Babie lato

i

Autor: Julia Kicova, Unsplash

CIEKAWOSTKI

Czym jest babie lato? Już wkrótce w Polsce rozpocznie się sezon na podróże pająków

2023-09-17 13:13

Babie lato to wyjątkowe zjawisko, którego możemy doświadczyć podczas ciepłej i słonecznej jesieni. Pojawia się zwłaszcza na zalesionych terenach, gdzie szczególnie widać cienkie nitki pajęczej przędzy, zawieszone na drzewach i krzewach. Na czym dokładnie polega babie lato i kiedy występuje w Polsce? Sprawdźcie.

Spis treści

  1. Czym jest babie lato?
  2. Który pająk tworzy babie lato?
  3. Kiedy kończy się babie lato?

Czym jest babie lato?

Wakacje 2023 powoli odchodzą w zapomnienie. Najwyższa pora, aby przeprosić się z ciepłymi swetrami i kurtkami, których już wkrótce będziemy potrzebować. Na razie jednak wrzesień przywitał nas ciepłą i słoneczną pogodą, dzięki czemu możemy doświadczyć wyjątkowego zjawiska, jakim jest babie lato. Pod tą nazwą kryją się nici sieci pająków, które w pogodne jesienne dni są unoszone na wietrze. W Europie Środkowej ten niezwykły okres przypada najczęściej na drugą połowę września. Babie lato znane jest już od czasów antycznych. Jako pierwszy badał to zjawisko arachnolog John Blackwall w 1827 roku.

Który pająk tworzy babie lato?

Warto pamiętać, że babie lato to zjawisko, w którym udział ma tylko część pająków, które podróżują na cieniutkich niciach, aby znaleźć nowe miejsce do bytowania. W ten sposób mogą pokonywać nawet kilkaset kilometrów. Do gatunków, które biorą udział w wielkiej migracji, jaką jest babie lato, zalicza się pająki następujących rodzin:

  • ukośnikowate (Thomisidae),
  • osnuwikowate (Linyphiidae),
  • ślizgunowate (Philodromidae),
  • krzyżakowate (Araneidae),
  • kwadratnikowate (Tetragnathidae),
  • omatnikowate (Theridiidae).

Krakowska gwara - sprawdź, czy znasz słowa z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Kiedy kończy się babie lato?

Aby babie lato mogło występować bez przeszkód, znamienna jest odpowiednia pogoda. Najlepsze warunki do lotu pająków są, kiedy temperatura osiąga wartości około 25 st. C, a siła wiatru nie jest zbyt duża. Podróż pająków może trwać nawet do miesiąca, oznacza to, że jeśli babie lato przypada w Polsce na drugą połowę września, zazwyczaj trwa do około połowy października. Niestety pogoda w Polsce bywa kapryśna, zwłaszcza jesienią. Dlatego osoby, które pragną zobaczyć na własne oczy, jak wygląda babie lato, powinny czym prędzej udać się do lasu i poszukać zawieszonej w powietrzu pajęczej przędzy.

Serenda Kraków