
Grzyby we wrześniu i październiku 2023
Jakie grzyby rosną w lasach we wrześniu i w październiku? Sezon grzybów wiosenno-letnich już za nami, więc warto przyjrzeć się, co można znaleźć w lasach jesienią. Wszystkie, które przedstawiamy w naszej galerii są grzybami jadalnymi, a większość nadaje się do suszenia. Oto, jakie grzyby królują aktualnie.

Koźlarz czerwony
To pyszny grzyb z rodziny borowikowatych. Trudno go pomylić z innymi, niejadalnymi gatunkami.

Borowik szlachetny
Król lasów, borowik, idealnie nadaje się do suszenia. Gdzie szukać borowików? Najobficiej występują w górskich drzewostanach świerkowych.

Czubajka czerwieniejąca
Kapelusz tego grzyba może mieć nawet 18 cm średnicy. Należy do rodziny pieczarkowatych.

Czubajka kania
Ten grzyb pojawia się od lipca aż do listopada. Rośnie na brzegach lasów, najczęściej pod bukami. Jak podaje Encyklopedia Leśna, trzon jest bardzo długi (15-40 cm) i smukły, u podstawy bulwiasty.

Dzieżka pomarańczowa
Wygląda oryginalnie, jak zwinięta skórka pomarańczy. Nie ma trzonu lub jest on bardzo krótki. Jest to grzyb jadalny, choć nie ma specjalnie wyrazistego smaku, dlatego najczęściej zbierany jest w celu ozdabiania potraw.

Kurki
Jedne z ulubionych grzybów Polaków, które uwielbiamy dodawać do jajecznicy, makaronu czy risotto można najczęściej znaleźć tam, gdzie rosną dęby, buki, sosny czy świerki.

Mleczaj rydz
Mleczaj rydz jest najsmaczniejszym wśród kilku gatunków rydzy. Podczas przyrządzania cierpki posmak owocników znika. Często używa się ich do marynowania w occie. Przy takim przyrządzeniu nabierają doskonałego, korzennego smaku. Mogą być również konserwowane soleniem, nadają się do panierowania, smażenia i do zupy, a w niektórych krajach są nawet kiszone.

Opieńka miodowa
Ten grzyb jadalny zwykle występuje gromadnie, czasami bardzo licznie. Rośnie na drewnie (pnie, pniaki, gałęzie, korzenie) różnych gatunków drzew liściastych w lasach, ogrodach, parkach i sadach.

Podgrzybek
Choć to jeden z najszlachetniejszych grzybów, trzeba pamiętać, że w stanie surowym jest trujący. Pod jakimi drzewami najłatwiej znaleźć podgrzybki? Należy szukać ich pod świerkiem pospolitym lub sosną zwyczajną.

Sarniak świerkowy
To jeden z najlepszych grzybów do suszenia - obok borowików i podgrzybków. Ma przyjemny smak i korzenny zapach.