Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Wstrząsąjący grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA] 7 Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA]
Wstrząsąjący grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA] / kl. Arkadiusz Niewęgłowski SP
Ilustracja do artykułu: Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Bezgłowe manekiny w ubraniach sprawiają wrażenie, jakby tonęły w odmętach wód. Tak w tym roku prezentuje się wystrój grobu Pańskiego w krypcie kościoła krakowskich pijarów.

Autorem aranżacji jest Jakub Zawadziński. Zwycięski projekt wyłoniono w konkursie spośród dziewięciu propozycji. - Grób przedstawia otchłań morską. Mamy puste ubrania, nie ma ciał. Między tymi ubraniami latają przedmioty codziennego użytku, które uchodźcy w pośpiechu mogli zabrać z domu w czasie bombardowania, czy decydując się na ucieczkę z zagrożonego terenu - tłumaczy Zawadziński. Jak mówi, swoją aranżacją chciał upamiętnić tych uchodźców, którym nie udało się dopłynąć do brzegów Europy.

- Nie chciałem pokazywać, że to ubranie należało konkretnie do muzułmanina, a tamto do chrześcijanina, do Syryjczyka, czy innej narodowości człowieka. To jest druga sprawa: od strony teologicznej każdy ma szansę na zbawienie. Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi bez wyjątku: białych czy czarnych, z Azji czy z Europy, chrześcijan czy niewierzących - mówi autor projektu.


- Ten chaos, który tu widzimy, to jest cierpienie, śmierć. Pozostaje ponad wszelką dyskusją, że takim ludziom powinniśmy pomóc. Ale w jaki sposób powinna wyglądać ta pomoc? - zastanawia się o. Mieczysław Rolka, rektor pijarów.

Grób znajduje się w krypcie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2.

Posłuchaj materiału Michała Henkela, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Alicja Ruchała wystąpiła niedawno na festiwalu w Sopocie. O piosenkarce, która wcześniej rzadko pojawiała się w mediach wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Informacji o niej postanowiliśmy szukać na Instagramie.

23 sierpnia 2017, 17:10
Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski to jeden z uczestników Azja Express 2, który wspólnie z Michałem Pirógiem będzie walczył o zwycięstwo w programie. Kim jest i czym się zajmuje przystojniak?

23 sierpnia 2017, 16:59
Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron - tego nie pokazano w ostatnim odcinku! Sceny, których nie zobaczyliśmy w serialu znalazły się w filmiku zamieszczonym przez stację HBO na kanale serialu na YouTube.

23 sierpnia 2017, 16:47
Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry wystąpili w Gwiezdnych Wojnach? Taką informację zdradził aktor wcielający się w jedną z głównych ról w filmie. Kogo zagrali królewscy potomkowie?

23 sierpnia 2017, 16:21

Sprawdź, kto wystąpi nad Zalewem Kryspinów! Letnia Scena ESKI zaprasza!!Akcja partnerska

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy