Deutsche Bahn szykuje masowe zwolnienia. Pracę straci 30 tys. osób
Deutsche Bahn to niemieckie przedsiębiorstwo kolejowo-logistyczne, założone w 1994 roku, którego właścicielem jest skarb państwa. Spółka powstała po zjednoczeniu Niemiec, w ramach tamtejszej reformy kolei. Do 1945 roku w Niemczech funkcjonowała Deutsche Reichsbahn. Jak podaje Ryszard Rusak w publikacji „Koleje Unii Europejskiej – historia”, po II wojnie światowej w NRD zachowano powojenną nazwę, a w RFN utworzono Deutsche Bundesbahn. W 1994 roku w ramach reformy kolei połączono obydwa zarządy, formując dzisiejsze Deutsche Bahn. Co ciekawe, w Niemczech usługi świadczy obecnie około 350 przewoźników kolejowych, w większości prywatnych.
Jak podaje „Reuters”, Deutsche Bahn planuje masowe zwolnienia, które obejmą około 30 tys. osób, czyli dziewięć procent załogi. To efekt licznych inwestycji w sieć kolejową, złej pogody czy strajków, które doprowadziły do straty wynoszącej miliard euro (w pierwszym półroczu 2024 roku). Jak czytamy, pełniący funkcję dyrektora finansowego Levin Holle powiedział, że zwolnienia zostaną przeprowadzone w ciągu pięciu lat i obejmą głównie stanowiska administracyjne. „Reuters” podaje, że tylko w tym roku pracę w Deutsche Bahn straci około 1500 osób.
W zeszłym roku problemy kolei pogłębiło wprowadzenie Deutschlandticket. Bilet ten w formie abonamentu umożliwia podróżowanie pociągami regionalnymi i lokalnymi za 49 euro miesięcznie, czego skutkiem był gwałtowny wzrost liczby pasażerów – pisze „Reuters”. Jak czytamy, znaczne opóźnienia, a nawet odwołania kursów powodują dziesięciolecia niedoinwestowania Deutsche Bahn, która rozpoczęła wielkie inwestycje związane m.in. z remontem torowisk. Dodatkowym ciosem w przewoźnika były strajki pracowników, paraliżujące ruch kolejowy na kilka dni, co kosztowało Deutsche Bahn około 300 mln euro.
„Reuters” podaje, że dług Deutsche Bahn wynosi obecnie około 33 miliardy euro. Spółkę ma wesprzeć jednak rząd federalny, od którego firma oczekuje miliardowych spłat.