
Józef Piłsudski z harcerzami
Po zdaniu matury, Piłsudski podjął studia medyczne na Uniwersytecie Charkowskim. Tam w niepodległościowych organizacjach studenckich rozpoczął działalność konspiracyjną. Działał w rewolucyjnej organizacji rosyjskiej "Narodna Wola". W 1886 roku został aresztowany za branie udziału w studenckich demonstracjach. Dodatkowo, w czasie pobytu w Wilnie, nieświadomie uwikłał się w spiskowe intrygi. Grupa konspiracyjna, którą tam poznał, planowała zamach na cara Aleksandra III. Skończyło się to zesłaniem młodego Piłsudskiego na Sybir. To jednak nie złamało jego ducha.
Źródło: Poland

Józef Piłsudski z Kasztanką
Józef Piłsudski był wielkim miłośnikiem natury. Uwielbiał zwierzęta, zwłaszcza swoją klacz Kasztankę. Byli niemal nierozłączni. Marszałek posiadał również psa, który wabił się... "Pies". Jego zadaniem było pilnowanie tajnej kancelarii.
Źródło: Poland

Józef Piłsudski z rodziną i przyjaciółmi
Marszałek był czwartym w kolejności dzieckiem w rodzinie Piłsudskich. Ojciec, Józef Wincenty, był podczas powstania w 1863 roku komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński. Matka, Maria z Billewiczów, pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Józef Piłsudski miał pięć sióstr (Helenę, Zofię, Marię, Ludwikę i zmarłą w niemowlęctwie Teodorę) oraz sześciu braci (Bronisława, Adama, Kazimierza, Jana, Kacpra i bliźniaka Teodory - Piotra, który także zmarł zaraz po urodzeniu).
Źródło: Poland

Józef Piłsudski na trybunie
Największą zasługą marszałka Józefa Piłsudskiego było zorganizowanie wojska polskiego i administracji państwa, dzięki czemu udało się skutecznie obronić odzyskaną niepodległość w 1919 i 1920 roku przed zagrożeniem bolszewickim. Jego przeżycia i wojskowa natura dawały się we znaki praktycznie codziennie.
Źródło: Poland

Józef Piłsudski w Kielcach
Piłsudski zawsze spał z rewolwerem koło łóżka. Bez naładowanej broni nie był w stanie zasnąć. Kiedyś strzelił do żandarma, który w czasie obchodu pojawił się za jego oknem. Niestety strażnik zginął na miejscu.
Źródło: Poland

Józef Piłsudski w Pikieliszkach
We wspomnieniach jego żony Aleksandry pojawia się informacja, że w Pikliszkach zabronił strzelać do miejscowych kaczek. Aby uchronić je przed myśliwymi, wykupił prawo polowania dookoła całego jeziora.
Źródło: Poland

Józef Piłsudski na froncie
Marszałek znany był nie tylko z ogromnej miłości do swojego kraju, ale i z brutalności. Był surowym wodzem, który potrafił wrzucić do więzienia każdego, kto nie zgadzał się z jego wizją.
Źródło: Poland

Podniebienie Józefa Piłsudskiego
Marszałek nigdy nie był zwolennikiem kawy. Uwielbiał za to mocną, gorącą i słodką herbatę podaną w szklankach na rosyjski sposób. Często sięgał wtedy do przekąsek w postaci herbatników lub kruchych ciastek. Nie był zwolennikiem alkoholu, ale nie przeszkadzało mu, jak ktoś pił w jego towarzystwie. Po napoje wysokoprocentowe sięgał zazwyczaj w dzień swoich imienin.
Źródło: Poland

Józef Piłsudski w powozie
Józef Piłsudski miał kilka ulubionych powiedzonek, m.in: "Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu", "Wy w wojnę beze mnie nie leźcie, wy ją beze mnie przegracie", "Polska jest jak obwarzanek. Wszystko, co najlepsze na Kresach, a w środku pustka", "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy".
Źródło: Poland

Józef Piłsudski z córkami
Piłsudski został ojcem w wieku 54 i 56 lat. Posiadał dwie córki, które były jego dumą: Wandę i Jadwigę ze związku z Aleksandrą Szczerbińską (drugą żoną).
Źródło: Poland
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...