boże narodzenie, świąteczny stół

i

Autor: Libby Penner, Unsplash, Creative Commons

BOŻE NARODZENIE 2024

Co zrobić z jedzeniem, które zostanie nam po świętach? Nie wyrzucaj! Podpowiadamy, jak go nie marnować

2024-12-26 16:46

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko wyjątkowy czas spotkań z całą rodziną, ale także pyszne, tradycyjne potrawy, którymi możemy cieszyć się tylko raz do roku. W wielu domach panuje zwyczaj przygotowywania dwunastu potraw, co nierzadko wiążę się z taką ilością jedzenia, którą ciężko przejść. Co zrobić potrawami, które zostanie nam po świętach? Mamy sprawdzone sposoby na to, aby nic się nie zmarnowało.

Spis treści

  1. Boże Narodzenie 2024. Skąd się wzięła tradycja 12 potraw?
  2. Co zrobić z jedzeniem po świętach? Sprawdzony sposób na niemarnowanie żywności
  3. Co zrobić z jedzeniem po świętach? Oddaj do jadłodzielni

Boże Narodzenie 2024. Skąd się wzięła tradycja 12 potraw?

Już wkrótce będziemy obchodzić Boże Narodzenie. Dla wielu z nas to oznacza nie tylko spotkania z rodziną przy stole, ale także prawdziwą ucztę, którą zapewnimy naszym kubkom smakowych. Wedle tradycji podczas Wigilii powinniśmy spożywać aż 12 potraw. Skąd się to wzięło? Okazuje się, że ich symbolika jest bardzo prosta. 12 dań na świątecznym stole ma symbolizować apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi w dorosłym życiu. Chociaż kultywowanie tradycji jest bardzo ważne, czasem trudno nam zjeść w święta aż tyle jedzenia. Podpowiadamy, co z nim zrobić, kiedy mamy go za dużo.

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Sprawdzony sposób na niemarnowanie żywności

12 potraw na Wigilijnym stole, do tego barszczyk i ciasta — Boże Narodzenie to prawdziwy festiwal jedzenia. Czasami jest go tak wiele, że trudno je zjeść nawet przez kilka dni świąt. Co zatem zrobić z jedzenie, które nam zostanie? Warto podjąć kilka działań, aby go nie marnować. Przede wszystkim należy pamiętać, że niektóre potrawy można zamrozić. Dzięki temu nie lądują w koszu i mogą przypominać nam o świętach nawet kilka tygodni po ich zakończeniu. Mrożeniu można poddawać niemal wszystkie produkty. Od mącznych potraw, takich jak pierogi czy uszka, przez zupy, a nawet upieczone mięso.

Quiz. To najlepszy bożonarodzeniowy film akcji! Jak dobrze pamiętasz „Szklaną pułapkę”?
Pytanie 1 z 10
Kim jest John McClane, główny bohater „Szklanej pułapki”?

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Oddaj do jadłodzielni

Jeśli nie mamy miejsca w lodówce do zamrożenia części potraw, warto podzielić się nimi z tymi, którzy ich potrzebują. W wielu większych miastach Polski istnieją jadłodzielnie lub lodówki społeczne, w których można zostawić jedzenie i produkty spożywcze. Można także wyszukać stowarzyszenia i organizacje, zajmujące się zbieraniem żywności dla osób potrzebujących. Niektóre z nich posiadają punkty zbiórek żywności, można także przekazać jedzenie wolontariuszom, po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby do odpowiedniej organizacji. Przykładem jest Caritas oraz Polski Czerwony Krzyż.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to przede wszystkim jedzenie. Takie smakołyki można dostać na Rynku Głównym:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2024 na Rynku Głównym w Krakowie
Kraków Radio ESKA Google News