Tak rodziła się legenda. Jak powstawała Wisła Kraków?
Jak to się zaczęło?
Dokładna data początków Wisły Kraków nie jest do końca znana. Wiele wskazuje na to, że historia „Białej Gwiazdy” sięga 1906 roku. Według wspomnień Romana Wilczyńskiego, byłego piłkarza Wisły, właśnie w tym roku profesor Tadeusz Łopuszański złożył swoim uczniom propozycję założenia klubu. Pierwsza wzmianka w prasie pojawia się także w 1906 roku, kiedy dr Tadeusz Konczyński zorganizował „Turniej Jesienny”. We wspomnianym turnieju uczestniczyła także drużyna Czerwonych, którzy później połączyli się z Wisłą.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Klub tworzyli patrioci
Klub był tworzony na początku XX wieku, a więc w bardzo niespokojnych i burzliwych czasach. Wybuch I wojny światowej w 1914 roku skutkował więc zawieszeniem działalności aż na pięć lat. Warto dodać, że ówcześni piłkarze wstępowali w szeregi Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego, a klub udostępnił swój stadion formującym się oddziałom.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Stadion dla Marszałka
"Oddajemy naszą szatnię, nasze boisko w Oleandrach organizującym się w r. 1914 Legjonom Polskim, do których zgłasza się także i to, co mieliśmy najdroższego, to jest gros I naszej drużyny" - napisano w Księdze Jubileuszowej Wisły z 1936 roku.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wiślacy w Legionach Polskich
"Czuć się w klubie swoim, jak w domu ojczystym, oddychać pełną piersią, podkreślać na każdym kroku swój czysto-narodowy, a w czasach zaborczych także niepodległościowy charakter - oto nasza idea, której służyliśmy" - podsumowali działacze Wisły w Księdze Jubileuszowej z 1936 roku
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na wojennej ścieżce
Wśród Wiślaków, którzy walczyli w Legionach Polskich wymieniani są m.in. Marian Markiewicz, Andrzej Bujak, Władysław Krupa, Stanisław i Władysław Kowalscy, Witold i Tadeusz Rutkowscy czy Alfred Konkiewicz. Marian Markiewicz został odznaczony dwukrotnie krzyżem Virtuti Militari. Ten order przyznano także Alfredowi Konkiewiczowi. Piłkarze „Białej Gwiazdy” walczyli także w wojnie polsko-bolszewickiej czy Kampanii Wrześniowej w 1939 roku.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dwudziestolecie międzywojenne
Po burzliwych latach 1914-1918 i odzyskaniu niepodległości przez Polskę, piłkarze Wisły świętowali już sukcesy. W 1926 roku wygrali krajowy puchar, a w tym samym roku powstała także Polska Liga Piłki Nożnej. Co ważne, w pierwszym, historycznym sezonie Wiślacy zostali mistrzami kraju. Podobnie było w kolejnej edycji. Dwukrotnie królem strzelców został wówczas Henryk Reyman. Wiślacy stawali także na drugim i trzecim miejscu podium.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na drodze ku wolności. 1939-1945
Piłkarze i działacze Wisły Kraków, podobnie jak w czasach legionowych nie zamierzali biernie obserwować wojennej pożogi. Henryk Reyman w czasie wojny obronnej w 1939 roku był dowódcą I batalionu 37 pułku piechoty z Kutna. Został ranny w bitwie nad Bzurą. Hitlerowcy wydali na niego także wyrok śmierci. Władysław Krupa (na zdjęciu) w czasie wojny był członkiem ZWZ i AK. Ratował ludzi przed wywózkami na roboty do Niemiec.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wojenne biogramy
Płk. Alfred Konkiewicz – podobnie jak Henryk Reyman, walczył w bitwie nad Bzurą, gdzie dostał się do niewoli niemieckiej. Wiceprezes Wisły z 1928 roku, Stanisław Schuster-Kruk (na zdjęciu) ratował polskie dziedzictwo narodowe, ewakuując eksponaty z krakowskiego Wawelu.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
W konspiracji
Po zajęciu II Rzeczpospolitej przez III Rzeszę pierwsze spotkanie w okupowanym Krakowie rozegrano już w październiku 1939 roku. Inicjatorami wznowienia rozgrywek w konspiracji byli zawodnicy Wisły, Cracovii i TS-u Krowodrza. Co ciekawe, pierwszym mistrzem Krakowa podczas okupacji niemieckiej w 1940 roku została Wisła.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
W nowej rzeczywistości
Po zakończeniu II wojny światowej Wisła Kraków ponownie zaczęła pisać historię. W 1949 i 1950 roku „Biała Gwiazda” zdobyła mistrzostwo kraju. W 1967 roku Wiślacy wygrali puchar Polski i zadebiutowali w Pucharze Zdobywców Pucharów. W 1978 roku do klubowej gabloty znów trafiło mistrzostwo Polski.
foto: Print Screen/Michka.Archives/YouTube
Lata świetności
Największe sukcesy klub odnosił w latach 1999-2011. „Biała Gwiazda” ośmiokrotnie zostawała najlepszą drużyną w kraju. Dodatkowo Wiślacy zdobywali m.in. dwa puchary Polski i jeden Superpuchar Polski. Wisła grała także w europejskich pucharach, eliminując m.in. Schalke 04, AC Parmę czy Real Saragossa. Co prawda pod Wawel w złotym okresie nie zagościła faza grupowa Ligi Mistrzów, ale „Biała Gwiazda” mierzyła się m.in. z Realem Madryt czy FC Barceloną.
foto: Piotr Drabik/Wikimedia Commons
Klubowe legendy
W barwach Wisły Kraków aż jedenastu piłkarzy zostawało królami strzelców w występach ligowych. Byli to Henryk Reyman, Walerian Kisieliński, Artur Woźniak, Józef Kohut, Zdzisław Kapka, Kazimierz Kmiecik, Tomasz Dziubiński, Tomasz Frankowski, Maciej Żurawski, Paweł Brożek oraz Carlos Lopez. Łącznie w klubowej gablocie „Białej Gwiazdy” widnieje 20 tytułów.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...