AGH: Budynek hali maszyn ACK CYFRONET AGH

i

Autor: AGH, Materiały prasowe

Wiadomości

Cyfrowa tarcza ochroni Kraków

2025-05-08 15:54

Akademia Górniczo Hutnicza pomoże miastu w reagowaniu na cyberataki, ale nie tylko. Będzie informować o zdarzeniach i incydentach związanych z cyberbezpieczeństwem oraz analizować dane i badania naukowe z tym związane. To dla Krakowa istotne wsparcie - mówi prezydent miasta, Aleksander Miszalski.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Miasto Kraków podpisały list intencyjny, który ma otworzyć nowy rozdział we współpracy w kluczowym obszarze jakim jest cyberbezpieczeństwo.

Uroczyste podpisanie listu odbyło się w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.  Współpraca ma opierać się na łączeniu potencjału technologicznego oraz naukowego, który może być dla Krakowa istotnym wsparciem w zakresie reagowania na cyberataki, które pojawiały się w ostatnim czasie.

Nawet byliśmy świadkami w niedawnym czasie paru takich ataków w Krakowie, na krakowskie szpitale, na MPK. Wiemy z czym to się wiązało, wiemy jak ciężko było poradzić sobie z tą sytuacją. W związku z tym ten list intencyjny, za którym pójdą konkretne projekty, które już gdzieś tam są przemyśliwane, co konkretnie możemy zrobić, spowoduje po pierwsze wymianę informacji, czyli wzajemne informowanie się o zagrożeniach, wzajemne korzystanie z własnych doświadczeń, ale też przede wszystkim, co dla Krakowa bardzo ważne i za co dziękujemy, możliwości stworzenia systemów zabezpieczeń, które pozwolą nie tracić tych danych i zabezpieczać systemy przed atakami - mówi prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

To jest dla AGH zaszczyt mieć takiego partnera, a jednocześnie olbrzymia szansa współpracy w obszarze, który wymaga szczególnej ostrożności. Nasze dane, zwłaszcza dane obywateli są bardzo ważne, działalność nasza schodzi do internetu, przekształcamy wszystkie nasze instytucje, zarówno Urząd Miasta, jak i AGH w instytucje cyfrowe, więc te sprawy bezpieczeństwa są tak ważne - dodaje Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania potencjału superkomputerów działających w Cyfronecie, w tym Heliosa – najszybszego i najbardziej wydajnego superkomputera w Polsce, który może pomóc w cyberbezpieczeństwie.

Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo jest procesem, to jest coś, co będzie musiało się ciągnąć cały czas. Nie osiągniemy nigdy takiego stanu, w którym uznamy, że wszystkie dane, które mamy w naszych systemach informatycznych są bezpieczne.

Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszystkich systemów w 100%, a nawet jeżeli to zrobimy na stan naszej wiedzy, to może się okazać, że trafimy na grupę hakerską dysponującą szerszą wiedzą niż my, bo na przykład dysponują jakimiś lukami typu... Zero Day, które nie są publiczne, więc w takich sytuacjach ta współpraca jest tym bardziej istotna - podkreśla Marek Magryś, pełniący obowiązki dyrektora, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski 08.05.2025
QUIZ. Jedzenie na literę E
Pytanie 1 z 14
Edam to: