Kraków. Festiwal Kultury Żydowskiej 2025. Kiedy się odbędzie?
Festiwal Kultury Żydowskiej to jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w stolicy Małopolski. Pierwszą edycję imprezy zorganizowano w 1988 roku, na Kazimierzu. Jej ogólnym celem jest popularyzacja kultury żydowskiej. Inicjatorami stworzenia festiwalu byli Janusz Makuch i Krzysztof Gierat. Co ciekawe, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z największych i najstarszych tego typu festiwali na całym świecie. Najbardziej charakterystycznym elementem kulturalnego święta jest oczywiście koncert Szalom na Szerokiej, będący kilkugodzinną prezentacją muzyki żydowskiej z całego świata. W tym roku wydarzenie to odbędzie się w nowej lokalizacji, ale zacznijmy od podstaw.
34. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie rozpocznie się w środę, 25 czerwca a zakończy w niedzielę, 29 czerwca. Edycja ta będzie poświęcona duchowemu dziedzictwu Kazimierza, dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa. Podczas 34. Festiwalu Kultury Żydowskiej na mieszkańców i turystów czekać będzie wiele atrakcji, w tym wystawy, koncerty, pokazy filmowe, warsztaty, zwiedzania, spacery, spotkania, promocje książek i spotkania autorskie. Znajdzie się także coś dla miłośników gastronomii, którzy będą mogli spróbować żydowskich potraw z całego świata.

Co ważne, organizatorzy poinformowali o nowej lokalizacji, w której odbędzie się koncert Szalom na Szerokiej 2025. Jak czytamy, wydarzenie zostanie zorganizowane na placu Wolnica.
Zmiana lokalizacji jest spowodowana koniecznością spełnienia zasad bezpieczeństwa i organizacji przestrzeni koncertu, jakie postawiła przed nami Policja. Tradycyjnie, koncert będzie rejestrowany przez Telewizję Polską i retransmitowany na jej antenach – czytamy na stronie internetowej festiwalu.
Tegoroczny koncert Szalom na Szerokiej to zbiór specjalnie zaproszonych artystów i zespołów. Wystąpią m.in. Boom Pam czy Jonny Greenwood.
34. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Ile kosztują bilety?
Ile kosztują bilety na 34. FKŻ 2025 w Krakowie? Bilety na konkretne wydarzenia FKŻ 2025 w Krakowie dostępne są wyłącznie w sprzedaży internetowej. Kasy będą otwarte na godzinę przed koncertami, a bilety na zwiedzania i warsztaty będzie można kupić na 15 minut przed ich rozpoczęciem.
Aktualnie możecie kupić wyłącznie bilety i karnety na koncerty w programie głównym. Bilety na pozostałe wydarzenia (warsztaty i zwiedzania) będzie można zakupić w naszym sklepiku od 9 czerwca. Wtedy też otworzymy zapisy na wydarzenia towarzyszące, na które wymagana jest wcześniejsza rejestracja (informacja w programie). Linki do zapisów znajdziecie w naszym sklepiku – piszą organizatorzy.
Poniżej zamieszczamy cennik biletów na Festiwal Kultury Żydowskiej 2025 w Krakowie:
- Frank London’s Klezmer Brass Allstars: Chronika – 130 / 80 PLN
- Veronika Varga i Andreas Andreou: Pieśni Rozy Eskenazi – wstęp wolny
- Bester Quartet i Maya Belsitzman: Pieśni Mordechaja Gebirtiga – 130 / 80 PLN
- Michael Winograd Plays Tanz! Klezmerskie arcydzieło odkryte na nowo! – 130 / 80 PLN
- Nachum // Pękala / Bilińska / Rzepka / Zylberberg / Łyszkiewicz // – 130 / 80 PLN
- Koncert szabatowy: Maya Belsitzman, Matan Ephrat z zespołem – 150 / 90 PLN
- Deborah Strauss, Jeff Warschauer, Zilyin Biret: Szabatowe światło – wstęp wolny
- Ziryab Trio – 130 / 80 PLN
- Frank London’s The City of God – 130 / 80 PLN
- Szalom z Kazimierza, goście specjalni: Dudu Tassa, Jonny Greenwood, BoomPam i Mała Orkiestra Dancingowa – wstęp wolny
- Klasyka w południe: The Strauss/Warschauer Duo – wstęp wolny
- Koncert kantorów: Będę chwalił Pana póki żyję – 150 / 90 PLN
- Karnet koncertowy (obejmuje wszystkie koncerty w synagodze Tempel oraz jeden z dwóch koncertów: Ziryab Trio lub Frank London’s City of God) – Posiadaczom karnetów przysługuje rezerwacja na koncertach w sekcji VIP oraz 10% jednorazowej zniżki na posiłek w festiwalowej kawiarni Cheder – 800 / 400 PLN
- Zwiedzania – 40 PLN
- Warsztaty muzyczne – 20 PLN, karnet 40 PLN
- Warsztaty kulinarne – 350 PLN