Euro

i

Autor: martaposemuckel, Pixabay

Wiadomości

Można powalczyć o specjalną nagrodę. Do wygrania nawet 7,5 tys. euro

2025-01-15 10:56

Do 30 stycznia 2025 roku mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola wielkiego 2025, przyznawanej co roku projektom realizowanym przez młodych ludzi. Chodzi o te wspierające demokrację, zachęcające do aktywnego obywatelstwa i zbliżające społeczności. Trzy zwycięskie projekty zostaną wybrane spośród 27 nominowanych przez krajowe jury w każdym kraju Unii Europejskiej. Można wygrać od 2,5 do nawet 7,5 tys. euro.

Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2025. Jak się zgłosić?

Zacznijmy od najważniejszego zagadnienia – czym jest Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego? To projekt skierowany do mieszkańców Unii Europejskiej. Nagroda przyznawana jest co roku za młodzieżowe projekty wspierające demokrację, zachęcające do aktywnego obywatelstwa i zbliżające społeczności. Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego jest przyznawana przez Parlament Europejski i Fundację Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie. Szansę na udział w projekcie, podobnie jak wszyscy Polacy mają także mieszkańcy województwa małopolskiego.

Trzy zwycięskie projekty zostaną wybrane spośród 27 nominowanych przez krajowe jury w każdym kraju Unii Europejskiej. Pierwsza nagroda wynosi 7,5 tys. euro, druga 5 tys. euro, a trzecia 2,5 tys. euro. Przedstawiciele wszystkich 27 zwycięskich projektów krajowych zostaną zaproszeni do Akwizgranu na ceremonię wręczenia nagród. Od 2008 roku o to wyróżnienie ubiegało się łącznie ponad 6520 projektów.

Jak się zgłosić? Trzeba spełnić pewne warunki, tj. mieszkać na terytorium Unii Europejskiej. Projekty mogą składać osoby w wieku od 16 do 30 lat. Termin składania zgłoszeń upływa 30 stycznia 2025 roku.

Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola wielkiego 2025. Kalendarz na 2025 rok:

  • 9 stycznia 2025 r.: rozpoczęcie konkursu
  • 30 stycznia 2025 r.: termin składania projektów
  • 13 marca 2025 r.: ogłoszenie laureatów krajowych
  • 27 maja 2025 r.: uroczystość wręczenia nagrody w Akwizgranie

Chętni mogą zainspirować się zwycięskimi projektami z poprzedniej edycji, które można znaleźć pod tym adresem.

W przypadku Polski najlepszy okazał się projekt „I feel TRAIN to Europe”.

Procedura selekcji

Selekcja odbywa się w dwóch etapach. Najpierw krajowe jury w każdym państwie członkowskim wybiera najlepszy projekt krajowy. Następnie spośród 27 zwycięskich projektów krajowych europejskie jury wybiera trzy zwycięskie projekty europejskie. W skład jury krajowego w każdym państwie członkowskim wchodzi dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciel/ka młodzieży. Jury jest wybierane co roku. Więcej informacji na temat krajowej procedury selekcji w państwach członkowskich znajduje się na stronie biura kontaktowego Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Podstawowa Szkoła Roku 2025. Najlepsze podstawówki w Małopolsce

Risercz VOD SR Hołownia