Dziesięć faktów o Krakowie, o których nie miałeś pojęcia! [GALERIA]
Jakie jest najpopularniejsze miejsce w Krakowie?
Na początek najbardziej oczywisty wybór. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Krakowie jest oczywiście Rynek Główny. To tutaj większość turystów rozpoczyna swoją miejską podróż. Największy plac Krakowa był też największym średniowiecznym rynkiem Europy. Jego historia rozpoczyna się w 1257 roku, kiedy to książę krakowski Bolesław Wstydliwy ulokował miasto na prawie magdeburskim. W zestawieniu na najbardziej popularne miejsce należy umieścić też Zamek Królewski na Wawelu.
foto: Pixabay
Jaki jest najstarszy budynek mieszkalny w Krakowie?
Pierwsza udokumentowana wzmianka o Krakowie pochodzi z 965 roku. Miasto z ponad tysiącletnią historią może się pochwalić wieloma bardzo starymi budowlami. Najstarszym budynkiem mieszkalnym w mieście jest kamienica przy ul. św. Krzyża 23. To budynek zbudowany w stylu wczesnogotyckim. Szacuje się, że został zbudowany w XIV wieku.
foto: Maatex/Wikimedia Commons
Jaka jest najdłuższa ulica w Krakowie?
Najdłuższą ulica, która wiedzie przez Kraków to ul. Igołomska, która ma ponad dziewięć kilometrów długości. Została wybudowana w latach 50., kiedy Nowa Huta powstawała jako osobne miasto. Najkrótszą ulicą w stolicy Małopolski jest ulica Ciemna, która znajduje się na Kazimierzu. Łączy ona ul. Lewkowa z ul. Jakuba. Według pomiarów ul. Ciemna ma ok. 53 metrów długości.
foto: Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Jaki jest najwyższy budynek w Krakowie?
Najwyższym budynkiem w mieście jest Unity Tower, nazywany też niegdyś „Szkieletorem”, który mierzy 102,5 metra wysokości. Wieżowiec jest usytuowany w dzielnicy Grzegórzki, nieopodal Ronda Mogilskiego. Na drugim miejscu w tym zestawieniu plasuje się biurowiec K1, który mierzy 88 metrów (w obu przypadkach mówimy o wysokości do dachu).
foto: Radio ESKA
Jaka jest największa i najmniejsza dzielnica w Krakowie?
Największą dzielnicą Krakowa jest oczywiście Nowa Huta, której powierzchnia to ponad 65 kilometrów kwadratowych. Budowę Huty, jako osobnego miasta rozpoczęto w 1949 roku. Najmniejszą częścią administracyjną miasta są Bieńczyce. Dzielnica ma wielkość około czterech kilometrów kwadratowych.
foto: Radio ESKA
Najwyższy kopiec w Krakowie?
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć popularnych wśród mieszkańców kopców, których w Krakowie jest aż pięć. Przy okazji, Kraków ma najwięcej kopców w Polsce. Najstarszymi są kopce Krakusa i Wandy, najpopularniejszym jest kopiec Kościuszki, a największym i najwyższym jest kopiec Józefa Piłsudskiego, który mierzy 35 metrów wysokości. Najmniejszym i najmłodszym jest kopiec Jana Pawła II.
foto: Dawid Galus/Wikimedia Commons
Największa galeria handlowa w Krakowie?
Bez wątpienia zestawienie to musi rozpocząć Bonarka City Center. To największa galeria w mieście, która liczy około 230 tysięcy metrów kwadratowych. Z zestawienia sześciu najbardziej popularnych centrów handlowych, najmniejsze jest CH M1, które zajmuje nieco ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.
foto: Kgbo/Wikimedia Commons
Najwyższa i najniższa temperatura odnotowana w Krakowie?
Najwięcej w notowanej historii krakowskie termometry wskazały 30 czerwca 1833 roku. Temperatura wynosiła wówczas 38,4 stopnie Celsjusza. Z kolei najzimniej w historii miasta było 10 lutego 1929 roku, kiedy temperatura osiągnęła -35,5 stopni Celsjusza. Warto dodać, że zima 1928/1929 uważana jest za zimę minionego stulecia w Polsce. Pogoda przyniosła wówczas nawet -40 stopniowe mrozy.
foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Najstarsza polska gazeta. Gdzie powstała?
Najstarsza polska gazeta także powstała w Krakowie Co ciekawe, Kraków może się pochwalić także najstarszą zachowaną polską, periodyczną gazetą. Był nią Merkuriusz Polski Ordynaryjny, po raz pierwszy wydany 3 stycznia 1661 roku w Krakowie. Średni nakład wynosił ok. 100-200 egzemplarzy, a ostatni numer ukazał się w lipcu tego samego roku. Królem I Rzeczpospolitej był wówczas Jan II Kazimierz z dynastii Wazów.
foto: Wikimedia Commons
Jaka jest największa jaskinia w okolicach Krakowa?
Największą z jaskiń, które znajdziemy w pobliżu Krakowa to Jaskinia Wierzchowska Górna. Jest zlokalizowana w miejscowości Wierzchowie, na północny zachód od Krakowa. Ma prawie kilometr długości, a temperatura powietrza wewnątrz to prawie 8 stopni Celsjusza. Hala Wielka Dolna zlokalizowana w jaskini jest jedną z największych z całej Jury. Co ciekawe, jest to najdłuższa przystosowana do zwiedzania jaskinia w Polsce.
foto: Aneta Pawska/Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...