Tramwaj w Krakowie

i

Autor: Archowum serwisu

wiadomości

Budowa linii tramwajowej na osiedle Kliny w Krakowie. Jest decyzja!

2023-11-08 19:02

Grupa miejskich radnych przygotowała projekt uchwały w sprawie budowy linii tramwajowej do osiedla Kliny. Prezydent Krakowa wydał pozytywną opinię dla tego projektu, ale z uwagami. Tematem zajęła się Rada Miasta Krakowa podczas posiedzenia 8 listopada. Radni podjęli decyzję w tej sprawie.

Tramwaj na osiedle Kliny w Krakowie. Projekt uchwały

Klub radnych Nowoczesny Kraków w Radzie Miasta Krakowa przedstawił projekt uchwały dotyczący budowy linii tramwajowej na osiedle Kliny. Poinformował również, że w uzasadnieniu przytoczono fragment analizy dokonanej przez Politechnikę Krakowską na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków, według którego do 2035 roku powstanie ponad 10 tysięcy nowych mieszkań, blisko 24 tysiące nowych mieszkańców oraz ok. 22 tys. nowej powierzchni handlowo-usługowej w południowej części osiedla Kliny.

Wszyscy radni Komisji Infrastruktury zagłosowali pozytywnie i wydała ona jednomyślnie pozytywną opinię do tego projektu, a dzisiaj na sesji czeka nas głosowanie w tej sprawie. Z tego co mi wiadomo, większość urzędników na czele z panem Prezydentem wypowiada się pozytywnie na temat tej inicjatywy. Ja myślę, że jest to jeden z nielicznych druków, który jako radny tego okręgu, nie muszę udowadniać jego zasadności. Ta część miasta już w tej chwili ma paraliż komunikacyjny, a biorąc pod uwagę deklaracje deweloperów, że w ciągu przyszłych dwóch lat oddadzą miejsca do zamieszkania dla ponad pięciu tysięcy krakowian, to tak naprawdę jest ostatni dzwonek, abyśmy o tym tramwaju nie tylko rozmawiali, ale także zamienili słowa w czyn - mówi Michał Starobrat Radny Miasta Krakowa.

Tramwaj na osiedle Kliny w Krakowie. Jak ma wyglądać plan trasy 

Osiedle Kliny rozrasta się w szybkim tempie, a Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała te inicjatywę. Projekt uchwały w sprawie tramwaju w tym kierunku skomentował także Grzegorz Stawowy z Koalicji Obywatelskiej.

Rozwój komunikacji szynowej jest absolutnie pożądany w każdej części miasta, dlatego że komunikacja wydzielona na osobny tor porusza się najszybciej i najbardziej efektywnie. Uważam, że w 2014 roku Rada Miasta popełniła błąd, ponieważ na Kliny wyznaczyła tylko metro, a nie wyznaczyła tramwaju przez co nie zrobiła rezerwy terenu pod ten tramwaj i jak najszybciej trzeba ten błąd skorygować. Pojawia się tylko jedna wątpliwość, czy w projektowanej ulicy 8 Pułku Ułanów powinien być tunel na tramwaj, dlatego że obok są lasy. A jak będzie tunel to obniży to poziom wód gruntowych i zaburzy całą hydrologię tej okolicy i prawdopodobnie skończy się to źle dla tych lasów - informuje radny.

Budowa linii tramwajowej na osiedle Kliny w Krakowie. Jest decyzja Rady Miasta

W poniedziałek, 6 listopada radni komisji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie budowy linii tramwajowej do osiedle Kliny. 8 listopada 2023 roku podczas posiedzenia Rady Miasta w Krakowie zapadła decyzja w tym temacie. W głosowaniu wzięło udział 35 radnych, 34 zagłosowało za uchwaleniem ustawy, 1 radny wstrzymał się od głosu, co oznacza, że ustawa o budowie linii tramwajowej na osiedle Kliny została przyjęta.

Szedł autostradą i łapał stopa. Wybrał się z Krakowa do Wrocławia

Nawiedzony dwór w Małopolsce. To tutaj duch wypowiedział przepowiednię o losach Polski. Zobacz galerię

Co wiesz o Wiśle Kraków? Komplet będzie cudem

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się pierwszy czarnoskóry zawodnik w barwach Wisły?