Krakowskie kopce. Jaka jest ich historia? Gdzie się znajdują?
Kopiec Józefa Piłsudskiego
Kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany także Kopcem Niepodległości czy Wolności został wzniesiony w latach 1934-1937, aby upamiętnić postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą jego budowy był por. Franciszek Supergan, a w 1934 roku Związek Legionistów Polskich zatwierdził jego budowę. Ostatecznie po śmierci marszałka kopiec postanowiono nazwać jego imieniem.
foto: Mach240390/Wikipedia
Kopiec Józefa Piłsudskiego
W kwietniu 1938 roku na kopcu złożono ziemię z wyspy Graciosa, gdzie zginął mjr pilot Ludwik Idzikowski. W kopcu złożono także ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, gdzie walczyli polscy żołnierze. W 1941 roku generalny gubernator Hans Frank wydał rozkaz zniwelowania kopca, jednak rozkaz nie został wykonany. Co ciekawe, po II wojnie światowej władze starały się wymazać kopiec z pejzażu miasta i z samej świadomości krakowian. W 1953 roku przy użyciu czołgu usunięto z jego szczytu granitową płytę z wyrytym Krzyżem Legionowym i zniszczono cały stok Kopca Józefa Piłsudskiego.
foto: Wikipedia
Kopiec Józefa Piłsudskiego
Kopiec liczy 35 m wysokości, a wokół niego znajduje się największa polana Lasu Wolskiego – Polana na Sowińcu.
foto: Wikipedia
Kopiec Wandy
Kopiec Wandy zlokalizowany jest w Nowej Hucie. Został wzniesiony najprawdopodobniej w okresie ok. VII – VIII wieku. Według legendy kopiec stanowi mogiłę Wandy, córki księcia Kraka, której ciało miano wyłowić z nurtów Wisły.
foto: Mach240390/Wikipedia
Kopiec Wandy
Sam kopiec zwieńczony jest marmurowym pomnikiem projektu Jana Matejki, ozdobiony kądzielą skrzyżowaną z Mieczem oraz napisem „Wanda”.
foto: Mach240390/Wikipedia
Kopiec Wandy
Całkowita wysokość Kopca Wandy wynosi 14 m. Kopiec zlokalizowany jest przy ul. Ujastek Mogilski.
foto: Ludek/Wikipedia
Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa, zwany również kopcem Kraka znajduje się w dzielnicy Podgórze, na prawym brzegu Wisły. Został usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek. Twórcy i czas powstania kopca są nieznane. Zdaniem prof. Andrzeja Buki kopiec powstał pomiędzy końcem VIII a połową X wieku.
foto: Maksymilian Tokarczyk
Kopiec Krakusa
Z kopcem Krakusa związane są coroczne obchody tzw. Rękawka, czyli nawiązania do tradycji wiosennego święta zmarłych. Co ciekawe, jedna z teorii łączy powstanie kopca Kraka z obecnością Celtów. Stojąc na nim 2 maja lub 10 sierpnia zobaczymy słońce, które wschodzi nad Kopcem Wandy, natomiast stojąc na tym drugim 6 lutego lub 4 listopada zobaczymy zachodzące słońce nad Kopcem Krakusa, co stanowi przybliżone daty celtyckich świąt.
foto: Maksymilian Tokarczyk
Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa liczy 16 metrów wysokości. Odnajdziemy go przy ul. Maryewskiego w Krakowie.
foto: Maksymilian Tokarczyk
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki znajduje się na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. Został wybudowany w latach 1820-1823 na cześć Tadeusza Kościuszki. Decyzję jego budowy w 1820 roku zatwierdził Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa.
foto: Mach240390/Wikipedia
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki wraz z zawiłą historią Polski był ważnym punktem w Krakowie. Po Wiośnie Ludów zaborcy umniejszali znaczeniu pamiątek polskości. W 1850 roku teren kopca został przejęty przez wojsko, które otoczyło Kraków pierścieniem fortyfikacji. Z kolei podczas I wojny światowej Austriacy usunęli kamień pamiątkowy, a na szczycie kopca utworzyli punkt obserwacyjny. Podczas okupacji niemieckiej hitlerowcy planowali zniwelowanie kopca, aby zniszczyć symbol polskości.
foto: Mach240390/Wikipedia
Kopiec Kościuszki
Sam kopiec liczy 34,5 m wysokości, a jego zwiedzanie objęte jest opłatą za wyjątkiem kilku dni w roku.
foto: Zygmunt Put/Wikipedia
Kopiec Jana Pawła II
Kopiec Jana Pawła II to najmłodszy z krakowskich kopców. Usypany został w 1997 roku na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach przy ul. ks. Stefana Pawlickiego. Kopiec poświęcił ówczesny nuncjusz Józef Kowalczyk
foto: Mach240390/Wikipedia
Kopiec Jana Pawła II
Do kopca prowadzi alejka wysadzana krzewami, zakończona niewielkimi schodami. U wejścia znajdziemy granitową tablicę z wizerunkiem herbu papieskiego i informacją o tym, że kopiec jest pamiątką VI pielgrzymi Jana Pawła II do Polski.
foto: Mach240390/Wikipedia
Kopiec Jana Pawła II
Kopiec Jana Pawła II mierzy 7 m wysokości i leży przy ul. Pawlickiego 1 na Dębnikach.
foto: Mach240390/Wikipedia
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...