
Cuda Polski 2023. Trzy atrakcje z Małopolski biorą udział w plebiscycie
Trzy atrakcje z Małopolski znalazły się w najnowszym plebiscycie Cuda Polski 2023 organizowanym przez National Geographic Traveler.
Źródło: Wikimedia Commons/Łukasz Śmigasiewicz/Mach240390/Flickr/Janusz Madejski

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska, która znalazła się w plebiscycie Cuda Polski 2023 to piaszczysty obszar położony na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.
Źródło: Flickr/Greg Bandur

Pustynia Błędowska
To zarazem największy w kraju obszar lotnych piasków, który liczy ponad 33 kilometry kwadratowe.
Źródło: Wikimedia Commons/Manfred Rackelhuhn

Pustynia Błędowska
Na obszarze Pustyni Błędowskiej występuje poniżej 100 gatunków różnego rodzaju roślin, w tym warzuchy polskiej, która stanowi lokalny endemit.
Źródło: Wikimedia Commons/Jerzy Opioła

Pustynia Błędowska
Dodatkowo obszar ten zamieszkuje ok. 150 gatunków owadów i ptaków. Znajdziemy tam także liczne gady, które reprezentują m.in. żmija zygzakowata czy jaszczurka żyworodna.
Źródło: Wikimedia Commons/Shizonek

Trasa rowerowa VeloDunajec
VeloDunajec to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w całej Polsce, przecinająca siedem pasm górskich i objeżdżająca trzy duże jeziora.
Źródło: Wikimedia Commons/magro_kr

Trasa rowerowa VeloDunajec
Dodatkowo jadąc ścieżką zagościmy w bramach aż siedmiu zamków. Trasa VeloDunajec liczy aż 237 km długości i rozpoczyna się w Zakopanem, Szlakiem Wokół Tatr.
Źródło: Wikimedia Commons/Henryk Bielamowicz

Trasa rowerowa VeloDunajec
Kolejno droga biegnie od Starego Sącza do Ostrowa i kończy się w Wietrzychowicach w miejscu, gdzie Dunajec Wpada do Wisły.
Źródło: Wikimedia Commons/Konrad Wąsik

Trasa rowerowa VeloDunajec
Atrakcjami, które znajdziemy w okolicach ścieżki są m.in. Zakopane, Muzeum Jana Kasprowicza, Chałupa Anny Doruli, Dwór w Łopusznej, Jezioro Czorsztyńskie czy zamek w Niedzicy.
Źródło: Wikimedia Commons/Łukasz Śmigasiewicz

Krakowski Szlak Modernizmu
Krakowski Szlak Modernizmu powstał w 2014 roku. Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy o architekturze XX wieku w Krakowie.
Źródło: Wikimedia Commons/Taxiarchos228

Krakowski Szlak Modernizmu
Zwiedzający mogą poznać różne budynki ulokowane w stolicy Małopolski, które prezentują wysoką wartość architektoniczną.
Źródło: Wikimedia Commons/Zygmunt Put

Krakowski Szlak Modernizmu
Krakowski Szlak Modernizmu podzielony został na trasy, wśród których znajdziemy m.in. Stare Miasto, Aleje Trzech Wieszczów, Półwsie Zwierzynieckie, Błonia czy Nową Hutę.
Źródło: Wikimedia Commons/Mach240390

Krakowski Szlak Modernizmu
Wśród opisanych obiektów znajdziemy na przykład: Bunkier Sztuki, Dom Turysty PTTK, Giełdę Pieniężną „Gródek” – obecnie siedzibę Akademii Muzycznej, gmach Poczty Głównej, budynek Hali Targowej, biurowiec Centralnego Związku Przemysłu Naftowego, dom handlowy Jubilat, hotel Cracovia, Dom Stu Balkonów, a także wiele innych, niezwykle ciekawych obiektów.
Źródło: Wikimedia Commons/Zygmunt Put
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...