Wiadomości

Andrzej Duda: „Dzisiaj Kraków wygląda przepięknie”. Prezydent zachwycony stolicą Małopolski! [GALERIA]

„Dzisiaj Kraków wygląda przepięknie” – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowego posiedzenia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa z okazji 45-lecia powołania tej instytucji. „Państwa działalność jest bezcenna” – podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Zebraniu Plenarnym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w zebraniu plenarnym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, które odbyło się na Zamku Królewskim na Wawelu. W tym samym miejscu 18 grudnia 1978 roku po raz pierwszy zebrał się SKOZK. W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał genezę powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a także dramatyczny urbanistyczno-techniczny stan, w jakim znajdowało się królewskie miasto – narażone na kwaśne deszcze w efekcie uciążliwego, przemysłowego sąsiedztwa.

– Dzisiaj Kraków wygląda przepięknie. Jeszcze raz chcę Państwu podziękować za znakomitą działalność, jaką realizujecie. Śmiało mogę powiedzieć, że jest ona bezcenna – powiedział prezydent Andrzej Duda, podkreślając zasługi i dorobek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Wspomniał również zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który – jak podkreślił – jeszcze mocniej, niż on, wspierał finansowo SKOZK.

– Odnowa zabytków Krakowa zawsze będzie potrzebna. Jest to nigdy niekończący się proces, zawsze będzie trzeba odnawiać nasze zabytki. Mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej w miarę upływu lat – podsumował Andrzej Duda.

Podczas uroczystości prezydent odznaczył osoby związane z działalnością Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz powołał jego nowych członków. Jak podkreślił, ich praca i służba dla Polski, dziedzictwa kulturowego Krakowa i kraju związana jest „z wieloma godzinami poświęconymi społecznie na rzecz tej, jakże ważnej, misji”. Według niego, członkowie SKOZK to osoby znamienite, cieszące się w Krakowie szacunkiem, których działalność bardzo często wykracza poza granice kraju.

– Są ekspertami w dziedzinie architektury, historii, ochrony zbytków, ochrony dziedzictwa kulturowego; są osobami nietuzinkowymi, których zdanie, nie tylko w przestrzeni krakowskiej, ale i ogólnoświatowej brzmi, ma znaczenie – wyliczył Andrzej Duda.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Tadeusza Jakubowicza, a Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski: Piotra Lewickiego, Romualda Leglera, Kazimierza Łataka, Borysława Czarakcziewa. Złote Krzyże Zasługi otrzymali: Daniel Hankus i Mariola Kulczyńska, a Srebrne Krzyże Zasługi – Grażyna Malik i Rita Pagacz-Moczarska.

Podczas uroczystego posiedzenia na Wawelu prezydent uzupełnił skład SKOZK powołując do Komitetu: Andrzeja Bednarczyka, Witolda Górnego, Katarzynę Jagodzińską, Helenę Jakubowicz, Daniela Hankusa, Agnieszkę Kamińską, ks. Łukasza Michalczewskiego, Roberta Piaskowskiego, Rafała Quirini-Popławskiego, Jerzego Serwackiego.

Przewodniczący SKOZK Borysław Czarakcziew przypomniał, że Kraków – miasto narodowych pamiątek i stolica duchowa Polaków – od 1978 roku, kiedy to powstał Komitet, wspierany jest systematycznie funduszami na odnowę znajdujących się tutaj skarbów kultury narodowej i europejskiej.

– Przez lata na rzecz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa Kancelaria Prezydenta RP przeznaczała systematycznie fundusze na wsparcie działań konserwatorskich w wielu obiektach, przede wszystkim o najwyższej skali wartości historycznej i narodowej. Tym samym prezydent Rzeczpospolitej stał się mecenasem zabytków Krakowa – wskazał przewodniczący i podkreślił, że za kadencji prezydenta Dudy fundusz SKOZK wzrósł o 25 procent w tym roku.

Prezydent Andrzej Duda podczas Zebrania Plenarnego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu:

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) został powołany 18 grudnia 1978 r., w trzy miesiące po wpisaniu historycznego centrum Krakowa na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Początkowo dysponował jedynie dobrowolnymi wpłatami od mieszkańców, składkami z zakładów pracy oraz pomocą rzeczową, która polegała na tym, że przedsiębiorstwa z całego kraju remontowały krakowskie zabytki.

Instytucja rozdziela pieniądze z istniejącego od 1985 r. Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK), który jest zasilany z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP.

Jak dotąd SKOZK rozdysponował ok. miliard zł na realizację kilku tys. przedsięwzięć rewaloryzacyjnych w ponad 600 obiektach zabytkowych, w tym: Zamku Królewskim na Wawelu, katedrze wawelskiej, kościele Mariackim, Sukiennicach, Collegium Maius UJ, na kopcu Kościuszki.

Quiz. Przeboje świąteczne z czasów PRL. Tak kiedyś śpiewano o Bożym Narodzeniu!

Pytanie 1 z 10
Który zespół nagrał w latach 60. świąteczny przebój „Dzień jeden w roku”?
Dudek o Polityce - Prezydent nie stanie na czele PIS! Mastalerek: Nie był i nie będzie partyjnym politykiem podcast