Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach
„Na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Na wielu szlakach występują oblodzenia” – informują w niedzielę służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.
CZYTAJ TAKŻE:Zupełnie nowa atrakcja turystyczna powstała w Małopolsce. Wieża z widokiem na Tatry [GALERIA]
Jeżeli wybieramy się w wyższe partie gór, konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka.
Lawinowa dwójka oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samoczynne schodzenie mniejszych lawin. W Dolinie Piciu Stawów Polskich spadło 65 cm śniegu, a w samym Zakopanem jest około 9 cm białego puchu. Temperatura w mieście pod Giewontem w niedzielę rano spadła do -5 st. C.ZOBACZ: Najlepsze trasy narciarskie w Małopolsce. Która jest najdłuższa, która najtrudniejsza, a gdzie jest najpiękniej?