Czy znasz te triki, aby ułatwić sobie świąteczne sprzątanie w domu?
1. Prawidłowa kolejność sprzątania
Na samym początku warto ustalić sobie prawidłową kolejność sprzątania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych czynności. Najpierw powinniśmy zacząć od środka szafek lub miejsc, do których dawno nie zaglądaliśmy. Na sam koniec zostawiamy miejsca, które dość szybko się brudzą, jak blat kuchenny czy szafki z zewnątrz. Te powierzchnie szybko przetrzemy ściereczką po wyczyszczeniu brudniejszych miejsc.
2. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy
Choć dla wielu osób, które uwielbiają "chomikować" ten punkt może wydawać się dość trudny, to warto go wykonać. Generalne porządki polegają na selekcji przedmiotów oraz ciuchów, z których ostatnio nie korzystaliśmy. Jeżeli posiadamy jakieś nieużywane rzeczy, należy je wyrzucić lub oddać potrzebującym. Dotyczy to zarówno m.in. starych ubrań, akcesoriów, jak i zabawek. Taką akcję warto robić regularnie np. raz na dwa miesiące, aby systematycznie utrzymać porządek.
3. Folia aluminiowa idealna do wszystkiego
Być może większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale srebrna folia aluminiowa jest idealnym przyrządem do czyszczenia zatłuszczonych naczyń. Mocno pobrudzone naczynie żaroodporne można łatwo wyczyścić właśnie dzięki takiej folii. Wystarczy zwinąć jej kawałek w kulkę, polać płynem do mycia naczyń i zacząć myć. Szorstka powierzchnia szybko usunie niechciany brud.
4. Soda oczyszczona, jako prawdziwy niezbędnik
Soda oczyszczona to niezwykła substancja, której używamy zarówno do pieczenia, jak i sprzątania. Idealna jest również do usuwania zaschniętego tłuszczu lub przypalonych resztek jedzenia. Wystarczy posypać nią brudną powierzchnię naczynia, a później zalać gorącą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Należy odczekać 15 min, a potem umyć, jak zawsze.
5. Pasta do zębów i ketchup. Dzięki nim wypolerujesz... sztućce!
O niesamowitych właściwościach pasty do zębów mówiono już wiele razy. Nie tylko niszczy bakterie w jamie ustnej, ale jest także idealnym środkiem do czyszczenia wielu powierzchni. Jest jednak jeszcze jeden składnik, który potrafi zadbać o czystą powierzchnię. Jest to ketchup! Wystarczy, że posmarujemy brudne sztućce odrobiną ketchupu lub pasty do zębów, dokładnie rozprowadzimy gąbeczką, szorując powierzchnię, a na końcu spłuczemy chłodną, bieżącą wodą.
6. Jak sprawnie umyć okna? To nie takie trudne!
Mycie okien to podstawowa czynność, która jednak sprawia problem wielu osobom. Jest prosty sposób, aby ułatwić sobie pracę. Na samym początku warto szczeliny i framugę okna odkurzyć. Do zakamarków możemy wykorzystać rolkę od papieru toaletowego i założyć ją na rurę od odkurzacza. Później zostaje nam umycie szyb i przetarcie odkurzonej framugi. Do tego najlepiej nadaje się mieszanka wody z octem i sodą oczyszczoną. Jeżeli nie mamy akurat tych składników, wystarczy umyć okna wodą z płynem do naczyń za pomocą myjki.
7. Jak się pozbyć sierści z kanapy?
Wielu miłośników zwierząt na pewno spotkało się z problemem sierści na kanapie lub fotelu. Do jej usunięcia najlepsza będzie rolka silikonowa lub wałek samoprzylepny. Wystarczy, że przejedziemy nim po danej powierzchni, a on zbierze wszystkie włosy oraz sierść. W sytuacji kryzysowej możemy zastąpić go taśmą klejącą. Materiałowe obicia mebli można również wyczyścić za pomocą zwilżonej gąbki lub gumowej rękawiczki.
8. Lśniąca stal nierdzewna
Do wyczyszczenia i wypolerowania stali nierdzewnej najlepiej użyć... kremu do golenia! Delikatna pianka idealnie usunie nam brud i zapewni lśniący połysk. Co ciekawe, krem do golenia jest również perfekcyjny do usuwania plam z dywanów.
9. Błyskawiczna czystość szklanych powierzchni
Do czyszczenia szklanych powierzchni istnieje wiele środków, które pozwalają odzyskać ich blask. Jeżeli jednak w swoim domu takich nie posiadamy, możemy łatwo je zastąpić. Mieszanina wódki lub spirytusu z sokiem z połowy cytryny świetnie czyści i poleruje szklane powierzchnie oraz lustra, okulary, stal nierdzewną czy nawet szyby w oknach.
10. Czyszczenie żaluzji i rolet
Żaluzje i rolety to miejsca, w których kurz uwielbia się gromadzić. Warto je czyścić przynajmniej raz na dwa miesiące. Jak najłatwiej to zrobić? Najlepiej każdą żaluzję i roletę przejechać mokrą ściereczką z bawełny, a jeżeli nie mamy takiej pod ręką, wystarczy nam... skarpeta. Trzeba włożyć rękę do środka i przecierać zakurzone miejsca.