykułu: Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Bezgłowe manekiny w ubraniach sprawiają wrażenie, jakby tonęły w odmętach wód. Tak w tym roku prezentuje się wystrój grobu Pańskiego w krypcie kościoła krakowskich pijarów.

Autorem aranżacji jest Jakub Zawadziński. Zwycięski projekt wyłoniono w konkursie spośród dziewięciu propozycji. - Grób przedstawia otchłań morską. Mamy puste ubrania, nie ma ciał. Między tymi ubraniami latają przedmioty codziennego użytku, które uchodźcy w pośpiechu mogli zabrać z domu w czasie bombardowania, czy decydując się na ucieczkę z zagrożonego terenu - tłumaczy Zawadziński. Jak mówi, swoją aranżacją chciał upamiętnić tych uchodźców, którym nie udało się dopłynąć do brzegów Europy.

- Nie chciałem pokazywać, że to ubranie należało konkretnie do muzułmanina, a tamto do chrześcijanina, do Syryjczyka, czy innej narodowości człowieka. To jest druga sprawa: od strony teologicznej każdy ma szansę na zbawienie. Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi bez wyjątku: białych czy czarnych, z Azji czy z Europy, chrześcijan czy niewierzących - mówi autor projektu.


- Ten chaos, który tu widzimy, to jest cierpienie, śmierć. Pozostaje ponad wszelką dyskusją, że takim ludziom powinniśmy pomóc. Ale w jaki sposób powinna wyglądać ta pomoc? - zastanawia się o. Mieczysław Rolka, rektor pijarów.

Grób znajduje się w krypcie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2.

Posłuchaj materiału Michała Henkela, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Imagine Dragons – EVOLVE. Premiera nowego albumu

Imagine Dragons – EVOLVE. Premiera nowego albumu

Imagine Dragons - EVOLVE - najnowszy album grupy zapowiadany przez przebojowe single Believer i Thunder trafił właśnie do sklepów.

3 godz. 23 min.
POLSAT: Wyspa przetrwania - prowadzący program ujawniony

POLSAT: Wyspa przetrwania - prowadzący program ujawniony

Polsat ujawnił, kto poprowadzi przygodowe reality show Wyspa przetrwania, które pojawi się w jesiennej ramówce stacji. Sprawdź na ESKA.pl, kim jest gospodarz programu.

3 godz. 37 min.
Tauron Life Festiwal Oświęcim 2017: relacja z pierwszego dnia LFO 2017

Tauron Life Festiwal Oświęcim 2017: relacja z pierwszego dnia LFO 2017

Tauron Life Festival Oświęcim 2017 22.06 - tego dnia miłośnicy teatru obejrzeli Edukację Rity z Piotrem Fronczewskim, zaś w festiwalowym kinie odbył się koncert Petera J. Bircha, poprzedzony pokazem filmu Sugar Man. Jak było pierwszego dnia na LFO 2017?

3 godz. 56 min.
Katy Perry zabiera nas za kulisy One Love Manchester [VIDEO]

Katy Perry zabiera nas za kulisy One Love Manchester [VIDEO]

Chcesz wiedzieć, co się działo na backstage'u wypełnionego gwiazdami koncertu One Love Manchesteru? Zobacz wyjątkowe nagranie zza kulis od Katy Perry!

4 godz. 16 min.

Przedstawiamy Idealne Miejsce Do Życia! Poznaj OZON!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy