Korona Gór Polski. Te szczyty musisz zdobyć, aby dostać odznakę!
Korona Gór Polski. Te góry musisz zdobyć, aby zdobyć odznakę!
Zdobycie Korony Gór Polski to wielkie wyzwanie, ale także ogromna satysfakcja. Wyczyn ten nie jest jednak prosty, a sukcesem pochwalą się nieliczni. Aby otrzymać specjalną odznakę przyznawaną przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski trzeba wejść na szczyty 28 gór na terenie niemal całej Polski! Wszystkie z nich znajdziecie w naszej galerii!
foto: Wikimedia Commons
28. Łysica
Naszą podróż rozpoczynamy od wyprawy na Łysicę położoną w Górach Świętokrzyskich. To najniższy szczyt w całym zestawieniu, wznoszący się na wysokość 614 m n.p.m.
foto: Jakub Hałun/Wikimedia Commons
27. Ślęża
Ślęża to najwyższy szczyt masywu o tej samej nazwie i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 717,5 m n.p.m.
foto: Julo/Wikimedia Commons
26. Skopiec
Szczyt położony jest w paśmie Gór Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 721 m n.p.m.
foto: Timaska/Wikimedia Commons
25. Kłodzka Góra
To drugi pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich w paśmie Sudetów. Kłodzka góra wznosi się na wysokość 757 m n.p.m.
foto: Jacek Halicki/Wikimedia Commons
24. Chełmiec
Chełmiec jest częścią Gór Wałbrzyskich i Sudetów Środkowych i wznosi się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha. Wznosi się na wysokość 850 m n.p.m.
foto: Olidudlatdeysok/Wikimedia Commons
23. Biskupia Kopa
Biskupia Kopa to góra położona na granicy polsko-czeskiej w paśmie Gór Opawskich. To najwyżej położony punkt województwa opolskiego wznoszący się na wysokość 890 m n.p.m.
foto: Łukasz BURMa/Wikimedia Commons
22. Lubomir
Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Leży w województwie małopolskim i wznosi się na wysokość 903 m n.p.m.
foto: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons
21. Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych i leży na terenie tamtejszego parku narodowego. Najwyższym punktem góry jest Fotel Pradziada. Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość 922 m n.p.m.
foto: Jacek Halicki/Wikimedia Commons
20. Czupel
Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego, znajdujący się w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły i należy do Grupy Magurki Wilkowickiej. Czupel wznosi się na wysokość 930 m n.p.m.
foto: Michał Płachta/Wikimedia Commons
19. Waligóra
Najwyższym szczytem Gór Suchych, a zarazem całych Gór Kamiennych jest Waligóra, wznosząca się na wysokość 933 m n.p.m. Inne źródła podają wysokość 936 m n.p.m. Na szczyt Waligóry prowadzą dwa szlaki – pieszy oraz rowerowy.
foto: Radwa/Wikimedia Commons
18. Skalnik
Skalnik wznosi się na wysokość 945 m n.p.m. Wierzchołek położony jest w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Zbocza i szczyt w całości porasta las świerkowy regla dolnego.
foto: Timaska/Wikimedia Commons
17. Jagodna
Góra zaliczana do Korony Gór Polskich mierzy 985 m n.p.m. Szczyt leży w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich.
foto: Jacek Halicki/Wikimedia Commons
16. Kowadło
Kowadło położone jest w południowej części Gór Złotych nad wsią Bielice. Jest szczytem granicznym pomiędzy Polską a Czechami. Wznosi się na wysokość 988 m n.p.m.
foto: Jacek Halicki/Wikimedia Commons
15. Lackowa
To najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położonym między Krynicą-Zdrój a Wysową. Lackowa wznosi się na wysokość 997 m n.p.m.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons
14. Wielka Sowa
Wielka Sowa jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Szczyt znajduje się w województwie dolnośląskim i wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m.
foto: Piesz/Wikimedia Commons
13. Wysokie Skałki
Wysokie skałki mierzą 1050 m n.p.m. To szczyt graniczny między Polską a Słowacją położony w Małych Pieninach.
foto: Mariusz Rzepkowski/Wikimedia Commons
12. Orlica
Orlica jest szczytem granicznym pomiędzy Polską a Czechami i zarazem najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Granica przebiega około dwadzieścia pięć metrów na wschód od szczytu na wysokość 1080 m.
foto: Siapulka/Wikimedia Commons
11. Rudawiec
Rudawiec to trzeci co do wielkości szczyt Gór Bialskich, a zarazem wierzchołek graniczny pomiędzy Polską a Czechami. Rudawiec wznosi się na wysokość 1106 m n.p.m.
foto: Jaknowy/Wikimedia Commons
10. Wysoka Kopa
Wysoka Kopa leży w województwie dolnośląskim, w Sudetach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1127 m. n.p.m. To najwyższy szczyt Gór Izerskich w masywie Wysokiego Grzbietu.
foto: Timaska/Wikimedia Commons
9. Mogielica
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.). Z punktów widokowych na szczycie góry rozciągają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Sądecki, Pieniny, Gorce oraz Tatry.
foto: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons
8. Skrzyczne
Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne wznoszące się na wysokość 1257 m n.p.m. Na stokach góry odkryto około 20 jaskiń typu szczelinowego.
foto: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons
7. Radziejowa
Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Wznosi się na wysokość 1266 m n.p.m. Przez grzbiet góry biegnie granica między wsią Jaworki w powiecie nowotarskim i Roztoką Rycerską w powiecie nowosądeckim.
foto: I/Selso/Wikimedia Commons
6. Turbacz
Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, wznoszącym się na 1310 m n.p.m. Na jego szczycie lub tuż w pobliżu graniczy ze sobą aż pięć miejscowości: Łopuszna, Waksmund, Obidowa, Poręba Wielka i Zasadne.
foto: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons
5. Tarnica
Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, leżący w województwie podkarpackim. Wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons
4. Śnieżnik
Śnieżnik to szczyt graniczny po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich położony w Masywie Śnieżnika. Wznosi się na wysokość 1425 m n.p.m.
foto: Jacek Halicki/Wikimedia Commons
3. Śnieżka
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów (1602 m n.p.m.). Na wierzchołku góry przebiega także polsko-czeska granica. Śnieżka należy także do Korony Europy.
foto: Sundays/Flickr.com
2. Babia Góra
Babia Góra to drugi najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. Babia Góra leży w paśmie Beskidu Żywieckiego.
foto: Mariejirousek/Flickr.com
1. Rysy
Rysy to najwyższy szczyt w Polsce, wznoszący się na wysokość 2501 m n.p.m. Góra zlokalizowana jest na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Pierwszego wejścia dokonano w lipcu 1840 roku. Na szczycie stanęli wówczas Eduard Blasy i Jan Ruman-Driecny.
foto: Karlis Dambrans/Flickr.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...