Nauczyciele ZNP chcą aby Barbara Nowak skończyła z polityką i zajeła się oświatą

i

Autor: youtube.com/Barbara Nowak Barbara Nowak na konferencji prasowej.

Małopolska Kurator Oświaty odradza wyjścia na spektakl "Dziady". "Zawiera szkodliwe interpretacje"

2021-11-23 14:02

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak odradza dzieciom i uczniom uczestnictwo w spektaklu "Dziady", który można obecnie oglądać w Teatrze Juliusz Słowackiego w Krakowie. Przedstawienie ma "zawierać szkodliwe interpretacje" oraz emanować "nienawiścią do tożsamości narodu".

ODRADZAM organizację wyjść szkolnych na spektakl "Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu - pisze na swoim profilu na Twitterze Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Domenico F. Włoski mafioso zatrzymany w Krakowie. Wpadł bo miał romans z Polką.

Szersze uzasadnienie pojawiło się na stronie Małopolskiego Kuratorium. Obecność na spektaklu "Dziady" odradzana jest dzieciom i uczniom. W jego ocenie przedstawienie zawiera "interpretacje nieadekwatne i szkodliwe" dla tej grupy osób. Spektakl ma też nie wpisywać się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3 Prawa Oświatowego.

Wskazana we wstępie interpretacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego - czytamy na stronie Małopolskiego Kuratorium.

Premiera "Dziadów" w reżyserii Mai Kleczewskiej odbyła się 19 listopada, większość biletów do końca roku jest już wyprzedana.