Spis treści
- Pogoda na początek marca w Polsce. Nadchodzi upragniona wiosna i wysokie temperatury
- Pył saharyjski nad Polską. Wkrótce niebo zmieni kolor
- Czy pył znad Sahary jest groźny?
Pogoda na początek marca w Polsce. Nadchodzi upragniona wiosna i wysokie temperatury
Pogoda w Polsce od kilku dni staje się coraz bardziej wiosenna. W dzień mamy coraz wyższe temperatury powietrza, a to jeszcze nic w porównaniu z tym, co dopiero nadchodzi nad Wisłę. Już od środy, 5 marca prawdziwa bomba ciepła znajdzie się nam naszym krajem. Jak wskazuje IMGW w ciągu dnia słupki termometrów pokażą od 11 st. C na Pomorzu i Podlasiu, przez 13 st. C w centrum, aż do 15 st. C na pasie od Podkarpacia do Małopolski. Ciepło także w nocy, a temperatura w całej Polsce będzie oscylować wokół 1-2 st. C na plusie.
W czwartek, 6 marca będzie jeszcze cieplej, a w ciągu dnia słupki termometrów pokażą nawet 18 st. C. Odwilż nastanie nawet wysoko w górach. W Tatrach prognozowane jest aż 8 st. C. Taka ciepła i słoneczna aura, spowodowana przez rozległy wyż, który zawisł nad Polską i Europą, sprawi, że w naszym kraju ciepło i wysokie ciśnienie zapanuje na dłużej. Wiosenna pogoda utrzyma się aż do wtorku, 11 marca, kiedy to ponownie do Polski nadejdzie chłodniejszy front atmosferyczny.
Pył saharyjski nad Polską. Wkrótce niebo zmieni kolor
Piękne, bezchmurne i słoneczne niebo już wkrótce zmieni swoją barwą, a wszystko przez pył saharyjski, który przyjdzie do Polski razem z falą ciepłego powietrza znad Sahary. Obecnie pył z pustyni powoli przemierza Europę, a na razie znajduje się kilka kilometrów nad Hiszpanią i Francją, powoli zmierzając w kierunku Morza Bałtyckiego. Do Polski zacznie docierać już w czwartek, 6 marca, jednak z pełną mocą doświadczymy go w piątek i sobotę, 7 i 8 marca. Wówczas pył saharyjski w Polsce będzie widoczny w szczególności na zachodzie i południu kraju. To oznacza, że zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych będzie można zauważyć delikatne zaciemnienie na niebie, jakby ktoś nałożył na nie filtr sepii. Pył może także osiadać na samochodach, powodując żółty nalot.

Czy pył znad Sahary jest groźny?
Pył saharyjski w Polsce może być groźny dla osób z chorobami układu oddechowego. Szczególnie niebezpieczne jest dla astmatyków i alergików, którzy wraz ze wdychanym powietrzem wdychają także cząsteczki gleby i piasku. To może także doprowadzić do podrażnień gardła, suchości w gardle i kaszlu. Dodatkowo u alergików może wywołać nasilenie się objawów alergii, takich jak łzawienie i zaczerwienienie oczu, katar sienny, kichanie, kaszel. Z kolei osoby z atopowym zapaleniem skóry (AZS) na skutek kontaktu z pyłem saharyjskim mogę poczuć nasilenie się objawów, w tym swędzenie skóry.