
Korona Gór Polski. Te góry musisz zdobyć, aby zdobyć odznakę!
Zdobycie Korony Gór Polski to wielkie wyzwanie, ale także ogromna satysfakcja. Wyczyn ten nie jest jednak prosty, a sukcesem pochwalą się nieliczni. Aby otrzymać specjalną odznakę przyznawaną przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski trzeba wejść na szczyty 28 gór na terenie niemal całej Polski! Wszystkie z nich znajdziecie w naszej galerii!
Źródło: Wikimedia Commons

28. Łysica
Naszą podróż rozpoczynamy od wyprawy na Łysicę położoną w Górach Świętokrzyskich. To najniższy szczyt w całym zestawieniu, wznoszący się na wysokość 614 m n.p.m.
Źródło: Jakub Hałun/Wikimedia Commons

27. Ślęża
Ślęża to najwyższy szczyt masywu o tej samej nazwie i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 717,5 m n.p.m.
Źródło: Julo/Wikimedia Commons

26. Skopiec
Szczyt położony jest w paśmie Gór Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 721 m n.p.m.
Źródło: Timaska/Wikimedia Commons

25. Kłodzka Góra
To drugi pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich w paśmie Sudetów. Kłodzka góra wznosi się na wysokość 757 m n.p.m.
Źródło: Jacek Halicki/Wikimedia Commons

24. Chełmiec
Chełmiec jest częścią Gór Wałbrzyskich i Sudetów Środkowych i wznosi się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha. Wznosi się na wysokość 850 m n.p.m.
Źródło: Olidudlatdeysok/Wikimedia Commons

23. Biskupia Kopa
Biskupia Kopa to góra położona na granicy polsko-czeskiej w paśmie Gór Opawskich. To najwyżej położony punkt województwa opolskiego wznoszący się na wysokość 890 m n.p.m.
Źródło: Łukasz BURMa/Wikimedia Commons

22. Lubomir
Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Leży w województwie małopolskim i wznosi się na wysokość 903 m n.p.m.
Źródło: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

21. Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych i leży na terenie tamtejszego parku narodowego. Najwyższym punktem góry jest Fotel Pradziada. Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość 922 m n.p.m.
Źródło: Jacek Halicki/Wikimedia Commons

20. Czupel
Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego, znajdujący się w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły i należy do Grupy Magurki Wilkowickiej. Czupel wznosi się na wysokość 930 m n.p.m.
Źródło: Michał Płachta/Wikimedia Commons

19. Waligóra
Najwyższym szczytem Gór Suchych, a zarazem całych Gór Kamiennych jest Waligóra, wznosząca się na wysokość 933 m n.p.m. Inne źródła podają wysokość 936 m n.p.m. Na szczyt Waligóry prowadzą dwa szlaki – pieszy oraz rowerowy.
Źródło: Radwa/Wikimedia Commons

18. Skalnik
Skalnik wznosi się na wysokość 945 m n.p.m. Wierzchołek położony jest w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Zbocza i szczyt w całości porasta las świerkowy regla dolnego.
Źródło: Timaska/Wikimedia Commons

17. Jagodna
Góra zaliczana do Korony Gór Polskich mierzy 985 m n.p.m. Szczyt leży w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich.
Źródło: Jacek Halicki/Wikimedia Commons

16. Kowadło
Kowadło położone jest w południowej części Gór Złotych nad wsią Bielice. Jest szczytem granicznym pomiędzy Polską a Czechami. Wznosi się na wysokość 988 m n.p.m.
Źródło: Jacek Halicki/Wikimedia Commons

15. Lackowa
To najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położonym między Krynicą-Zdrój a Wysową. Lackowa wznosi się na wysokość 997 m n.p.m.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons

14. Wielka Sowa
Wielka Sowa jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Szczyt znajduje się w województwie dolnośląskim i wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m.
Źródło: Piesz/Wikimedia Commons

13. Wysokie Skałki
Wysokie skałki mierzą 1050 m n.p.m. To szczyt graniczny między Polską a Słowacją położony w Małych Pieninach.
Źródło: Mariusz Rzepkowski/Wikimedia Commons

12. Orlica
Orlica jest szczytem granicznym pomiędzy Polską a Czechami i zarazem najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Granica przebiega około dwadzieścia pięć metrów na wschód od szczytu na wysokość 1080 m.
Źródło: Siapulka/Wikimedia Commons

11. Rudawiec
Rudawiec to trzeci co do wielkości szczyt Gór Bialskich, a zarazem wierzchołek graniczny pomiędzy Polską a Czechami. Rudawiec wznosi się na wysokość 1106 m n.p.m.
Źródło: Jaknowy/Wikimedia Commons

10. Wysoka Kopa
Wysoka Kopa leży w województwie dolnośląskim, w Sudetach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1127 m. n.p.m. To najwyższy szczyt Gór Izerskich w masywie Wysokiego Grzbietu.
Źródło: Timaska/Wikimedia Commons

9. Mogielica
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.). Z punktów widokowych na szczycie góry rozciągają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Sądecki, Pieniny, Gorce oraz Tatry.
Źródło: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

8. Skrzyczne
Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne wznoszące się na wysokość 1257 m n.p.m. Na stokach góry odkryto około 20 jaskiń typu szczelinowego.
Źródło: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

7. Radziejowa
Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Wznosi się na wysokość 1266 m n.p.m. Przez grzbiet góry biegnie granica między wsią Jaworki w powiecie nowotarskim i Roztoką Rycerską w powiecie nowosądeckim.
Źródło: I/Selso/Wikimedia Commons

6. Turbacz
Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców, wznoszącym się na 1310 m n.p.m. Na jego szczycie lub tuż w pobliżu graniczy ze sobą aż pięć miejscowości: Łopuszna, Waksmund, Obidowa, Poręba Wielka i Zasadne.
Źródło: Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

5. Tarnica
Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, leżący w województwie podkarpackim. Wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m.
Źródło: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons

4. Śnieżnik
Śnieżnik to szczyt graniczny po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich położony w Masywie Śnieżnika. Wznosi się na wysokość 1425 m n.p.m.
Źródło: Jacek Halicki/Wikimedia Commons

3. Śnieżka
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów (1602 m n.p.m.). Na wierzchołku góry przebiega także polsko-czeska granica. Śnieżka należy także do Korony Europy.
Źródło: Sundays/Flickr.com

2. Babia Góra
Babia Góra to drugi najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. Babia Góra leży w paśmie Beskidu Żywieckiego.
Źródło: Mariejirousek/Flickr.com

1. Rysy
Rysy to najwyższy szczyt w Polsce, wznoszący się na wysokość 2501 m n.p.m. Góra zlokalizowana jest na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Pierwszego wejścia dokonano w lipcu 1840 roku. Na szczycie stanęli wówczas Eduard Blasy i Jan Ruman-Driecny.
Źródło: Karlis Dambrans/Flickr.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...