Pogotowie ratunkowe straż pożarna

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Ważne zmiany w numerze alarmowym 112. Ta usługa ratuje ludzkie życie

2024-03-08 14:32

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało ważne zmiany dotyczące numeru alarmowego 112 w postaci rozpoczęcia prac nad uruchomieniem w Polsce usługi Advance Mobile Location. Zadaniem AML jest dokładna lokalizacja telefonu komórkowego osoby dzwoniącej na numery alarmowe. Wysyłane dane będą bardzo precyzyjne. Co z ochroną prywatności?

Ważne zmiany w numerze 112. Czym jest Advance Mobile Location?

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało rozpoczęcie prac nad uruchomieniem w Polsce usługi Advance Mobile Location, pomagającej ratować ludzkie życie. Jak będzie działał nowy system? Gdy osoba potrzebująca pomocy zadzwoni na numer alarmowy, np. 112, wówczas AML automatyczne aktywuje i prześle informacje o dokładnej lokalizacji telefonu komórkowego do wzywanych służb ratunkowych. Dzięki temu ratownicy będą mogli szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia, nawet wówczas, kiedy osoba dzwoniąca nie zna swojego dokładnego położenia.

Wysyłane dane lokalizacyjne są bardzo precyzyjne, lokalizują urządzenie do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach. Głównym celem Advanced Mobile Location jest skrócenie czasu reakcji służb ratowniczych, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe poprzez dostarczenie im precyzyjnych informacji o położeniu osoby potrzebującej pomocy. Technologia jest wspierana przez różne systemy operacyjne i operatorów sieci komórkowych na całym świecie – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Szybsze dotarcie na miejsce zdarzenia jest kluczowe w przypadkach zagrożenia życia, takich jak wypadki samochodowe, zawały serca, udary mózgu, zaginięcia czy ataki terrorystyczne. Usługa Advance Mobile Location najlepiej sprawdza się w otwartym terenie lub w miejscach o niewielkim poziomie urbanizacji, np. w ratownictwie górskim.

Doświadczenia brytyjskie wskazują także, że doskonale sprawdza się w metrze, gdzie osoba wzywająca pomocy nie może powołać się na adres lub punkt odniesienia w terenie. Komisja Europejska wskazuje, że wdrożenie AML skutkuje zmniejszeniem czasu reakcji służb ratunkowych średnio o 30 sekund. W skali populacji Unii Europejskiej, tak skrócony czas interwencji, może uratować 800 ludzi rocznie w UE, a w Polsce średnio 67 osób – informuje ministerstwo.

AML funkcjonuje już w większości krajów Unii Europejskiej, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Grecji, Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii (na urządzeniach z systemem Android).

Advance Mobile Location a prywatność. Co z lokalizacją? Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, AML jest w pełni bezpieczna i nie ingeruje w istniejące zasady prywatności. Dane lokalizacyjne są udostępniane wyłącznie w trakcie połączenia głosowego. AML ma zapewniać pełną ochronę danych osobowych poprzez objęcie danych tajemnicą telekomunikacyjną.

Zapomniane uzdrowisko w Małopolsce. Magiczne miejsce w Dolinie Popradu

PODSUMOWANIE TYGODNIA 04-08.03.2024