125 lat Muzeum Krakowa w Barbakanie

i

Autor: Michał Henkel 125 lat Muzeum Krakowa w Barbakanie

125 lat Muzeum Krakowa w Barbakanie

2024-07-01 6:44

Muzeum Krakowa ma 125 lat. Z tej okazji w poszczególnych oddziałach odbywają się jubileuszowe obchody. W sobotę hucznie świętowano w Barbakanie. Była muzyka na żywo, warsztaty, prezentacje partnerów społecznych muzeum a dla najmłodszych zabawy historyczne.

Z okazji obchodów 125-lecia Muzeum Krakowa przygotowało wiele atrakcji dla młodszych i starszych gości. Gwoździem programu były koncerty dwóch zespołów: balansującego między folkiem, jazzem i bluesem zespołu Kraków Street Band oraz grającego muzykę folkmetalową Percival.

Działo się również przed Barbakanem, gdzie swoje stanowiska rozstawili Partnerzy Społeczni współpracujący z Muzeum Krakowa. Wśród nich: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej, Zupa na Plantach, Muzeum Herstorii Sztuki, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół Klika, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Zielony Adopciak, Fundacja Widowisk Masowych oraz Krakowskie Stowarzyszenie Graczy Gier Bitewnych “Smoki Południa”.

- Dzisiaj Muzeum Krakowa w dalszym ciągu kolekcjonuje zbiory, ale musi też kolekcjonować energię ludzi, którzy zmieniają to miasto na lepsze. To partnerzy społeczni, to ludzie, którym my oddajemy nasze zasoby, miejsca w których pracujemy i my mówimy im: cieszymy się, że jesteście, róbcie to dalej - mówił Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

W specjalnych namiotach przedstawiciele fundacji i instytucji nie tylko rozmawiali o swojej działalności, ale również prezentowali i sprzedawali swoje wyroby, gadżety, oraz prowadzili warsztaty. Można było m.in. , wymienić się roślinami, obejrzeć pokazowe rozgrywki gry bitewnej czy spróbować swoich sił w koronce klockowej

- Przekazy historyczne mówią, że ponoć koronkę klockową do Krakowa ściągnęła razem ze swoją świtą Królowa Bona, więc jest to bardzo długa historia. Nie wiem czy wszyscy wiedzą szkołę koronki klockowej swego czasu założyla znana polska aktorka Helena Modrzejewska- tłumaczyła Beata Jarema, twórca ludowy z koronki klockowej.

Na dzieci czekały gry i zabawy rodem sprzed 125 lat jak: kółko graniaste, budujemy mosty dla Pana Starosty czy zabawa w kotka i myszkę, oczywiście w strojach z epoki.  Chętnych nie brakowało, również tych w starszym wieku.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uchwałą rady miasta powołano w 1899 roku, pierwotnie placówka miała tylko 4 pracowników i siedzibę przy ul. Siennej. Dziś to już 21 lokalizacji i 329 pracowników. W 2019 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Krakowa.