Mają ponad 700 lat. Które miasto jest najstarsze w Małopolsce?
10. Brzesko
Nasze zestawienie najstarszych miast w Małopolsce otwiera Brzesko, które uzyskało lokację miejską w 1289 roku. To tam zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem i gotyckim kościołem św. Jakuba za 1447 roku. Funkcjonuje tam też słynny Browar Okocim, założony w 1845 roku.
foto: Urząd Miejski w Brzesku, Facebook
9. Nowe Brzesko
Nazwa może sugerować, że miasto powstało później niż wspomniane wcześniej Brzesko. Nic bardziej mylnego. Nowe Brzesko otrzymało prawa miejskie w 1279 roku. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII wieku. Początkowo była to wieś, będąca własnością biskupów krakowskich. Co ciekawe, Nowe Brzesko utraciło swoje prawa w 1870 roku. Zostały one nadane ponownie w roku 2011.
foto: Wikimedia Commons
8. Wojnicz
Rok wcześniej od Nowego Brzeska prawa miejskie uzyskał Wojnicz położony w powiecie tarnowskim. Miało to miejsce w 1278 roku. Osada pojawia się w źródłach historycznych od XIII wieku, jako Woynicze w 1217 roku. Podobnie jak Nowe Brzesko, Wojnicz utracił prawa miejskie. Zostały odebrane w 1934 roku i ponownie nadane w roku 2007.
foto: Wikimedia Commons
7. Kęty
Położone w powiecie oświęcimskim Kęty prawa miejskie uzyskały w 1277 roku, a pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1238 roku. W dokumencie potwierdzono nadanie klasztorowi benedyktyńskiemu w Staniątkach przez Klemensa z Ruszczy zespołu własności, w tym wsi Kanthi. Kęty mogły pochwalić się także tytułem miasta królewskiego za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
foto: Wikimedia Commons
6. Stary Sącz
Kwestia praw miejskich w Starym Sączu jest nieco problematyczna. Encyklopedia PWN jako datę podaje przed 1273 rokiem lub po 1257 roku. Z kolei inne informacje sugerują, że prawa miejskie nadano w 1358 roku. Warto wspomnieć, że w 1683 roku król Jan III Sobieski podarował tamtejszym klaryskom zdobyczny turecki sztandar po powrocie z wyprawy wiedeńskiej.
foto: Wikimedia Commons
5. Oświęcim
Oświęcim prawa miejskie uzyskał w 1272 roku. W latach 1315-1564 był stolicą księstwa oświęcimskiego, a później otrzymał tytuł miasta królewskiego Korony Królestwa Polskiego. Najstarsze ślady istnienia grodu sięgają czasów pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, koronowanego w 1025 roku.
foto: Wikimedia Commons
4. Skała
Miasto Skała, położone w powiecie krakowskim, prawa miejskie uzyskało w 1267 roku. To jedno z najstarszych polskich miast, w pisowni łacińskiej notowane jako Scala lub Magna Schala. Pod koniec XVI wieku Skała znajdowała się w powiecie proszowickim, w województwie krakowskim i była własnością klasztoru klarysek w Krakowie.
foto: Wikimedia Commons
3. Biecz
Biecz określany też jako „mały Kraków” prawa miejskie uzyskał w 1257 roku, co daje mu trzecie miejsce w naszym zestawieniu. Podobnie jak Oświęcim, mógł pochwalić się tytułem miasta królewskiego Korony Królestwa Polskiego. Co ciekawe, do połowy XVI wieku było to jedno z największych miast w Królestwie Polskim. Obecnie zamieszkuje je około 4600 osób.
foto: Wikimedia Commons
2. Kraków
W zestawieniu nie mogło zabraknąć stolicy województwa małopolskiego – Krakowa, który prawa miejskie posiada, podobnie jak Biecz, od 1257 roku. Kraków był formalną stolicą Polski do 1795 roku, miastem koronacyjnym i nekropolią królów Polski. Od 1000 roku jest nieprzerwanie stolicą diecezji Krakowskiej.
foto: Wikimedia Commons
1. Bochnia
Nasze zestawienie zamyka Bochnia, czyli najstarsze miasto w województwie małopolskim. Prawa miejskie Bochnia uzyskała 27 lutego 1253 roku. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1198 roku, wówczas Patriarcha Jerozolimy potwierdził darowanie przez rycerza Mikora Gryfitę soli z Bochni, która trafiła do Bożogrobców w Miechowie. Dla porównania, najstarszym miastem w Polsce jest Złotoryja, która takimi prawami szczyci się od 1211 roku.
foto: Wikimedia Commons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...