Mija 80. lat od likwidacji krakowskiego getta
Prześladowania ludności żydowskiej w czasie okupacji rozpoczęły się tuż po zajęciu Krakowa przez Niemców. Na Żydów nałożono obowiązek noszenia opasek z Gwiazdą Dawida oraz uczestniczenia w pracach przymusowych. Dodatkowo zamknięto synagogi i rekwirowano żydowskie mienie.
Getto w Krakowie zostało utworzone 3 marca 1941 roku na Podgórzu. Przesiedlono do niego ponad 16 tysięcy Żydów, którzy zamieszkiwali wówczas Kraków, a pod koniec roku do getta trafiło kolejnych kilka tysięcy osób.
Już rok później w getcie zorganizowano kilka akcji wysiedleńczych, a Żydzi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu. Akcja likwidacyjna rozpoczęła się 13 marca 1943 roku. Sześć tysięcy mieszkańców trafiło do KL Plaszow, a dwa tysiące do obozu Auschwitz-Birkenau. Około tysiąc osób zamordowano na dzisiejszym placu Bohaterów Getta – ówczesnym Umschlagplatz.
- Zapraszamy na Marsz Pamięci z okazji 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Pokonując trasę, która dla wielu krakowskich Żydów była drogą ku śmierci, oddajemy im hołd i okazujemy pamięć o tych, którzy przez wieki współtworzyli nasze miasto – informuje magistrat.
Marsz odbędzie się w niedzielę, 12 marca o godz. 12:00 i wyruszy z placu Bohaterów Getta.
Program tegorocznego Marszu Pamięci:
- godz. 12.00, plac Bohaterów Getta – część oficjalna, czytanie relacji ocalałych
- godz. 12.20 – przejście na ul. Lwowską – Kadisz oraz złożenie kwiatów pod ocalałym fragmentem muru getta
- godz. 12.30 – przejście ulicami: Lwowska, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską i Heltmana do pomnika pomordowanych Żydów na terenie byłego obozu KL Plaszow
- godz. 13.15 – ceremonia przy pomniku: modlitwy, czytanie relacji ocalałych, złożenie kwiatów, kamieni.
Oprócz marszu w Krakowie odbędzie się także wiele wydarzeń przypominających o żydowskiej społeczności zamieszkującej Kraków. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć m.in. plenerową wystawę „Getto przestało istnieć. Likwidacja żydowskiej dzielnicy w Krakowie” czy instalację fotograficzną upamiętniającą ofiary likwidacji.
Odbędą się także spacery tematyczne, wykłady i spotkania. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej magistratu.