Osiedle Teatralne 19

i

Autor: Dominika Gratkowska

Apartamentowiec zamiast zabytkowego pawilonu? Jest decyzja sądu

2022-09-06 20:57

Sprawa działki przy Osiedlu Teatralnym 19 wzbudza kontrowersje od lat. Choć mieszkańcy są temu przeciwni, a magistrat cofnął pozwolenie na budowę, wielce prawdopodobne jest, że powstanie tam blok mieszkalny. Deweloper odwołał się bowiem do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję krakowskich urzędników.

Apartamentowiec ma powstać w miejsce zabytkowego pawilonu przy Osiedlu Teatralnym 19. Sprawa od lat budzi kontrowersje, bo deweloper chce zbudować tam mieszkania, a przeciwni są mieszkańcy. Teraz - decyzją sądu najwyższej instancji - mogą rozpocząć się tam prace deweloperskie, mówi Amelia Juszczak-Michalska, radna Nowej Huty.

Deweloper złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o uchylenie decyzji pierwszej i drugiej instancji i powrót do starego pozwolenia na budowę z 2007 roku.

W związku z tą decyzją w miejscu, w którym miały pojawić się ciężarówki dewelopera, protestowali mieszkańcy.

Od lat przychodzimy, protestujemy i walczymy o to, żeby ta kubatura, która była, żeby była kubaturą zachowaną. 

Myśleliśmy o tym, by powstał tu budynek użyteczności publicznej. Zgadzaliśmy się na przedszkole, na żłobek, ewentualnie na jakiś dom seniora.

Wygląda na to, że Kraków jest miastem deweloperów, w którym deweloper stoi ponad prawem.

Deweloper - firma FRAX-BUD - w przesłanym naszej redakcji oświadczeniu nazywa działania mieszkańców "bezprawnymi". Pełną treść wyjaśnienia spółki publikujemy poniżej (pisownia oryginalna).

Zgodnie z wydanym ostatecznym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego pozwolenie na budowę odzyskało moc prawną i na jego podstawie budowa może zostać wznowiona. Spółka planuje zatem aktualnie przeprowadzenie na terenie nieruchomości prac przygotowawczych pod realizację przyszłej budowy zgodnie z posiadanym pozwoleniem na budowę.

Wszelkie działania podejmowane przez spółkę odbywają się na podstawie i w granicach prawa, zgodnie z treścią posiadanych decyzji administracyjnych, zaś zarzuty protestujących mieszkańców mówiące o rzekomej "bezprawności" tych działań wynikają najpewniej z braku wiedzy na temat wydanych w sprawie decyzji oraz orzeczeń, a także nieznajomości obowiązujących regulacji prawnych. Paradoksalnie to działania protestujących mieszkańców noszą znamiona bezprawności, bo mieszkańcy Ci dopuszczają się aktualnie np. blokowania dróg dojazdowych do nieruchomości w celu uniemożliwienia spółce przeprowadzenia na terenie nieruchomości jakichkolwiek prac, ku czemu nie ma żadnych podstaw prawnych.

Prawdopodobnie tematem pawilonu zajmie się teraz ponownie rada miasta. Najlepszym rozwiązaniem - z punktu widzenia mieszkańców - byłoby odkupienie przez Kraków wzbudzającej kontrowersje nieruchomości.

Odbiór mieszkania od dewelopera - co sprawdzić. Lista referencyjna

Dobrze znasz Kraków? Musisz mieć minimum 7/10! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy znajduje się ulica Kupa?