Uroczystości związane z pierwszą rocznicą wybuchu wojny i przemianowaniem Rynku Głównego w Krakowie na plac Adolfa Hitlera. Widoczny fragment Sukiennic, zgromadzone na placu kompanie honorowe oraz ludność cywilna

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Rocznica wybuchu II wojny światowej

Wydarzenia

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Mamy program uroczystości w Krakowie

2023-09-01 7:35

1 września obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Krakowie, w piątek odbędą się uroczystości ku czci ofiar niemieckiej agresji na Polskę. Znamy dokładny program krakowskich uroczystości, które rozpoczną się już o godz. 10.00.

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Program krakowskich uroczystości

Na wydarzenia, które odbędą się w Krakowie, w piątek, 1 września zaprasza wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.  O godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości na cmentarzu Rakowickim przy pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”. O godz. 17.30 natomiast, odbędzie się msza święta w katedrze na Wawelu. Można też uczcić pamięć obrońców Westerplatte, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji zapalania zniczy na grobach bohaterskich żołnierzy. W Małopolsce znajduje się pięć takich mogił, w tym dwie w Krakowie (na cmentarzu Rakowickim i cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty).

Pierwszy ostrzał na Westerplatte

1 września 1939 roku niemiecka III Rzesza zaatakowała Polskę. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte – Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez siedem dni Polacy bohatersko odpierali powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza. Do historii przeszła także obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Polacy poddali się dopiero po południu, gdy budynek został podpalony. Miesiąc później zostali rozstrzelani przez Niemców. 1 września 1939 roku na Polskę napadła także sprzymierzona z Niemcami armia słowacka. Już we wrześniu 1939 roku powstały pierwsze zalążki niepodległościowej konspiracji. 27 września w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski. 4 grudnia premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. przekształcił go w Armię Krajową.

Dożynki w Małopolsce. Tak kiedyś dziękowano za plony [GALERIA]

Zwłoki dwojga małych dzieci w mieszkaniu. Prokurator potwierdza: Morderstwo!