Egzotyczne zwierzęta w mieszkaniach krakowian. Nie uwierzysz, co trzymają w swoich domach!
Pyton siatkowy (Python reticulatus)
Jak się okazuje, w Krakowie możemy spotkać najdłuższego węża na świecie. Pyton siatkowy osiąga nawet do 10 metrów długości. Rekordowy osobnik znaleziony w 1912 roku na wyspie Celebes, leżącej w Indonezji mierzył 9,76 metrów długości. Wąż ważył 160 kilogramów. Mrożącym krew w żyłach może być fakt, że istnieje udokumentowany przypadek pożarcia człowieka przez pytona siatkowego. Ofiarą gada padł 25-letni Indonezyjczyk.
foto: Flickr.com
Uistiti białoucha (Callithrix jacchus)
To gatunek małpy występujący w północno-wschodniej Brazylii. Zwierzę żywi się głównie żywicą drzew, ale także owocami, roślinami i… niewielkimi zwierzętami. W niewoli dożywa nawet 16 lat.
foto: Flickr.com
Boa piaskowy (Eryx conicus)
To gatunek endemiczny występujący w Afryce północno-wschodniej. Osiąga maksymalnie 90 centymetrów długości. Gad jest aktywny przede wszystkim w nocy, a większość czasu spędza pod ziemią. Żywi się małymi gryzoniami, jaszczurkami i ptakami.
foto: Wikimedia Commons
Felsuma madagaskarska (Phelsuma madagascariensis)
To gatunek jaszczurki należący do rodziny gekonowatych. Jak sama nazwa wskazuje, zwierzę występuje na Madagaskarze. Żywi się świerszczami, karaczanami oraz muchami.
foto: Flickr.com
Rozella białolica (Platycercus eximius)
To gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący południowo-wschodnią Australię i Tasmanię. Długość ciała zwierzęcia wynosi do 34 centymetrów. Ptaki te potrzebują odpowiednio dużej woliery, a w ich diecie znajdują się m.in. owies, kiełki czy proso.
foto: Flickr.com
Kameleon lamparci (Furcifer pardalis)
To gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych występujący na Madagaskarze. Osiąga długość ciała do 52 centymetrów. To gatunek kameleonów, który uchodzi za najlepiej radzący sobie ze zmianą barwy ciała.
foto: Flickr.com
Pyton dywanowy (Morelia spilota)
Pyton dywanowy jest dużym wężem występującym w Australii, Nowej Gwinei czy Wyspach Salomona. Może mierzyć od 2 do 4 metrów długości przy wadze 15 kilogramów. Ich dieta składa się głównie z jaszczurek, ptaków i małych ssaków. Zgłaszano także przypadki pożerania kotów domowych i… małych psów.
foto: Flickr.com
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)
To najmniej zaskakujący gość w naszym zestawieniu. Dorosłe osobniki mierzą od 15 do 23 centymetrów. Ich naturalnym siedliskiem jest cały teren Wielkiego Stepu (Rosja, Iran, Pakistan czy Afganistan). Żółwie te należy karmić pokarmem roślinnym. Zwierzęta te żyją nawet ponad 40 lat!
foto: Flickr.com
Boa tęczowy (Epicrates cenchria)
Boa tęczowy należy do rodziny dusicieli i jest popularny w hodowlach terraryjnych. Długość ciała węża raczej nie przekracza 200 centymetrów. Naturalnie gad ten występuje w Ameryce Południowej.
foto: Flickr.com
Kameleon hełmiasty (Trioceros hoehnelii)
Kameleon ten żyje na terenach wschodniej Afryki – w Kenii i Ugandzie. Długość ciała zwierzęcia dochodzi do 25 centymetrów.
foto: Wikimedia Commons
Żako kongijskie (Psittacus erithacus)
To średniej wielkości ptak z rodziny papugowatych. Żako są zagrożone wyginięciem. Zamieszkują m.in. środkową Afrykę i są klasyfikowane jako jedne z najbardziej inteligentnych ptaków. Ich zdolności intelektualne w niektórych aspektach mogą dorównywać kilkuletnim dzieciom.
foto: Flickr.com
Drzewołaz malarski (Dendrobates tinctorius)
To gatunek żaby występujący w Ameryce Południowej. Żaby te występują w kilku odmianach barwnych. Wszystkie drzewołazowate wytwarzają toksyny. Znane są m.in. z tego, że toksyny obecne na ich skórze służą Indianom do wytwarzania trujących strzałek do dmuchawek. Jeden z podgatunków – liściołaz żółty jest najbardziej trującym płazem na świecie.
foto: Flickr.com
Płaskogon Henkela (Uroplatus henkeli)
To gatunek jaszczurki z rodziny gekonów. Gad występuje endemicznie na Madagaskarze. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Żywi się głównie ślimakami.
foto: Flickr.com
Amazonka żółtogardła (Amazona oratrix)
To gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych. Zamieszkuje Meksyk i Amerykę Centralną. Ptak jest narażony na wyginięcie, a w naturze żywi się pąkami, młodymi liścmi czy owocami palm i figowców.
foto: Flickr.com
Pyton tygrysi (Python molurus)
Gad ten jest jednym z największych gatunków pytonów na świecie. Nie jest trudny w hodowli, przez co jest częstym gościem w domowych terrariach. Dorosły wąż potrafi stwarzać zagrożenie dla człowieka, a w naturze dorasta do ponad 8 metrów długości i wagi prawie 200 kilogramów. W niewoli żyje maksymalnie 37 lat. Na wolności żywi się wszystkim, co uda mu się upolować, nawet młodymi antylopami.
foto: Flickr.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...