Ceny paliw. Obecne zawieszenie podatku obowiązuje tylko do końca roku
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw głosowało 250 posłów, 12 było przeciw, a 177 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Jakie będą ceny paliw?
Ustawa zawiera m.in. zapisy, na mocy których okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej paliw został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Obecnie zawieszenie poboru tego podatku obowiązuje do końca tego roku.
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Jak wpłynie na ceny paliw?
Głównym celem projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest ograniczenie obowiązków administracyjnych i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.
Według resortu finansów obecnie najważniejszymi zadaniami są uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w zakresie ewidencji, zniesienie obowiązku wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych oraz wydłużenie do 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in, o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm sześc. Dotychczas zwolnienie to obowiązywać miało do końca 2022 r.
Ceny i tak pójdą w górę?
Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej paliw silnikowych to jeden z elementów tzw. Tarczy Antyinflacyjnej, której większość rozwiązań ma wygasnąć wraz z końcem 2022 roku. Kolejny to obniżenie stawki VAT z 23 proc. na 8 proc. - do tego rozwiązania uwagi ma jednak Komisja Europejska. Zdaniem ekspertów, w tej sytuacji samo niepobieranie podatku od sprzedaży detalicznej nie pomoże i przewiduje się, że ceny paliw od stycznia i tak będą wyższe. Ceny mogą wzrosnąć nawet o około 1 zł na litrze.