
Jak dobrze znasz krakowską gwarę?
Większość ludzi kojarzy krakowską gwarę głównie z określeniem "wychodzić na pole". Charakterystycznym elementem dla mieszkańców stolicy Małopolski są też przyrostki "że" dodawane do pojedynczych słów w trybie rozkazującym: chodźże, mówże, idźże itp. U krakowian zdarza się również przesunięcie akcentu w wołaczu na ostatnią sylabę, co powoduje inny akcent podczas wymowy danego słowa.

1. Jak w Krakowie mówią na faworki?
Krakowianie zamiast słowa faworki - używają określenia chrust!

2. Kto to jest ancymon?
W Krakowie określenie ancymon używa się w stosunku do niegrzecznego dziecka. Inaczej można na niego powiedzieć łobuz albo rozrabiaka.

3. Kredens koło łóżka
W stolicy Małopolski ludzie stawiają obok swojego łóżka kredens. To malutka szafka nocna, na której można położyć lampkę, wodę do picia albo inne rzeczy codziennego użytku. Często zostawia się na niej telefon, zegarek albo biżuterię.

4. Kim jest bajok?
Bajok to określenie stosowane do osoby, która uwielbia zmyślać historie. Tak krakowianie zwracają się do kogoś, kto ma bujną wyobraźnię. Mówią: oj ty bajoku!

5. Flizy czy kafelki?
Dyskusje na temat różnicy między flizami a kafelkami toczą się już od dawna. Choć w Krakowie granica między tymi określeniami zaczyna się już powoli zacierać, to wcześniej była bardzo wyraźna. Mieszkańcy stolicy Małopolski kładą flizy na podłodze a kafelki na ścianę.

6. Bandzioch
W stolicy Małopolski na duży brzuch mówi się bandzioch. Nie należy jednak tego mylić z brzuchem, kiedy kobieta jest w ciąży. Bandzioch odnosi się do "piwnego", wystającego brzucha.

7. Kim jest ciumciok?
Krakowianie nazywają ciumciokiem osobę bardzo niezdarną. Synonimami tego słowa są np. niedorajda czy fajtłapa.

8. Rajtki
Rajtki to typowa krakowska nazwa rajstop. Można się również spotkać z podobnym określeniem "rajtuzy".

9. Spindrać się
Spindrać się to nic innego, jak po prostu wspinać się. Zazwyczaj używane jest to do dzieci, które wdrapują się na różne przeszkody.

10. Kapuza
Kapuza jest częścią bluzy albo kurtki. To nic innego, jak zwyczajny kaptur. Choć zazwyczaj kapuza kojarzy się z ciepłym kapturem od zimowej kurtki.

11. Bombki czy bańki?
Dla wielu osób to prawdziwa zagwozdka! Najłatwiej powiedzieć, że na świątecznym drzewku wiszą ozdoby choinkowe, jednak krakowianie dumnie będą je nazywać bańkami! W stolicy Małopolski to właśnie bańki (nie bombki) pojawiają się na choince. Określenie bombek występuje częściej w środkowej i północnej części Polski.