Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Wstrząsąjący grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA] 7 Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA]
Wstrząsąjący grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA] / kl. Arkadiusz Niewęgłowski SP
Ilustracja do artykułu: Wstrząsający grób Pański u krakowskich pijarów. Morska otchłań i... uchodźcy [AUDIO, ZDJĘCIA, WIDEO]

Bezgłowe manekiny w ubraniach sprawiają wrażenie, jakby tonęły w odmętach wód. Tak w tym roku prezentuje się wystrój grobu Pańskiego w krypcie kościoła krakowskich pijarów.

Autorem aranżacji jest Jakub Zawadziński. Zwycięski projekt wyłoniono w konkursie spośród dziewięciu propozycji. - Grób przedstawia otchłań morską. Mamy puste ubrania, nie ma ciał. Między tymi ubraniami latają przedmioty codziennego użytku, które uchodźcy w pośpiechu mogli zabrać z domu w czasie bombardowania, czy decydując się na ucieczkę z zagrożonego terenu - tłumaczy Zawadziński. Jak mówi, swoją aranżacją chciał upamiętnić tych uchodźców, którym nie udało się dopłynąć do brzegów Europy.

- Nie chciałem pokazywać, że to ubranie należało konkretnie do muzułmanina, a tamto do chrześcijanina, do Syryjczyka, czy innej narodowości człowieka. To jest druga sprawa: od strony teologicznej każdy ma szansę na zbawienie. Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi bez wyjątku: białych czy czarnych, z Azji czy z Europy, chrześcijan czy niewierzących - mówi autor projektu.


- Ten chaos, który tu widzimy, to jest cierpienie, śmierć. Pozostaje ponad wszelką dyskusją, że takim ludziom powinniśmy pomóc. Ale w jaki sposób powinna wyglądać ta pomoc? - zastanawia się o. Mieczysław Rolka, rektor pijarów.

Grób znajduje się w krypcie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2.

Posłuchaj materiału Michała Henkela, reportera Radia ESKA:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Koncerty 2017 w Polsce: kto wystąpi? Zagrają u nas największe gwiazdy!

Koncerty 2017 w Polsce: kto wystąpi? Zagrają u nas największe gwiazdy!

Koncerty 2017 - pełna lista na ESKA.pl. Kto wystąpi w Polsce w 2017 roku? Już teraz sprawdźcie spis najważniejszych koncertów w 2017 roku. Wszystkie wydarzenia w jednym miejscu! Wśród muzycznych gwiazd, które przyjadą do Polski, znajdują się m.in. Ariana Grande, Coldplay, Alan Walker czy The Weeknd!

2 godz. 35 min.
Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Walka Władimir Kliczko - Anthony Joshua to niesamowite emocje w wadze ciężkiej. Czy transmisja będzie dostępna? Gdzie obejrzeć walkę?

2 godz. 59 min.
Pogoda długoterminowa - jaki będzie maj 2017?

Pogoda długoterminowa - jaki będzie maj 2017?

Prognozy pogody na maj 2017 ciekawią każdego. Ile stopni na termometrach? Gdzie będzie najcieplej? Szczegóły pogodowe przybliżamy Wam na ESKA.pl!

3 godz. 40 min.
Kim jest Mandee? #EMA2017

Kim jest Mandee? #EMA2017

Mandee to jeden z nominowanych do prestiżowej nagrody ESKA Music Awards 2017. Kim jest? Sprawdź na ESKA.pl, co wiemy o kandydacie do EMA2017.

4 godz. 19 min.

"Zaczytana" Galeria Kazimierz - weź udział!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy