
Liczba osób na Wigilii
Okazuje się, że liczba osób na Wigilii na ogromne znaczenie. Oczywiście nie oznacza to, że macie tego dnia wyrzucać część rodziny za próg. Przyjęło się jednak, że liczba osób przy świątecznym stole powinna być parzysta, żeby wszyscy domownicy mieli szczęście i pomyślność na cały rok.

Moneta pod talerzem
Przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej dobrze jest włożyć pod każdy talerz monetę lub banknot, aby wszystkich domowników trzymały się pieniądze przez cały rok i nie zabrakło im pomyślności.

Nie dawaj w prezencie butów
Chociaż luksusowa para nowego obuwia brzmi jak prezent idealny, nie powinno się ich wręczać na Boże Narodzenie. Według dawnych wierzeń, jeśli podarujemy komuś buty, w ten sposób dajemy tej osobie możliwość odejścia od nas i zerwania kontaktu. Co prawda to już dosyć zapomniany zwyczaj, ale lepiej dmuchać na zimne.

Łuska karpia w portfelu
Jeśli zależy nam, aby przyszły rok również był pomyślny, powinniśmy wsadzić do portfela łuskę z wigilijnego karpia. Noszona przez dwanaście miesięcy ma przynieść nad dobrą passę i szczęście do pieniędzy.

Nie zostawiaj chleba na stole po wigilijnej kolacji
Podczas świąt Bożego Narodzenia często mamy tyle jedzenia na stole, że trudno to przejeść. Ważne jednak, aby po wigilijnej kolacji nie zostawiać na świątecznym stole chleba. Według dawnych wierzeń może to przynieść nieszczęście dla całego gospodarstwa, nieurodzaj plonów i niedostatek żywności w następnym roku.

Świąteczne pierniki
Według wierzeń naszych babć, pierniki na święta bożonarodzeniowe to konieczność! Nie tylko są pyszne, ale także powieszone na choince mają zapewnić dobrobyt i dostatek dla domowników na cały rok.

Panny uważajcie podczas sprzątania
Panny na wydaniu podczas świąt Bożego Narodzenia muszą uważać przy sprzątaniu. Wierzy się, że jeśli kobieta zamiata śmieci w kierunku od drzwi do głębi domu, może to sprawić, że wymiecie sobie z horyzontu potencjalnych partnerów. W tym czasie powinno się zamiatać w kierunku do drzwi, aby nie narobić sobie problemów w sferze romantycznej.

Nie krój ciasta przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej
Chociaż te słodkie pyszności kuszą nas na długo przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej, okazuje się, że pod żadnym pozorem nie powinno się kroić ciast, zanim zasiądziemy do stołu. Dopiero po rozpoczęciu kolacji można je przygotować i podać na talerzyku. W innym przypadku możemy ściągnąć na siebie nieszczęście.

W Wigilię zacznij dzień od zimniej kąpieli i czosnku
Według wierzeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie, Wigilię warto zacząć od zimnej kąpieli. Następnie dobrze jest wetrzeć ząbek czosnku w... zęby! Do tego na śniadanie zjedz kromkę chleba zamoczoną w wódce i miodzie. Dzięki temu zdrowie nie opuści cię przez cały rok, a o chorobach będziesz mógł zapomnieć.

Zjedz jabłko w święta
W temacie zdrowia istnieje jeszcze jeden bardzo ważny przesąd. W Boże Narodzenie i Wigilię warto zjeść chociaż kawałek jabłka. Według wierzeń owoc ten chroni przez cały rok przed bólem gardła. Jeśli więc chcesz, aby angina była ci niestraszna, warto skosztować ten pyszny owoc jeszcze przed kolacją.

W święta nie zdmuchuj świeczek ustami
Wiele osób na święta dekoruje dom pięknymi wieńcami. To świetny pomysł na to, aby nadać naszym wnętrzom iście świątecznego klimatu. Należy jednak pamiętać, że jeśli podczas Bożego Narodzenia palimy świecie, nie możemy zdmuchnąć ich ustami, ponieważ przynosi to pecha. Najlepiej po prostu zgasić je palcami, tylko uwaga na to, aby się nie oparzyć i nie wsadzić ręki do gorącego wosku.