Elektrownia jądrowa powstanie w Krakowie? Samorządowcy protestują
Jak wyglądają szczegóły planowanej budowy? Kiedy miałaby się ona rozpocząć ? Ile powstanie nowych miejsc pracy? Pytań dotyczących budowy reaktora jądrowego w Nowej Hucie jest wiele, dlatego powstał specjalny zespół, do którego mieszkańcy będą mogli kierować pytania dotyczące inwestycji. W skład zespołu wchodzą lokalni politycy i miejscy radni.
Pierwsza rzecz to jest konsultacja i prowadzenie komunikacji ze społecznościami lokalnymi. Trzeba pokazać co lokalni mieszkańcy mogą zyskać przy takich inwestycjach. Tego chcemy dowiedzieć się i będziemy tego pilnować od strony straży społecznej - apeluje poseł Ireneusz Raś.
Poseł Raś złożył interpelację do premiera Morawieckiego, w której dopytuje m.in. o szczegóły dotyczące inwestycji, w tym koszt, liczbę nowych miejsc pracy, bezpieczeństwo i konsultacje społeczne z mieszkańcami Krakowa. W przekazie decyzji o budowie elektrowni dostrzegam radzieckie standardy - dodaje Wojciech Krzysztonek, radny miasta Krakowa.
Te czasy, kiedy władza komunikuje coś społeczeństwu narzucając jednocześnie rozwiązanie mamy nadzieję, że już bezpowrotnie minęły. Tak naprawdę chodzi o to, aby mieszkańcy Nowej Huty byli upodmiotowieni w tej dyskusji i tak naprawdę tego domagamy się - mówi Wojciech Krzysztonek, radny miasta Krakowa.
Elektrownia jądrowa w Nowej Hucie ma powstać we współpracy Orlenu z amerykańskimi koncernami. Kraków jest jedną z siedmiu wytypowanych lokalizacji obok m.in. Warszawy i Włocławka. Pierwszy reaktor ma zostać oddany do użytku około 2030 roku.