Wybuch największego wulkanu na świecie - Mauna Loa na Hawajach
Mauna Loa, czyli największy wulkan na świecie wybuchł w poniedziałek, 28 listopada 2022 roku. Erupcja nastąpiła pierwszy raz od czterdziestu lat. W sieci pojawiły się nagrania pokazujące wulkan kilka dni po jego wybuchu.
Erupcja wulkanu to jednak nie tylko lawa, ale także ogromne ilości gazów, które trafiają do atmosfery - w tym także dwutlenku węgla oraz dwutlenku siarki.
Chmura siarki nad Polską. Kiedy do nas dotrze?
Jak czytamy w serwisie twojapogoda.pl, dwutlenek siarki jeszcze szczególnie niebezpieczny, bo połączony z opadami może przynieść tzw. kwaśne deszcze. Dlaczego powinniśmy na nie uważać?
Kwaśne deszcze mogą skazić środowisko naturalne, osłabić wszelką roślinność, zanieczyszczać glebę i ujęcia wody pitnej oraz niszczyć budowle poprzez rozpuszczanie cementu i wapnia - podaje portal twojapogoda.pl.
Chmura gazu unosi się nad Ameryką Środkową, dotarła też do krajów Bliskiego Wschodu. Niebezpieczne stężenie gazów dochodzi tam już do 150 miligramów na metr kwadratowy. W najbliższych dniach chmura siarki pojawi się również we Francji, Włoszech, na Bałkanach i w Polsce.
Jak czytamy, prognozy dotyczące jej pojawienia się nad naszym krajem są bardziej optymistyczne. Dwutlenek siarki osiągnie co najwyżej 10 miligramów na metr kwadratowy. A to średnie stężenie notowane w ciągu kilku dni w Polsce.
Polecany artykuł: