Małopolskie uzdrowiska wciąż biją rekordy popularności. Gdzie warto się wybrać?
Krynica-Zdrój
Krynica-Zdrój bywa czasem określana stolicą lub królową polskich uzdrowisk. Nic w tym dziwnego, bo miejsce to niemal od zawsze cieszyło się ogromną popularnością wczasowiczów. Co ciekawe, kurort był ceniony już przed II wojną światową. To właśnie m.in. tam w podróż poślubną udała się w 1937 roku przyszła królowa Holandii, księżniczka Juliana z dynastii Oranje-Nassau. W Krynicy-Zdroju swoją willę posiadał także ówczesny prezydent RP, Ignacy Mościcki. W Krynicy można m.in. skorzystać z licznych wód leczniczych, wybrać się na piękną wieżę widokową, bądź na liczne stoki narciarskie.
foto: Mach240390/Wikipedia
Szczawnica
Szczawnica to uzdrowisko, które pozostaje popularne od czasów XIX wieku. Szczawnica słynie także z licznych wód mineralnych, które pomagają m.in. w leczeniu układu oddechowego, stanów zapalnych, astmy czy nadwagi. W rejonie Szczawnicy pięknem zachwyca przyroda. Lasy klonowo-lipowe, pobliski Pieniński Park Narodowy, Popradzki Park Krajobrazowy czy obszary chronione Natura 2000.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikipedia
Rabka-Zdrój
O Rabce-Zdroju słyszał niemal każdy. Nazywa się ją także „Miastem Dzieci Świata” od 1996 roku, kiedy na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu taki tytuł przyznał Rabce wojewoda małopolski. W mieście funkcjonują liczne sanatoria, tężnie solankowe, a samo uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu dzieci. Na miejscu skosztujemy także leczniczych wód, które pomagają w zwalczaniu dolegliwości związanych m.in. z chorobami układu oddechowego.
foto: Jins/Wikipedia
Muszyna
Muszyna to kolejne małopolskie miasto posiadające status miejscowości uzdrowiskowej. Tak jak w przypadku pozostałych, także w Muszynie możemy liczyć na lecznicze właściwości wód mineralnych, które znane są w całej Polsce, a także za granicą. Muszyna to uzdrowisko, które staje się coraz popularniejsze. Liczne sanatoria, dobra baza noclegowa i wiele atrakcji – ogrody, wieża widokowa, lodowisko, piękne meandry Popradu, odrestaurowany zamek czy baseny to tylko nieliczne atrakcje, które powodują, że Muszynę po prostu trzeba odwiedzić.
foto: Mach240390/Wikipedia
Piwniczna-Zdrój
Piwniczna-Zdrój, podobnie jak inne małopolskie uzdrowiska cechuje się dużą dostępnością leczniczych wód, wskazanych do picia przy m.in. chorobach wrzodowych, stanach zapalnych czy zaparciach. Piwniczna-Zdrój wciąż pozostaje względnie nowym uzdrowiskiem, które cechują także piękne okoliczności przyrody i baza noclegowa położona tuż nad Popradem.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikipedia
Złockie
Złockie to najmłodsze z małopolskich uzdrowisk, położone w gminie Muszyna. To swoisty ewenement w skali Europy, bo na terenie gminy działają już trzy kurorty. Złockie cechuje się przede wszystkim zasobami wody mineralnej, a także dużą dawką ciszy i spokoju, bo sama miejscowość położona jest nieco na uboczu, wzdłuż potoku, nad którym wybudowano wiele atrakcji, a woda w upalne dni często przepełniona jest jak na prawdziwym kąpielisku.
foto: Pelnykadrtwojezdjecia/Wikipedia
Żegiestów-Zdrój
Zaskoczeniem nie będzie, jeśli okaże się, że Żegiestów-Zdrój to także wody lecznicze, wszak część uzdrowisk z naszej galerii ulokowana jest na stosunkowo niewielkim, górskim obszarze. Podobnie jest w przypadku Żegiestowa, który może się pochwalić źródłami o największej w Polsce zawartości magnezu. Żegiestów to jednak nie tylko wody, ale także piękne aspekty przyrodnicze, które podkreśla pobliska rzeka Poprad. To miejsce idealne dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.
foto: Andrzej Błaszczak/Wikipedia
Swoszowice
Swoszowice to jedno z nielicznych uzdrowisk, położonych w dużej aglomeracji, a w tym przypadku w granicach Krakowa. Na terenie Swoszowic znajdują się dwa źródła wody leczniczej Zdrój Główny i Napoleon, które dostarczają wód mineralnych bogatych w siarczany, wodór czy wapń. W Swoszowicach możemy skorzystać także z wielu atrakcji, takich jak jazda konna, korty tenisowe czy park uzdrowiskowy.
foto: Janusz Krzyżek/Wikipedia
Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój to kolejne uzdrowisko na naszej liście. Wysowa leży w gminie Uście Gorlickie. W miejscowości znajdują się ujęcia wód mineralnych, takie jak Aleksandra, Józef I, Franciszek czy Słone. Sama Wysowa leży take w atrakcyjnym turystycznie regionie, w górnej części doliny Ropy otoczona górami Beskidu Niskiego.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikipedia
Wapienne
Wapienne położone w gminie Sękowa jest uzdrowiskiem od 1986 roku. Wieś założono jeszcze w 1546 roku. Wapienne jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Już w latach 1810-1812 kurowali się tam żołnierze Napoleona po nieudanej kampanii moskiewskiej. W uzdrowisku znajdziemy m.in. dom zdrojowy z pijalnią wód, parki zdrojowe czy ścieżki spacerowo rowerowe wzdłuż Promenady Napoleońskiej.
foto: Henryk Bielamowicz/Wikipedia
Wieliczka i Bochnia
Mimo, że miasta te nie mają statusu uzdrowisk, to działają tam kopalnie soli spełniające ich rolę za sprawą mikroklimatu panującego kilkaset metrów pod ziemią. Dodatkowo, w obu miejscowościach można skorzystać z zabiegów uzdrowiskowych, a m.in. w Kopalni Soli w Wieliczce znajduje się sanatorium, gdzie z krystalicznie czystego powietrza tworzy się aerozol, który pomaga w leczeniu alergii czy astmy oskrzelowej.
foto: Kriskros/Wikipedia
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...