Kraków w 2024 r. Co działo się w mieście przez dwanaście miesięcy? Oto nasze podsumowanie
Rok 2024 w Krakowie
foto: Aimable Mugabo, unsplash.com
W 2024 r. na świat przyszło 12851 małych Krakowian - 6302 dziewczynek i 6449 chłopców
foto: Rene Terp, pexels.com
Aleksander Miszalski prezydentem
W kwietniu 2024 r. w Polsce odbyły się wybory samorządowe. Pierwsze miejsce w pierwszej turze wyścigu o fotel prezydenta Miasta Krakowa zdobył Aleksander Miszalski z wynikiem 39,7 %, natomiast Łukasza Gibałę poparło 28,4 % wyborców. Kandydaci spotkali się w drugiej turze. Wówczas ponownie zwyciężył polityk Koalicji Obywatelskiej. Stosunek głosów wyniósł 51,04% do 48,96%. Aleksander Miszalski objął urząd 7 maja, zastępując tym samym na stanowisku Jacka Majchrowskiego, który był prezydentem Krakowa przez 22 lata.
foto: Aleksander Miszalski, Facebook
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Krakowie
Niedługo po wyborach samorządowych w czerwcu odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Krakowie najlepszy wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska - 42,84 proc., a Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25,29 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: Konfederacja - 12,68 proc., Lewica - 10,30 proc., Trzecia Droga - 7,48 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 0,79 proc., Polexit - 0,32 proc., Normalny Kraj- 0,24 proc. oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców - 0,07 proc.
foto: NM
Lato na Zakrzówku
Kolejne lato krakowianie i turyści spędzili na Zakrzówku. Kąpielisko przyciągało prawdziwe tłumy, a chętni do wejścia na pomosty stali po kilka godzin w kolejce. Padł nawet pomysł ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej, żeby wprowadzić pierwszeństwo dla osób posiadających Kartę Krakowską. Wojewoda małopolski uznał jednak, że to niezgodne z Konstytucją.
foto: Małgorzata Armada
Otwarcie Cogiteonu
W drugiej połowie czerwca 2024 r. nastąpiło oficjalne otwarcie siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przy ul. Stefana Steca na krakowskich Czyżynach. Formalnie instytucja powstała kilka lat wcześniej - w grudniu 2017 r. Jej celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie się w eksperymenty naukowe oraz projekty badawcze.
foto: Cogiteon
Pod koniec sierpnia w Krakowie rozpoczęły się zdjęcia do kontynuacji komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego "Vinci" - "Vinci 2". Niezapowiedziany nocny pokaz fajerwerków na Moście Dębnickim związany z powstawaniem filmu oburzył wielu mieszkańców miasta.
Na zdjęciu Borys Szyc oraz Kamilla Baar-Kochańska, aktorzy grający w obu częściach.
foto: Piętka Mieszko, AKPA
Powrót schodów ruchomych na MDA
Od września 2024 r. mieszkańcy miasta i turyści po sześciu latach przerwy wreszcie mogą korzystać z ruchomych schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowym. To z pozoru błahe wydarzenie zostało przez krakowian skrupulatnie odnotowane.
foto: Małgorzata Armada
Powódź 2024 w Krakowie
ajwiększym wydarzeniem 2024 r. w Polsce była powódź, która nawiedziła nasz kraj we wrześniu. Można powiedzieć, że Kraków miał w tym przypadku dużo szczęścia i że miasto zostało oszczędzone. Pomimo ogłoszonego pogotowia przeciwpowodziowego, nie doszło do większych strat. Nasi strażacy i policjanci wyjeżdżali w inne regiony, aby nieść pomoc potrzebującym.
foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Krakowskie metro potwierdzone!
Mieszkańcy Krakowa oficjalnie zaczęli czekać na metro. Prace na budowie mają rozpocząć się w 2028 roku, ale już w październiku 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naukowo-Technicznej ds. Budowy Metra. Inwestycja ma kosztować 13 miliardów złotych.
foto: rawpixel.com, designed by Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik
Nowa droga
W grudniu 2024 r. po wielu latach oczekiwań kierowcy mogą wreszcie przejechać drogą ekspresową S7, która łączy Kraków i Warszawę. Ponadto aglomeracja krakowska zyskała ważną trasę S52, usprawniającą przejazd północną częścią miasta.
foto: GDDKiA Kraków
Krakowska uczelnia zmienia nazwę
Od 20 grudnia 2024 r. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie stała się oficjalnie Akademią Kultury Fizycznej, co wzbudziło oburzenie środowiska studenckiego.
foto: Monika Cwykiel, Wikimedia Commons
Przebudowa ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki
21 grudnia zakończyła się trwająca kilkanaście miesięcy przebudowa ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki, a tramwaje wreszcie wróciły na Salwator. Był to jeden z najdłuższych, najbardziej skomplikowanych i najbardziej uciążliwych dla mieszkańców i przedsiębiorców remontów, jakie miały miejsce w Krakowie w ciągu ostatnich lat.
foto: Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Kraków doceniany w 2024 roku
W 2024 r. Kraków królował w wielu rankingach m.in. CNN uznało nasz bożonarodzeniowy jarmark za jeden z najlepszych na świecie, Wawel ogłoszono miejscem, które trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu, dzielnica Zabłocie uzyskała tytuł jednej z najfajniejszych dzielnic świata, a samo miasto uznano za świetny wybór na jesienny i zimowy city break.
foto: DzidekLasek, pixabay.com
Małe sklepiki kończą działalność
Niestety po raz kolejny pożegnaliśmy kilka małych, ale dla wielu kultowych sklepów. Z mapy Krakowa zniknęła m.in. nowohucka "Jubilatka", krowoderski sklep zoologiczny "Nie tylko dla psa i kota" (na zdjęciu właściciele z youtuberami: Przemkiem Pro i Wujkiem Łukim), Księgarnia Muzyczna "Kurant" usytuowana na Rynku Głównym czy sklep z artykułami szewskimi "Jasek" z ul. Słowiańskiej.
foto: Małgorzata Armada
Medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” rozdane
W 2024 r. 434 krakowskie pary otrzymały medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, czyli za pozostawanie w związku małżeńskim przez 50 lat lub dłużej. Najdłuższa stażem para małżeńska obchodziła w tym roku 75. rocznicę ślubu.
foto: Huskyherz, pixabay.com
Pożegnania znanych krakowian
W tym roku odbyły się też pogrzeby wielu znanych krakowian i osób związanych z miastem. Na miejskich cmentarzach żegnaliśmy m.in. aktora Jerzego Stuhra, trenera piłki nożnej Franciszka Smudę, aktorkę Elżbietę Zającównę, kompozytora Jana A.P. Kaczmarka czy muzyka Jacka Zielińskiego.
foto: Małgorzata Armada
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...