10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Niektórzy z nich to urodzeni mordercy!
Które zwierzę powoduje najwięcej zgonów ludzi na świecie? Stworzyliśmy listę najgroźniejszych zwierząt, które rocznie pochłaniają setki ofiar. Niektóre pozycje z pewnością Was zaskoczą.
10. Waran z Komodo
Waran z Komodo to gatunek gada z rodziny waranów, nazywany smokiem z Komodo, który jest obecnie największą żyjącą jaszczurką. Żywi się głównie padliną, jednak jest niezwykle silny i potrafi biegać na tyle szybko, żeby zaatakować i zabić człowieka. Poluje z zasadzki, do upatrzonej zdobyczy zakrada się od tyłu. Atakując mniejszą zdobycz, może rzucić się wprost do jej szyi. Występuje w Indonezji.
9. Szerszeń azjatycki
Szerszeń azjatycki, zwany też szerszeniem japońskim, występują we wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Jest często spotykany w Japonii, Chinach i na Tajwanie. Osiąga wielkość do 8 centymetrów i jest wyposażony w żądło z toksyną, która wywołuje reakcję alergiczną i zabija w ciągu kilku godzin od ugryzienia. Jego użądlenia zabijają co roku w samej Japonii około 40 osób.
8. Krokodyl nilowy
Krokodyl nilowy to jeden z trzech gatunków krokodyli występujących w Afryce. Jego szczęki są najsilniejsze na świecie i jest to zdecydowanie najniebezpieczniejszy drapieżnik w afrykańskich rzekach. Może osiągać długość 5,5 metrów i masę blisko 1 tony. Szacuje się, że rocznie w paszczy krokodyla może ginąć nawet tysiąc osób, nic dziwnego, że był czczony w starożytnym Egipcie.
7. Niedźwiedź polarny
Niedźwiedź polarny jest to urodzony łowca. Jest szybki, świetnie pływa i potrafi nurkować. Bywa także agresywny w stosunku do ludzi, przez co uznaje się go za jednego z największych drapieżników na Ziemi. Wydawać by się mogło, że zamieszkując Arktykę nie powinien wyrobić sobie agresji wobec człowieka, jednak ze względu na polowania na te zwierzęta, aby pozyskać z nich futro, niedźwiedzie polarne często musiały walczyć z ludźmi w obronie własnej.
6. Wałęsak brazylijski
Wałęsak brazylijski to rodzaj agresywnych oraz silnie jadowitych pająków, żyjących w tropikalnej części Ameryki Południowej i Północnej. Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa jest to najbardziej jadowity pająk na świecie. Jedno ugryzienie może być śmiertelne dla człowieka i były uważane za przyczynę najczęstszych śmierci ludzi ukąszonych przez pająki. Ciekawostką jest, że toksyna znajdująca się w jego jadzie powoduje długotrwałą erekcję i jest badana pod kątem zastosowania jako lek na potencję
5. Bawół afrykański
Bawoły afrykańskie występują w Afryce, gdzie określa się je mianem czarnej śmierci. Rocznie odpowiadają nawet za 200 ofiar. Mogą ważyć nawet tonę, a rozpiętość ich rogów osiąga około 1-1,5 metra. Poza człowiekiem nie mają naturalnych wrogów, dlatego w pobliżu miejsc ich występowania należy mieć się na baczności, ponieważ w razie ataku, ludzie nie będą mieli z nim żadnych szans.
4. Kobra indyjska
Kobra Indyjska zamieszkuje Pakistan, Indie, Sri Lankę, Bangladesz, Nepal, Bhutan i Afganistan. Jest niezwykle jadowita, jej jad mógłby zabić nawet 15 osób za jednym razem. Człowiek może przeżyć jej ugryzienie tylko jeśli zostanie mu natychmiastowo podana surowica. Kobry są niezwykle śmiercionośne, m.in. dlatego, że często są wykorzystywane ulicznych przedstawieniach.
3. Słoń afrykański
Słoń afrykański występuje w Afryce Subsaharyjskiej. Z pozoru może się wydawać, że jest ciężki i ospały, jednak w rzeczywistości, kiedy poczuje zagrożenie, może w łatwy sposób stratować człowieka. Słonie, chociaż ich waga dochodzi nawet do sześciu ton, są niezwykle szybkie. Nic dziwnego, że w starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe. Rocznie zabijają nawet kilkaset osób.
2. Hipopotam nilowy
Patrząc na słodkie hipopotamy, zanurzone w wodzie po dziurki w nosie, trudno jest sobie wyobrazić, że to jedne z najbardziej śmiercionośnych zwierząt. W rzeczywistości to jedne z najagresywniejszych ssaków, które występują na Ziemi. Mogą ważyć nawet trzy tony, a kłapnięciem szczęk może bez problemu zabić krokodyla. Uznaje się je za najgroźniejsze zwierzęta Afryki i rocznie przypisuje się im więcej ofiar w ludziach niż nosorożcom, słoniom, bawołom i lwom w ujęciu łącznym.
1. Komar
Dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, jednak żaden hipopotam, niedźwiedź czy wąż nie pochłonął w historii ludzkości tyle istnień, co zwykły komar. Ze względu na zdolność przenoszenie takich chorób, jak malaria, gorączka doliny Rift, żółta febra, wirusowe zapalenie mózgu i wiele innych. Rocznie stają się przyczyną śmierci nawet ok. 750 tysięcy osób.